wakacje 2013

    

   Z okazji rozpoczynających się wakacji wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzę udanego
i bezpiecznego wypoczynku. 

                                

                     Dyrektor szkoły

 

   Baza wypoczynku znajduje się pod adresem wypoczynek.men.gov.pl
W razie problemów i nieprawidłowości związanych z organizacją wypoczynku dla dzieci: tel. interwencyjny podany przez Kuratorium Oświaty: 32 2002171

 

uroczyste zakończenie roku szkolnego

     28 czerwca wszyscy uczniowie zakończyli kolejny rok szkolny, otrzymali świadectwa i rozpoczęli upragnione wakacje. Mury szkoły opuściło 66 absolwentów, którzy rozpoczęli gorący okres rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Życzymy powodzenia, a wszystkim pozostałym uczniom przepięknej wakacyjnej pogody.
 

   

   

komers

     

W środę 26 czerwca trzecioklasiści powoli zaczęli żegnać się ze szkołą. Najpierw odbyła się uroczysta gala z udziałem rodziców, podczas której uczniowie odbierali nagrody i wyróżnienia, a ich rodzice listy gratulacyjne. Potem wszyscy świetnie się bawili podczas tradycyjnego komersu.


   
 

 

dwa duże państwa i cztery małe myszki

    W ostatnim miesiącu roku szkolnego 2012/2013 zawitały do naszej szkoły małe myszki, które pomimo swego młodego wieku (można to rozeznać po długości ogonów:) mają bardzo ciekawy życiorys. Wszystko to za sprawą ich przybranej mamy (z gatunku homo sapiens sapiens), która weszła w ich
posiadanie podczas krótkiego pobytu w Polsce. Ma ona na imię Viki, a na stałe mieszka i uczy się w Londynie.
Dzięki pani Ani Czogale myszki znalazły schronienie w sali biologicznej. Nie wykluczone, że zrobią one karierę międzynarodową, podobnie jak szkolny chomik, który (sprowadzony do postaci awatara ze strony voki.com) zapowiadał na międzynarodowym festiwalu filmy wyprodukowane w GIM-MARK-STUDIO.  Viki jest prawdziwa kopalnią wiedzy na temat myszek oraz  szkolnictwa w Wielkiej Brytanii. Uczęszcza do szkoły od czwartego roku życia (teraz ma już jedenastą wiosnę na karku:) a noszenie mundurka szkolnego jest dla niej „oczywistą oczywistością”.
Planujemy przeprowadzenie z nią wywiadu i przygotowanie audycji z wykorzystaniem programu Audacity. Program ten umożliwi połączenie nagrań dokonanych w Londynie z nagraniami wykonanymi na terenie naszej szkoły.  Zainteresowanych opieką nad myszkami i nagrywaniem audycji prosimy o zgłoszenie się na początku najbliższego roku szkolnego do pani Renaty Matsili. A ciekawych jak wygląda Viki i jej myszki zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji.


Dwa duże kraje

 

przedstawienie w bibliotece powiatowej

     

     W dniu 17. czerwca 2013 r. uczniowie w siedmioosobowym składzie: Patrycja Stuchlik, Julia Pietras, Bartłomiej Brzenczek, Marzena Władarz, Patryk Durczok, Paulina Maniara oraz Bartłomiej Stronczek wzięli udział w pasowaniu czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim. Nasi uczniowie zaprezentowali maluchom wodzisławskich szkół kilka utworów Juliana Tuwima. Nie zabrakło także konkursu ze słodkimi nagrodami. Mamy nadzieję, że maluchom nasz występ się podobał. My z pewnością pokonaliśmy tremę przed wystąpieniem przed tak liczną widownią. Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Do występu przygotowała uczniów p.J. Brachmańska-Petraszewska.

   

 

alternatywne wersje...

     

     ...audycji "Oficjalne powody majowej swobody". Nie wszystkie alternatywne wersje audycji zostały wyemitowane przez szkolny radiowęzeł. Przeszkodził w tym "najazd dyrektorów" czyli konferencja dyrektorów z naszego regionu, która wymusiła rezygnację z nadawania komunikatów i audycji przez nasz szkolny radiowęzeł. Zapraszamy do kliknięcia poniżej, a uczniów naszej szkoły do bliższego zapoznania się z programem Audacity i współpracy przy nagrywaniu kolejnych audycji. Miłego odbioru!

