pobyt w hiszpanii z comeniusa

http://www.larp-zt.pl/wp-content/uploads/wielkanoc.gif

W dniach 6-12.04.2013 r. 7-osobowa grupa z naszego Gimnazjum wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Majreny (niedaleko Sevilli) w Hiszpanii. Wszystkich przywitała na lotnisku przepiękna pogoda, która towarzyszyła całej wizycie organizowanej w ramach programu Comenius „Food Culture Exchange” . Uczniowie poznawali tradycje kulinarne, których uwieńczeniem była degustacja hiszpańskiej paelli zorganizowana na terenie hiszpańskiej szkoły. Dodatkowo uczestnicy wizyty poznali zabytki Sevilli, odpoczywali na plaży oceanicznej oraz brali udział w pokazach flamenco. Był to doskonały czas na nawiązanie bliższych znajomości, tym bardziej że temperament Hiszpanów przypadł do gustu wszystkim pozostałym partnerom europejskim


    

song and festival

 W ramach międzynarodowego projektu „Food Culture Exchange” nasza szkoła w dniu 07.10.2012r. zorganizowała „Song and Drama Festival”. W konkursie brali udział uczniowie: ze Słowenii, Słowacji, Hiszpanii , Włoch i Polski. Naszą szkołę reprezentował zespół Coda. Zadaniem każdej grupy konkursowej było przygotowanie  piosenek w języku ojczystym i angielskim. Wszyscy uczestnicy zachwycali pomysłowością, oryginalnym wykonaniem i niepowtarzalną aranżacją. Jednak największe wrażenie na publiczności zrobił występ grupy ze Słowacji i to ta grupa zajęła I miejsce. Podsumowaniem całej imprezy było przedstawienie pt „Master Chef” z udziałem wszystkich uczniów z grupy projektowej. Była to świetna okazja do poznania europejskiej kuchni, tradycji  i kultury. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem i wywołał sporo emocji. Poza tym była to doskonała lekcja doskonalenia umiejętności językowych, przełamywania barier komunikacyjnych i przede wszystkim świetna zabawa.
           

food culture exchange

   W dniu 7 października powitaliśmy grono naszych partnerów z państw współpracujących z nami w ramach projektu Comenius, czyli Słowacji, Słowenii, Włoch oraz Hiszpanii. W mury naszej szkoły zjechało 12 nauczycieli oraz 24 uczniów. Europejscy uczniowie zagościli na czas pobytu w domach swoich polskich kolegów. Podczas spotkania partnerów odbyło się kilka działań zaplanowanych w programie. Pierwszego dnia grupa comeniusa została oficjalnie powitana przez dyrektora gimnazjum panią Halinę Winkler. Następnie nasi goście mogli zobaczyć naszą szkołę, okolicę oraz Urząd Gminy Marklowice. Pierwszym działaniem w ramach naszego spotkania było zorganizowanie ‘Song Festival’u, gdzie każde państwo zaprezentowało się z jak najlepszej strony. Uczniowie biorący udział w festiwalu mogli podziwiać różnorodność kultur oraz języków. Kolejnym działaniem były warsztaty kulinarne, które odbyły się w Chlebowej Chacie. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość własnoręcznie wyrobić oraz upiec tradycyjny polski chleb. W trakcie pobytu uczniowie i nauczyciele wzięli udział w warsztatach integracyjno-językowych tworząc europejskie grupy współpracowali ze sobą bawiąc się językiem. Partnerzy przeprowadzili również spotkanie projektowe, na którym omówiono dotychczas zrealizowane działania oraz zaplanowano kolejne wyjazdy. W środę 10 października zwiedziliśmy wspólnie Kraków począwszy od Katedry przez Wawel, Traktem Królewskim na Rynek Główny do Kościoła Mariackiego. Każdy z gości był pod ogromnym wrażeniem tego miasta, jak i atmosfery panującej w Krakowie. Po tak wspólnie spędzonym tygodniu trudno było się rozstać naszym uczniom, którym udało się nawiązać wspaniałe przyjaźnie. 
                         

maj 2012

Trzecie spotkanie
 w ramach projektu Comenius
 

 

„Food culture exchange 2011 – 2013”

 

