Ferie Zimowe

Harmonogram zajęć

DLA  UCZNIÓW  GIMNAZJUM  W  MARKLOWICACH

OD   30.01.2012    DO   3.02.2012r.

Obóz narciarski
w Horni Becva
w Czechach

Grupa 20 gimnazjalistów cały tydzień (23.01 - 28.01) spędziła na obozie narciarskim w Czeskich Beskidach w ramach działania VIII projektu "Razem w Europie". Warunki do szusowania były idealne, bo w okolicy Horni Becva leżało ok. 1,5 m śniegu. Poza zjazdami dziennymi i na oświetlonym stoku nie zabrakło innych atrakcji: wycieczek oraz zabaw integracyjnych dla polsko-czeskiej grupy projektowej. Po bardzo aktywnym wypoczynku wszyscy cali i zdrowi wrócili do domów. Kierownikiem obozu była pani Halina Winkler.
Projekt "Razem w Europie" współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa "Przekraczamy granice".

Lekcja wychowawcza

W styczniu uczniowie gimnazjum z klasy IIc odwiedzili tutejszy  Urząd Gminy.
 Spotkanie odbyło się na ich lekcji wychowawczej. Sekretarz Benedykt Kołodziejczyk oprowadzał młodzież po budynku gminy – objaśniając, co można załatwić w poszczególnych biurach. Gimnazjaliści spotkali się też z Wójtem Gminy Tadeuszem Chrószczem. W sali posiedzeń wójt opowiadał uczniom o odbywających się tam obradach, o honorowych obywatelach  gminy, o funkcjonowaniu urzędu, a później odpowiadał na  pytania  młodzieży. Była to nietypowa, ale bardzo interesująca  lekcja wychowawcza. Po takim warsztatowym spotkaniu uczniowie wiedzą już: gdzie wyrabia się dowody osobiste, kto  zajmuje się finansami gminy, gdzie jest Biuro Rady i gdzie można załatwić pozwolenie na budowę. Spotkania gimnazjalistów w Urzędzie Gminy oraz w innych instytucjach powiatu  wodzisławskiego odbywają się w ramach realizacji innowacji  pedagogicznej „Śladami kultury naszego regionu”.

Galeria - Pod Fikusem
   Wyjazd gimnazjalistów  na  wystawę  do  Galerii  Pod  Fikusem był  kolejnym  działaniem  innowacyjnym  „Śladami  kultury   naszego  regionu”.
Galeria pod Fikusem w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu powstała w 2002r. Od początku istnienia mieści się na I piętrze biblioteki. Zgodnie z pierwotnym założeniem miała prezentować twórczość amatorską mieszkańców naszego powiatu, jednak z czasem stała się Galerią również dla uznanych twórców, mających za sobą wystawy profesjonalne w Polsce i za granicą m.in. Wiesław Ochman, Barbara Jonderko Jagła, Stanisława Wojtyna, Franciszek Nieć, Brygida Simka. Swoimi wrażeniami z dalekich wojaży dzielą się w Galerii podróżnicy, wzbogacając swoje relacje fotoreportażami dokumentującymi wyprawy m.in. z Laosu, Tybetu, Japonii i Nigerii.
 Obecnie w Galerii  znajduje  się  wystawa  prac o tematyce świątecznej  autora  Józefa Momota. Podczas wizyty w Bibliotece Powiatowej w Wodzisławiu Śl. gimnazjaliści  oprócz  zwiedzenia  wystawy  zapoznali się z historią Biblioteki, zasadami  jej  funkcjonowania, poznali topografię budynku – wypożyczalnię  dla dzieci i dorosłych. Największym  zainteresowaniem cieszył się  dział muzyczny oraz  czytelnia z dużą ilością ciekawych, często  unikatowych  książek
 i czasopism
.

Powiatowe Zawody
w Badmintona

Drużyna chłopców w składzie Szymon Spandel i Piotr Guderley zajęła I miejsce w powiatowych zawodach badmintona, które odbyły się w Radlinie. Chłopcy uzyskali awans do zawodów wojewódzkich.  Indywidualnie Szymon Spandel I miejsce,
Piotr Guderley VII miejsce.
Opiekunem chłopców jest p. Łukasz Budka. Gratulujemy.

Drużyna z Marklowic po raz trzeci najlepsza w powiecie

17 stycznia 2012 roku w PPP w Wodzisławiu Śl. odbył się XI Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów z dysleksją  pod hasłem „Afrykańskie inspiracje”. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 najlepszych drużyn z całego powiatu wodzisławskiego. Uczniowie musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością zasad ortograficznych, spostrzegawczością i umiejętnością logicznego myślenia. Ponadto uczniowie przygotowali prezentację multimedialną na temat wybranej zasady ortograficznej, stroje zgodne z tematem konkursu, musieli zaprezentować na forum swoją grupę oraz wykazać się celnością w rzucaniu lotkami. Wszyscy dobrze się bawili, a w efekcie końcowym po podliczeniu wszystkich punktów, drużyna z Marklowic w składzie: Aleksandra Tomiczek i Grzegorz Burszczyk z klasy III a oraz Aleksander Morgała z klasy I a okazała się najlepsza i po raz trzeci z rzędu zajęła
I miejsce w powiecie.

Do konkursu przygotowywała uczniów pani Anita Górecka.

wywiady i zdjęcia można znaleźć na stronie:  http://www.radio90.pl/afrykanskie-inspiracje.html

Ogłoszenie

Informuję, że 6 stycznia to święto Trzech Króli, jest to dzień ustawowo wolny, uczniowie nie przychodzą do szkoły.