Audycje:
Klaudia Mrozek i Ola Pająk

Martyna Penkała, Daria Sitko i Wiktoria Strączek

Michał Kocuper

  

prezentacja projektu "Młody Obywatel"

     

     W dniu 24.06.2013 roku odbyło się podsumowanie ogólnopolskiego projektu "Młody Obywatel", na które przybył pan wójt Gminy Marklowice Tadeusz Chrószcz oraz pan przewodniczący Rady Gminy pan Andrzej Brychcy. W projekcie uczestniczyło 26 uczniów, którzy od października do maja  realizowali 7 modułów. Podczas trwania każdego z nich młodzież wykonywała określone zadania, z których co miesiąc wysyłane było sprawozdanie do koordynatorów w Warszawie. Tematem naszego projektu były "Miejsca znane i nieznane" dlatego też młodzież przygotowała 3 filmy o naszej miejscowości, które zaprezentowane były na podsumowaniu projektu. Całą imprezę poprowadzili uczniowie należący do projektu, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach podczas realizacji wyznaczonych działań. Na zakończenie pan wójt Gminy i pan Przewodniczący Rady Gminy wzięli udział w debacie. Młodzież miała wiele pytań, na które goście z chęciom odpowiadali udzielając wyczerpujących odpowiedzi.


   

bezpieczne wakacje

     

     Marklowickie Gimnazjum gościło Teatr „Best”  z  Krakowa, który przygotował dla uczniów program profilaktyczny pod  hasłem „Bezpieczne  wakacje”. Przedstawienie  składało się z kilku scenek tematycznych. Każda była pełna grozy i refleksji  - co może spotkać młodego człowieka, który zachowuje się lekkomyślnie i ufa wszystkim  nieznajomych. Do każdej scenki programu - aktor robił wprowadzenie, a po jego zakończeniu omawiał  problem z młodzieżą. Dodatkową atrakcją dla uczniów, była możliwość wystąpienia  z aktorami  na scenie. Ta pouczająca lekcja bezpieczeństwa,  była  bardzo potrzebna zwłaszcza przed zbliżającymi się  wakacjami.


   

V festiwal śląskiego kustu

      22  czerwca  2013r. w  ramach DNI  MARKLOWIC  odbyła  się  konkurencja  zespołowa    „Festiwal Śląskiego Kustu” – letnie  grillowanie. Dwie  nauczycielki gimnazjum  pani Weronika Kocoń  i Joanna   Dziwok  zajęły   II  miejsce  na  8  startujących  drużyn. Panie  grillowały  krupnioka w serku  pleśniowym, dodatkami były surówka z kiszonej kapusty i warzyw oraz pomidorki koktajlowe i pieczywo. W nagrodę uczestniczki Festiwalu otrzymały pamiątkowe statuetki, dyplomy, sprzęt  AGD  i ziołowe  przyprawy.                  

G  r  a  t  u  l  u  j  e  m  y  !!!

 

Żyj zdrowo, bezpiecznie i aktywnie

Pod takim hasłem Gimnazjum w  Marklowicach realizowało tegoroczne 
Dni   Promocji Zdrowia  2013.

 

Gimnazjum jest szkołą promująca zdrowie. W ramach działań prozdrowotnych  zorganizowano dla uczniów i  pracowników: bezpłatne badanie krwi na poziom cukru, badanie ciśnienia tętniczego i wagi ciała ze wskazaniem dietetycznym. Zorganizowano spotkanie edukacyjne „Od dziewczynki – do kobiety” pod patronatem  Ministerstwo Edukacji Narodowe  oraz spotkanie z policjantem poświęcone sprawom bezpieczeństwa i odpowiedzialności karnej  nieletnich.  Zorganizowano pokaz i degustację zdrowej żywności, Dzień czystych rąk, pierwszą pomoc w nagłych wypadkach  oraz resuscytację osoby dorosłej i dziecka. Gimnazjaliści brali udział w konkursie „Żyj zdrowo”, który wymagał od uczestników dużej  wiedzy z zakresu zdrowego trybu życia, dietetyki  i higieny.  Tegoroczne Dni Promocji Zdrowia przebiegały pod hasłem higieny i profilaktyki. Celem  nadrzędnym takich działań jest   promowanie zdrowego stylu życia, nabywania umiejętności dbania o  zdrowie  własne  i zdrowie innych. Koordynatorem działań zdrowotnych w szkole  jest pani Bożena Szlufik.


   

 

szkolny konkurs "mam talent"

Dnia 20.06.2013r. miał miejsce w naszej szkole III konkurs „Mam Talent”.

W drodze eliminacji do konkursu zakwalifikowało się 13 uczniów naszego gimnazjum.

Cała społeczność szkolna miała okazję podziwiać swoich kolegów i koleżanki, którzy zaprezentowali się w repertuarze muzyki rozrywkowej, instrumentalnej, klasycznej.