W dniach 13 – 18 maja 2012 r. grupa 4 uczniów i 3 nauczycieli po raz kolejny spotkała się ze swoimi partnerami ze Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i oczywiście Włoch w ramach projektu Comenius, tym razem w przepięknej miejscowości Piglio we Włoszech, nieopodal Rzymu.Uczniowie mieli zapewnionych wiele atrakcji, dzięki czemu 5 dni upłynęło wszystkim bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili szkoły (w Piglio oraz Trevi nel Lazio) oraz najbliższe okolice tych dwóch, górskich miasteczek, gdzie również odbyły się spotkania z burmistrzami. Ponadto odbyła się wycieczka do parku rozrywki Rainbow Magicland w Valmontone, gdzie wszyscy mieli zapewnione niesamowite przeżycia oraz całodniowa wycieczka do Rzymu.
W Rzymie zobaczyliśmy Koloseum, Hiszpańskie Schody, Panteon, Fontannę di Trevi oraz oczywiście Bazylike Św. Piotra i Muzeum w Watykanie. Dzieci miały też niezłą frajdę uczestnicząc w raftingu, czy przygotowując pizzę oraz tradycyjny, włoski makaron. Cały pobyt był bardzo udany–uczniowie wspaniale integrowali się z kolegami z innych państw, doskonale się bawili i nie mieli ochoty wracać do domu. Następne spotkanie odbędzie się w październiku - tym razem to my będziemy gościć wszystkie państwa partnerskie, u nas w Marklowicach.


 grudzień 2011

Wizyta w Słowacji
Comenius – FOOD
CULTURE EXCHANGE

 

W dniach od 11 do 15 grudnia 2011 r. grupa 4 nauczycieli i 5 uczniów przebywała w miejscowości Malacky w Słowacji. Była to druga wizyta partnerów w ramach realizowanego projektu.  Słowacka szkoła im. Jozefa Derera w Malackach miesci się w dwóch budynkach - w jednym uczą się  dzieci młodsze w drugim starsze oraz oddzielnej jadalni. W szkole uczy się ok. 600 uczniów i pracuje 38 nauczycieli. System szkolny jest podobny do naszego. Uczniowie szybko zaprzyjaźnili się ze swoimi kolegami ze Słowacji oraz innych państw partnerskich. Bardzo wiele czasu spędzali razem – piekli i dekorowali miodowe pierniczki, wspólnie z kucharzami przygotowywali typowe dla Słowacji potrawy, wykonywali ozdoby choinkowe oraz świąteczne dekoracje. Ubierali choinkę oraz śpiewali kolendy. Odwiedzili Urząd Miasta, gdzie wpisali się do pamiątkowej księgi oraz zobaczyli występy zespołów folklorystycznych.  Mieli okazję poznać świąteczne zwyczaje panujące w poszczególnych krajach dzięki przygotowanym przez uczniów poszczególnych państw prezentacjom. Zwiedzili najbliższą okolicę oraz stolicę Słowacji – Bratysławę. Gościli w słowackim Parlamencie, zobaczyli Zamek Bratysławski z XIV/V wieku usytuowany na granitowym wzgórzu nad brzegiem Dunaju oraz typowy świąteczny jarmark. Następne spotkanie planowane jest  we Włoszech, w maju przyszłego roku.


 październik 2011

Our meeting in Slovenia 
 

W dniach 4.10-8.10.2011. troje nauczycieli wyruszyło do Słowenii, do malowniczej miejscowości Skofja Loka i wzięło udział w spotkaniu przygotowawczym w ramach realizowanego projektu Comenius- FOOD CULTURE EXCHANGE.  Na spotkanie przybyli również inni partnerzy: Włochy, Hiszpania oraz Słowacja. Podczas pobytu  nauczyciele wzięli udział w licznych warsztatach projektowych m.in.: w warsztatach komputerowych przygotowując stronę projektu - http://www.food-culture-exchange.org/. Oprócz pracy nad projektem nauczyciele mieli możliwość zobaczenia okolicznych miejscowości, stolicy- Lubljany i rozpościerającego się pośród gór jeziora Bled. Szkoła słoweńska składa się z 2 budynków położonych niedaleko siebie, liczy ok. 600 uczniów i ok. 45 nauczycieli. Uczniowie uczą się przedmiotów obowiązkowych takich jak matematyka, angielski oraz wybierają zajęcia dodatkowe w skład których wchodzą języki: niemiecki, hiszpański, włoski, francuski. Kolejne spotkanie projektowe zostało zaplanowane do Słowacji.


wrzesień 2011

Comenius

 

Ruszyła strona internetowa projektu Comenius "Food culture exchange".

www.food-culture-exchange.org

Na stronie można znaleźć informacje dotyczące współpracy oraz realizowanego projektu. Pierwsza wizyta przygotowawcza w ramach współpracy została zaplanowana do Słowenii w dniach 4.10-8.10.2011r.

wrzesień 2011

    Comenius
2011-2013

 

 

Informuję, że w sierpniu nasza szkoła podpisała wielostronną umowę partnerską w ramach realizacji kolejnego projektu współpracy międzynarodowej " Comenius. Uczenie się przez całe życie" na kwotę 20 tys. Euro.  Tym razem będziemy współpracować z: Hiszpanią, Włochami, Słowacją i Słowenią w ramach projektu:  ”Ford culture exchange”.
Wszyscy uczniowie zainteresowani pracą nad projektem, a później wyjazdami studyjnymi za granicę proszeni są o kontakt z panią Czech i Grzenik - koordynatorami projektu.