"Tradycje andrzejkowe"

29 listopada nauczyciele z Gimnazjum w Marklowicach oraz czeskiej Stonavy spotkali się podczas Działania IV projektu współpracy transgranicznej „Razem w Europie”. Strona czeska miała możliwość poznać zwyczaje i tradycje andrzejkowe związane z wróżbami i ludowymi przesądami. Nie zabrakło „lania wosku” przez dziurkę od klucza, wróżby „5 elementów” oraz „szpilki prawdy”. Na koniec spotkania wszyscy świetnie się integrowali podczas rywalizacji na kręgielni.
Projekt „Razem w Europie” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa „Przekraczamy granice”.

"I etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych za nami"

W drugiej połowie listopada 42 uczniów Gimnazjum w Marklowicach uczestniczyło w eliminacjach szkolnych Wojewódzkich  Konkursów Przedmiotowych. 18 uczniów zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Oto najlepsi: Aleksandra Fojcik z klasy III b (język polski, matematyka oraz chemia), Radosław Marszolik z klasy II c (matematyka i geografia), Magdalena Gonsior  z klasy III a (matematyki i chemia), Katarzyna Fojcik z klasy III b (matematyka i język angielski) oraz Dobrawa Radecka z klasy III a (język polski),  Paweł Pękała z klasy I c (matematyka), Paulina Stuchlik z klasy III a, Justyna Gruszka z klasy III c, Konrad Kłosok z klasy III c, Michalina Mika z klasy III c oraz  Magda Polończyk z klasy III c (biologia), Marta Klocek z klasy III c (geografia) oraz Nadia Stawowy z klasy III b (język niemiecki). Gratulujemy uczniom i nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursów.

"Dzień Misia"

25 listopada również nasze gimnazjum włączyło się w obchody
Międzynarodowego Dnia Misia.
Aż trudno uwierzyć, że prawie wszyscy przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami. Warto było: miś gwarantował dzień wolny od kartkówek i wezwań do odpowiedzi.

"Miłoszowskie potyczki z językiem"

21.11.2011 odbył się w naszym gimnazjum I etap konkursu "Miłoszowskie potyczki z językiem". Wzięło w nim udział 27 uczniów, których zadaniem było wyrecytować wybrany przez siebie utwór poetycki. Uczestników oceniała komisja w skład. której wchodzili: p. J. Węglorz (Kierownik Biblioteki Gminnej), p. B. Szlufik, p. B. Stasiowska i p. A. Marczykowska.
Do finału zakwalifikowało się 10 osób. Organizatorami konkursu są p.J.Brachmańska i p.A.Marczykowska

Zebranie z rodzicami

17 listopada 2011 r. o godz. 17.00 w auli gimnazjum odbędzie się zebranie dyrektora z rodzicami. Później wywiadówki
w klasach i spotkania z wychowawcami.
Zapraszam wszystkich rodziców.

Naukowo i bajkowo
o niepodległości

W przeddzień Święta Niepodległości cała społeczność szkolna spotkała się w szkolnej auli, by po pierwsze zapoznać się z okolicznościami odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku, a po drugie wysłuchać bajki pt. Biało-Czerwony Kapturek i trzy wilki, napisanej  na tę okoliczność przez panią Renatę Matsili. Inscenizowana bajka nawiązywała do wydarzeń poprzedzających odzyskanie przez Polskę niepodległości.  W roli głównej wystąpiła  Dobrawa Radecka, a towarzyszyli jej Karolina Kiermaszek i Wiktoria Żyła (narratorki), Kamil Dziura,  Agata Skatuła i Ewelina Kubala (wilk i wilczyce), Kacper Marzecki (leśniczy) oraz grupa uczniów imitująca dźwięki (np. rozpruwanie brzucha wilka) w osobach Sebastiana Kuklińskiego, Rafała Tlołki i Krzysztofa Winklera.

Nad rekwizytami czuwała pani Agnieszka Marczykowska, która pełniła też rolę drugiego reżysera pierwszym była pani
Renata Matsili

Święto Patrona Szkoły

4 listopada po raz siódmy obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Na uroczystość przybył mąż patronki szkoły pan prof. Bohdan Gruchman, pan prof. Bogdan Walczak wieloletni prorektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz profesorowie Uniwersytetu z Zakładu Kultury Języka Polskiego - wychowankowie pani Moniki Gruchmanowej.  Ponadto gościliśmy Wójta Gminy Marklowice, wicewójta, wiceprzewodniczącego  Rady Gminy pana Józefa Kowola, dyrektorów placówek oświatowych z Marklowic , członków rodziny Gruchman. Święto rozpoczęło się uroczystą mszą w intencji patronki szkoły z udziałem całej społeczności gimnazjalnej. Następnie młodzież zaprezentowała się w programie artystycznym dedykowanym pani prof. Monice Gruchmanowej oraz jej zmarłej córce Krystynie. Podczas wystąpień zaproszeni goście podkreślali, jak istotną rolę odgrywała osobowość i praca naukowa naszej patronki, która potrafiła połączyć tak odległe zakątki Polski: Marklowice i Poznań.

Festiwal Kultury Śląsko-Cieszyńskiej

Święto patronalne obchodzone w Gimnazjum 4 listopada zostało połączone z organizacją Działania III projektu współpracy transgranicznej "Razem w Europie". Na Festiwal Kultury Śląsko-Cieszyńskiej przybyła 35-osobowa grupa czeskich gości ze Stonavy. Festiwal był podsumowaniem trwającej przez dwa miesiące rywalizacji uczniów w trzech konkursach: gwarowym, plastycznym i fotograficznym. Eliminacje odbywały się po obu stronach granicy, tak więc na scenie zaprezentowali się już sami laureaci wyłonieni przez komisje konkursowe. Z największym aplauzem został przyjęty występ Jakuba Szubskiego, który jako zdobywca I miejsca zaprezentował się w roli śląskiego Romea wzdychającego do szekspirowskiej Julii. Tomasz Kuś wygłosił monolog na temat Bercika, za który otrzymał II miejsce, natomiast Aleksandra Tomiczek opowiadając o swoich "Piyrszych zotytach" wywalczyła III miejsce. Gwara cieszyńska została również świetnie przyjęta przez publiczność. Wszyscy laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. W tym dniu cała szkoła częstowała się śląskim "kołoczem", a goście regionalnym obiadem. Organizatorem działania była pani dyrektor Halina Winkler.