Był również taniec współczesny i beatboxing.

Zwycięzcą III edycji konkursu „Mam talent” został Paweł Lampert,

II miejsce zajął Piotr Skupień, III miejsce zajęła Paulina Pyszny.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Marklowice. Koordynatorami imprezy były p. Ewa Skupień
i p. Joanna Czech.

 

   

Galeria     

 

kiermasz podręczników używanych

         Od 19.06.2013r.(środa) do 26.06.2013r (środa)
  odbędzie się w bibliotece szkolnej kiermasz podręczników używanych. Sprzedaż odbywać się będzie w godzinach pracy biblioteki.

Książki proszę oddawać w reklamówkach, podpisane i wycenione z dołączoną kartką z wypisanymi książkami i cenami. 

podsumowanie projektu w stonavie

         13 czerwca 2013 r. w Stonavie odbyło się oficjalne podsumowanie projektu „Dwa kraje – wspólny cel”. Nauczyciele jeszcze raz przedstawili zakończone działania, dziękowali za wzajemne wsparcie przy ich realizacji, dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Na uroczystości wystąpił wicestarosta Stonavy, który gratulował pomysłów na działania projektowe oraz dyrektor Lusk, który podziękował za współpracę dyrektorom z Marklowic i Albrechtic. Produktem końcowym projektu był kalendarz wydany przez stronę czeską oraz broszura wydana przez stronę polską. Po zakończeniu i podsumowaniu projektu w kuluarach trwały już rozmowy nad kolejnym projektem współpracy.
 

   

międzyszkolny konkurs z edukacji dla bezpieczeństwa

         W środę 12.06.2013r. odbył się Międzyszkolny Konkurs przedmiotowy z Edukacji dla Bezpieczeństwa. Uczniowie Gimnazjum z Marklowic, Świerklan i Jankowic mogli wykazać się wiedzą i praktyką z udzielania pierwszej pomocy.
I miejsce zajęli uczniowie z klasy III A z Gimnazjum w Marklowicach, II miejsce III B, III miejsce drużyna z Gimnazjum w  Świerklanach. Organizatorem konkursu była p. Weronika Kocoń.

   

Galeria     

wykaz podręczników na rok szkolny 2013/2014

kangur matematyczny 2013

Wyniki międzynarodowego konkursu Kangur matematyczny 2013

Laureatem konkursu został Paweł Pękała z klasy II c, który zajął I miejsce w powiecie oraz w rejonie.  Wynik bardzo dobry uzyskał  Radosław Marszolik z klasy IIIc, który zajął II miejsce w powiecie i IX w rejonie. Ponadto wyróżnienia uzyskali: Krzysztof Mika z klasy I a (miejsce VII w powiecie), Bartłomiej Brzenczek z klasy I a (miejsce XI w powiecie) oraz Tomasz Gembalczyk z klasy III b (miejsce XIV w powiecie).

ogólnopolski konkurs olimpus 2013

W sesji wiosennej  konkursu matematycznego Olimpus laureatami zostali:

Paweł Pękała z kl. II c  - miejsce I

Radosław Marszolik z klasy III c – miejsce IV

Agata Płaczek z klasy I c – miejsce XI

Aleksander Morgała  z kl. II a – miejsce XV

ekomat

Dnia 11 czerwca 2013 r. odbył się VII Międzygimnazjalny Powiatowy Konkurs matematyczno – ekonomiczny „Ekomat” w którym drużyna z Marklowic w składzie Aleksander Morgała z klasy II a i Paweł Pękała z klasy II c zajęła I miejsce. Do konkursu uczniów przygotowała p. J. Dziwok i B. Pukowiec.

Gratulujemy uczniom i nauczycielom.

woda to życie

W ramach realizacji projektu „Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II w Wodzisławiu Śl.” uczniowie Gimnazjum                      w Marklowicach wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Woda to życie”.

Laureatami konkursu zostali: Wojciech Fojcik z klasy III a – III miejsce oraz Oliwia Mutwil z klasy III a - wyróżnienie

W ramach realizacji projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w warsztatach związanych z właściwym gospodarowaniem zasobami wodnymi  oraz w wyjeździe do oczyszczalni ścieków (uczniowie klasy I b i II b).

tydzień w raju

        …czyli trzecioklasiści w pierwszym tygodniu czerwca w samym środku Dalmacji 

 

Pierwszy tydzień czerwca spora grupa trzecioklasistów spędziła w Chorwacji, a ściślej w środkowej Dalmacji w pobliżu zabytkowego i niezwykle urokliwego miasteczka Trogir, którego starówka została wpisana na listę Obiektów Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UESCO. Miasteczko  (choć nieduże) leży częściowo na lądzie, a częściowo na wyspie. Uczniowie odwiedzili też Split, czyli miasto założone jeszcze praz Greków, a które w czasach rzymskich było siedzibą cesarza Dioklecjana. Jego pałac (po zakończeniu wojny, której rezultatem było m.in. utworzenie niepodległej Chorwacji) został odkopany i odrestaurowany. I nie chodzi tylko o ściany, bo na dziedzińcu spacerowali dwaj najprawdziwsi żołnierze rzymscy:) 

Ważne jest dokąd się jedzie, ale jeszcze ważniejsze z kim… Gimnazjaliści spisali się na medal. Obawy opiekunów, że licznie odwiedzający w tym okresie Chorwacje emeryci popadną  w konflikt z naszymi uczniami okazały się zupełnie nieuzasadnione. Gdy w sobotę rano wynosiliśmy bagaże z willi Kairos, w której przez tydzień mieszkaliśmy i podziwialiśmy z balkonów schodzące do morza góry,  emeryci z żalem patrzyli na nas i powtarzali, że mamy wspaniałą młodzież i  chcieliby przebywać  z nami dłużej. Opuściliśmy Chorwację w sobotę wieczorem po odwiedzeniu dwóch chorwackich wysp na które popłynęliśmy statkiem. Na wyspie Ciovo zjedliśmy co nieco, zachwycili laguną i zetknęli się z ludźmi z różnych stron świata. Region w którym przebywaliśmy posiada lotnisko  i spory port (w Splicie) toteż spotkaliśmy nie tylko Europejczyków, ale również Amerykanów.  

A ja tam byłam i co widziałam to Wam opowiedziałam:) RM 

P.S. Podpatrzone i podsłuchane na plaży

1) Emeryt na leżaku z otwartymi ustami w bezruchu, a piękny i młody gimnazjalista nuci „Niech aniołowie zabiorą Cię do raju…”.

2) Piękna i młoda  pyta o krem z filtrem, a starsza i niemniej piękna odpowiada „Ja mam trzydziestkę”, a po chwili dodaje „ale tak naprawdę to więcej…”.

3)Uczeń chce wypłynąć poza wyznaczoną granicę i przekonuje, że „tam nawet stara babcia pływa”, zrezygnował, gdy usłyszał „jak będziesz starą babcią, to też tam popływasz”.

4) Przy wchodzeniu do Adriatyku:                 prezentacja

Amerykanin „Great!”

Anglik „Lovely…”

Pani B.P. „Alleluja”
 

Galeria     

wyróżnienie w konkursie informatycznym

         5 czerwca w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbył się finał VI Konkursu Informatycznego. Nasza drużyna w składzie: Aleksander Morgała
i Kacper Gawlas wywalczyli wyróżnienie. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Etap regionalny, który składał się z części teoretycznej odbywał się na platformie zdalnego nauczania ZST w Rybniku oraz etap drugi , w którym uczniowie musieli przygotować dwujęzyczną stronę internetową na temat: "Żyjemy w wirtualnym świecie" i zaprezentować ją przed komisją.

Uczniów do konkursu przygotowała p. Mirella Majtyka    

ogłoszenie

       

Informuję, że 12 czerwca (środa) o godz. 17.00 w auli Gimnazjum w Marklowicach odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas VI. Porządek zebrania:
a) podział uczniów na 3 klasy pierwsze
b) przedstawienie wychowawców
c) sprawy dotyczące organizacji nauki w nowym roku szkolnym
d) podanie wykazu podręczników na rok szkolny 2013/2014
Obecność obowiązkowa.                   

                                                                                                            Dyrektor szkoły

znamy już oficjalne powody majowej swobody

    W naszym szkolnym studio przy okrągłym stole spotkała się pani Renata Matsili z zaproszonymi przez nią gośćmi, wśród których znalazł się brytyjski historyk Norman Davies. Wszystkich zapraszamy do wysłuchania audycji, a zainteresowanych (uczniów i uczennice Gimnazjum w Marklowicach) dodatkowo do zabawy zatytułowanej „Mistrzowie manipulacji”. Zabawa polega na przekształceniu audycji w taki sposób, by była ona jeszcze bardziej interesująca i zaskakująca.

Przy pomocy darmowego programu Audacity (lub dowolnego innego) można dowolnie wycinać i zestawić ze sobą fragmenty audycji. Możliwa jest praca zespołowa (max 3 osoby w zespole). Gotowe prace dostarczyć do pani Renaty Matsili w dniu 10 lub 11 czerwca. Bliższych informacji (pod nieobecność pani Matsili) udziela pani Agnieszka Marczykowska.

W nagrodę po pierwsze SATYSFAKCJA (bezcenne:):), po drugie punkty do zachowania, a po trzecie drobne nagrody rzeczowe.

Emisja audycji „Oficjalne powody majowej swobody” i jej alternatywnych wersji jest przewidziana na dzień 12 czerwca 2013.
 

plik do pobrania wav

   

olimpiada lekkoatletyczna

        23 maja w Stonavie odbyło się ostatnie XII działanie projektu „Dwa kraje- wspólny cel” czyli Olimpiada lekkoatletyczna. W działaniu wzięli udział uczniowie z Marklowic, Stonavy, Albrechtic i Horni Sucha. Wszyscy uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych (starsi i młodsi), oddzielnie dziewczyny i chłopcy. Odbyły się biegi krótkodystansowe, długodystansowe, sztafety, skok w dal, rzut piłką lekarską i palantową. Kiedy doszło do podsumowania, okazało się, że w wielu konkurencjach Marklowice całkowicie  zdominowały podium. Tym bardziej gratulujemy uczniom i ich nauczycielom wychowania fizycznego. Olimpiada pozwoliła porównać możliwości sportowe naszych kolegów z umiejętnościami ich czeskich partnerów. Była to także świetna okazja do wspólnej integracji i wymiany doświadczeń.  Kierownikiem wyjazdu był pan Łukasz Budka.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

 

   

rywalizacja na wesoło

         16 maja w Marklowicach przy Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się działanie VII projektu „Dwa kraje – wspólny cel” przewidziane jako Rywalizacja na wesoło dla uczniów klas I – III Marklowic i Stonavy. Spotkaniu towarzyszyła przepiękna pogoda, uczniowie rywalizowali ze sobą w wielu konkurencjach zabawowych, np. zbieranie ziemniaków, slalom na ślimaku, tor przeszkód w tunelu. Każdy z uczestników spotkania miał zagwarantowany posiłek oraz nagrodę za udział w całodniowej rywalizacji. Najlepszym podsumowaniem działania były uśmiechy na twarzach zadowolonych maluchów, które po raz pierwszy poznawały swoich czeskich kolegów ze Stonavy.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”
 

   

liczę na ciebie tato

         Pierwsze miejsce w  Powiatowym Konkursie Plastycznym -  Rodzina
                 i Ja „ Liczę na Ciebie, Tato” dla  gimnazjalistki Wiktorii Polak.

 

               Z  okazji VI  Metropolitalnego  Święta Rodziny  Biblioteka Powiatowa w Wodzisławiu Śl. ogłosiła Konkurs  Plastyczny  pod hasłem „Rodzina i Ja – Liczę na Ciebie, Tato”.  Patronat  nad konkursem objął   Prezydent Miasta Wodzisławia Śl.  oraz  Proboszcz Parafii WNMP. Jury Konkursu wyłoniło kilkanaście nagrodzonych prac w różnych kategoriach wiekowych. Pierwsze  miejsce w kategorii gimnazjalista  przypadło Wiktorii Polak z  Gimnazjum  w Marklowicach. Uczennica klasy IIc otrzymała dyplom i  cenne nagrody rzeczowe.  Prace na konkurs  zostały  wykonane pod kierunkiem Bożeny Szlufik  i  Roberta Olmy. 


   

szkoła integracji

 

          W  miesiącu maju  2013r.  gościliśmy w naszej  szkole uczniów i opiekunów        Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w  Wodzisławia Śl.  Przygotowaliśmy  dla zaproszonych gości ciekawe zajęcie relaksacyjne pt.: „Podwodny świat”.  Pracując w grupach integracyjnych i w  rytm  muzyki relaksacyjnej,  uczniowie   przygotowali  ciekawe i  barwne kompozycje podwodnego świata. Podczas spotkania, młodzi ludzie z zadowoleniem wymieniali gesty przyjaźni.  Goście zwiedzili budynek gimnazjum, zobaczyli  aktualną wystawę działań projektowych „Dwa kraje – wspólny cel”. Finałem spotkania  był  słodki poczęstunek.


   


rajd pieszy do studzienki

 

Uczniowie realizujący projekt Młody Obywatel "Miejsca znane i nieznane" 14 maja uczestniczyli w rajdzie pieszym do Studzienki. W czasie rajdu młodzież poznała rzadko odwiedzany szlak, zobaczyła miejsca, o których słyszała podczas spotkania z panem Józefem Kłoskiem. Podczas odpoczynku uczestnicy rajdu zostali podzieleni na grupy i wykonywali mapę szlaku, który pokonali, z gotowych map powstanie jedna, która znajdzie się w przygotowanym przez uczniów folderze. Rajd przybliżył uczniom ich własną miejscowość, a zdobytą wiedzę uwiecznili w kręconym samodzielnie filmie, który zostanie zaprezentowany podczas podsumowania projektu.

 


mnożymy szanse na sukces

 

30 marklowickich gimnazjalistów zakończyło w kwietniu specjalny kurs zwiększający ich kompetencje matematyczne.
Od września ubiegłego roku do kwietnia w Gimnazjum w Marklowicach realizowany był projekt „Mnożymy szanse na sukces. Kurs zwiększający kompetencje matematyczne gimnazjalistów z Marklowic”.
Kurs przeprowadziła Szkoła Matematyki Horyzonty, która na ten cel otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerem przedsięwzięcia była Gmina Marklowice.
Przez 8 miesięcy podczas dodatkowych zajęć uczniowie pracowali w małych, pięcioosobowych grupach. – Specjalnie przygotowany program miał na celu uzyskanie przez 18 dziewcząt i 12 chłopców jak najlepszego wyniku na egzaminie gimnazjalnym oraz dać młodym ludziom podwaliny pod naukę matematyki w szkole ponadgimnazjalnej i na studiach. We współczesnym świecie rola matematyki rośnie, dlatego zwiększenie kompetencji matematycznych oznacza większą szansę na dobrą, wymarzoną pracę w przyszłości – tłumaczy Agnieszka Wrana – dyrektor Szkoły Matematyki Horyzonty.
Zadowoleni z efektów kursu są uczniowie.  – Nigdy wcześniej nie uczyłam się matematyki w tak małych grupach. Muszę przyznać, że ta metoda przynosi znakomite efekty! – mówi uczestniczka kursu Klaudia Mrozek.
- Z radością przyjmuję pod dach naszej szkoły wszystkie inicjatywy poprawiające jakość i komfort kształcenia naszych uczniów. Wierzę, że wykonana przez nich praca przyniesie efekty na egzaminie gimnazjalnym – podsumowuje dyrektor Gimnazjum w Marklowicach Halina Winkler.

   

wycieczka do zakopanego

 

W dniach 8 – 10. 05.2013 r. niemal wszyscy uczniowie klas I uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego. Uczniowie mieli okazję, aby sprawdzić się w górskich warunkach wchodząc na Gubałówkę czy Sarnie Skałki (grupa wchodząca na Sarnie Skałki zobaczyła również wodospad Siklawa oraz przeszła przełęczami do Kuźnic), przemierzyli również dolinę Kościeliską, wyjechali wyciągiem na „Wielką Krokiew”, zwiedzili  najstarszy, drewniany  kościół Matki Bożej Częstochowskiej i cmentarz, gdzie między innymi znajduje się grób Kornela Makuszyńskiego oraz kościół na Krzeptówkach, który został wybudowany jako dowód wdzięczności za ocalenie z zamachu papieża Polaka. Uczniowie przez te trzy dni mieszkali w pensjonacie „Pod Giewontem”, gdzie dodatkowo mieli zorganizowane ognisko z pieczeniem kiełbasek i dyskotekę. Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli możliwość skorzystania z pobytu na basenie lub w kręgielni. Myślę, że wycieczka była udana, uczniowie doskonale się bawili i jeszcze bardziej z sobą zintegrowali.

       
Galeria

   

konkurs recytatorski

 

W dniu 6. maja 2013 r. wzięliśmy udział w konkursie recytatorskim w Świerklanach pt. "Powrót do świata dzieciństwa". Jego tematem było popularyzowanie poezji Tuwima w związku z przypadającą na rok 2013 60. rocznicą śmierci poety.

Zdobyliśmy najwyższe miejsca na podium: Patrycja Stuchlik i Marzena Władarz w duecie z utworem "Ptasie radio" uzyskały I miejsce. Julia Pietras i Bartłomiej Brzenczek w kategorii indywidualnej okazali się bezkonkurencyjni i zajęli odpowiednio I i II miejsce za utwory "Zosia Samosia" i "Okulary". Serdecznie im gratulujemy!

   
więcej zdjęć tutaj
 

   

wycieczka edukacyjna do oświęcimia

W 6  maja  2013r. uczniowie  klas trzecich uczestniczyli w edukacyjnej  wycieczce do  Oświęcimia. Pierwszym etapem zwiedzania  Obozu Auschwitz  – Birkenau była  projekcja  filmu  dokumentalnego z  czasów  II  wojny światowej. Gimnazjaliści uczestniczący w „żywej lekcji historii” zdobyli wiedzę na temat  trudnych  lat  wojennych  i eksterminacji  ludności  w latach  1939 – 1945. Zainteresowania uczniów tematyką  II  wojny światowej są zdumiewająco duże. Gimnazjaliści czytają książki  historyczne o tej tematyce i  oglądają filmy o życiu  obozowym. Wycieczka  do Oświęcimia, była więc dużym  dopełnieniem  tej  wiedzy.   

Galeria

   

Spotkanie z panem józefem kłosokiem

W ramach projektu Młody Obywatel odbyło się w naszej szkole spotkanie grupy projektowej z  prezesem Towarzystwa Miłośników Marklowic panem Józefem Kłosokiem. Bardzo ciekawie opowiedział uczniom o pomnikach znajdujących się w Marklowicach i o Studzience do której ma się odbyć rajd w ramach projektu. Młodzież miała okazję zobaczyć prezentację przedstawiającą stare zdjęcia różnych miejsc z Marklowic , które obecnie wyglądają zupełnie inaczej oraz  oryginalne  dokumenty z II wojny światowej. Prelekcja bardzo podobała się uczniom i naprawdę ich zainteresowała dlatego podziękowali za nią gromkimi oklaskami.
 

   

   

bieg przyjaźni w stonavie

2 maja w Stonavie odbył się Bieg Przyjaźni. Nasi gimnazjaliści znów pokazali wysoką formę i na dystansach w swoich kategoriach uklasyfikowali się na I miejscu Filip Kroemer, II miejsce Wojciech Fojcik i na I miejscu Oliwia Mutwil, a na II miejscu Agata Warło i Marzena Władarz, III miejsce zajęła Julia Pietras. Dalsze miejsca zajęli:  Paulina Maniara, Natalia Solich, Zuzia Goszyc, Ola Fiuk, Patrycja Stuchlik, Joanna Juraszczyk, Maria Langer.

Opiekunem uczniów była p. Weronika Kocoń

   

   

Oficjalne powody majowej swobody

Zaproszenie do udziału w nagraniu audycji pt. "Oficjalne powody majowej swobody". Gospodyni programu Renata Matsili zakłada (w sposób nieomylny), że dojdzie do spotkania na antenie naszej szkolnej rozgłośni "ekspertów' od majowego  wypoczynku (b.o.) znawców konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku (uczniowie klas trzecich), świadka historii pamiętającego socjalistyczne obchody Święta Pracy  (Tu ograniczeniem jest tylko słaba wyobraźnia) oraz Noramana Davies'a czyli brytyjskiego historyka, który zajmuje się historią Polski (pierwowzór do obejrzenia m.in. w serwisie YouTube,  przy odpowiedniej modulacji głosu płeć nie gra roli:). Praca będzie przebiegała dwuetapowo: po pierwsze opracowanie scenariusza i po drugie nagranie audycji.

Uwaga! Potrzebni są również technicy do dokonania nagrań i obróbki uzyskanego materiału. Istnieje możliwość opracowania więcej niż jednej audycji z uprzednio zarejestrowanego materiału w ramach nowego cyklu "Mistrzowie Manipulacji".

   
                                                                                                     

dzień w przedmiotach humanistycznych

W piątek, tj. 26. kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Przedmiotów Humanistycznych. W tym dniu nie zabrakło ciekawych zadań

poczucia humoru i polonistycznych potyczek. W ramach przygotowanych zadań rozwiązywaliśmy krzyżówkę z parafrazą, układaliśmy śpiewaną reklamę klasy, prezentowaliśmy wiosenny makijaż twarzy oraz twórczo wykorzystywaliśmy "materiały recyklingowe" do stworzenia wiosennej kolekcji mody gimnazjalnej. Twórcza zabawa z pewnością każdemu przypadła do gustu, a za udział w niej serdecznie wszystkim dziękujemy.

Organizatorką imprezy była p. Jadwiga Brachmańska-Petraszewska

   

Galeria

                                                                 

prezentacja filmów

Świętowanie nadejścia wiosny połączono z prezentacją filmików uczennic z klasy III c (Marceliny Sosny, Martyny Szwarc, Magdy Monitor i Klaudii Mrozek). Nakręciły one  przy użyciu programu Stop Morion Animation dwie mini-adaptacje esejów  Leszka Kołakowskiego.  Pierwsza nosi tytuł „O kole fortuny” a druga „O podróżach”. 

Filmy te 10 kwietnia  były pokazywane w ramach Festiwalu filozoficznego we Francji i spotkały się z dobrym odbiorem.  Całość zapowiadał  sympatyczny  chomik, którego we Francji (o zgrozo) początkowo wzięto za szczura….  

Czy słusznie? Oglądajcie i oceniajcie J 

W czasie projekcji w naszym gimnazjum Artur Elias trafnie wyjaśnił dlaczego chomik po obejrzeniu pierwszego filmu był smutny i wygrał świetny słownik  Wydawnictwa Oxford.

Autorki filmu, przy użyciu koła do ćwiczeń, którego używa zwykle nasz szkolny chomik, wylosowały przeznaczone dla nich nagrody. 

Francuzi zaprosili nas już do udziału w kolejnej edycji. Młodzi myśliciele:  DO DZIEŁA!

 

Prezentacja
                                                                                                     

egzaminy gimnazjalne

Rozpoczął się bardzo gorący czas w naszym gimnazjum. Od 23 do 25 kwietnia uczniowie klas III piszą egzaminy gimnazjalne w pięciu różnych obszarach. Nie jest łatwo, bo zakres materiału jest naprawdę ogromny, ale patrząc na nich „serce roście”. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.                                                                                                     

turniej siatkówki z nauczycielami

19 kwietnia w Stonavie odbyło się Działanie XI projektu „Dwa kraje – wspólny cel”. Tym razem grupy mieszane chłopców i dziewczyn rywalizowały ze sobą w Turnieju siatkówki. Nie było łatwo, bo szkoła w Albrechticach prowadzi klasę sportową w dyscyplinie: siatkówka. Oni też okazali się zwycięzcami turnieju,  II miejsce zajęli nauczyciele, III miejsce wywalczyły Marklowice. Przerwy w rozgrywkach wypełniały występy polskich i czeskich czirliderek czy mażoretek. Turniej zakończył się wspólnym obiadem w PZKO; był to doskonały czas na wymianę poglądów i doświadczeń, a dla młodzieży czas na wspólną integrację.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

 

 

 

Galeria

egzamin gimnazjalny

Informuję, że uczniowie klas III piszą egzamin gimnazjalny w dniach:
a) 23.04 - część humanistyczna
b) 24.04 - część matematyczno-przyrodnicza
c) 25.04 - część językowa
We wszystkie trzy dni uczniowie przychodzą na godzinę 8.30 w galowych strojach i z dowodem potwierdzającym tożsamość. Piszą od 9.00 do 12.30 (dyslektycy mają czas wydłużony). W przerwie uczniowie otrzymują śniadanie ufundowane przez Radę Rodziców. Każdy uczeń na egzaminie ma ze sobą długopis z czarnym wkładem, na matematykę przybory matematyczne. Zakaz wnoszenia urządzeń telekomunikacyjnych.
                                                                                                         Dyrektor szkoły

 

zbiórka dla schroniska dla zwierząt

Uczniowie realizujący projekt "Młody Obywatel" zakończyli swoje pierwsze działanie - zbiórkę na schronisko dla zwierząt. Młodzież przez 4 soboty zbierała dary w sklepie Lewiatan i Żabka wśród społeczności lokalnej. Mieszkańcy ofiarowali bardzo dużo karmy i koców, które zostały dostarczone do schroniska w Rybniku.

Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. Dziękujemy również kierownictwu sklepów za umożliwienie zbiórki.  
 


 

pobyt w hiszpanii z comeniusa

W dniach 6-12.04.2013 r. 7-osobowa grupa z naszego Gimnazjum wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Majreny (niedaleko Sevilli) w Hiszpanii. Wszystkich przywitała na lotnisku przepiękna pogoda, która towarzyszyła całej wizycie organizowanej w ramach programu Comenius „Food Culture Exchange” . Uczniowie poznawali tradycje kulinarne, których uwieńczeniem była degustacja hiszpańskiej paelli zorganizowana na terenie hiszpańskiej szkoły. Dodatkowo uczestnicy wizyty poznali zabytki Sevilli, odpoczywali na plaży oceanicznej oraz brali udział w pokazach flamenco. Był to doskonały czas na nawiązanie bliższych znajomości, tym bardziej że temperament Hiszpanów przypadł do gustu wszystkim pozostałym partnerom europejskim


    

olimpus sesja zimowa

W ogólnopolskiej olimpiadzie Olimpus (sesja ZIMOWA) laureatami z matematyki zostali:

Paweł Pękała z kl. II c (m. I)

Radosław Marszolik z kl. III c  (m. III)

Emilia Solik z kl. I c (m. VI)

Bartłomiej Brzenczek z kl. I a (m. VII)

Krzysztof Mika z kl. I a (m. IX)

Aleksander Morgała z kl. II a (m. IX)

Marzena Władarz z kl. I c (m. X)

 

Gratulujemy uczniom i nauczycielom!

 

 

 

Następne strony     1 2 3 4 5