bezpieczne wakacje 2015

 Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzę udanego i bezpiecznego wypoczynku. Poniżej zostały zamieszczone informacje dotyczące zasad organizacji wypoczynku dla dzieci, przesłane przez Śląskiego Kuratora Oświaty.               
                                             Dyrektor szkoły                                              

 

                                  Akcja Bezpieczna Woda

                                      Wakacje dla uczestników

                                      Wakacje dla rodziców

uroczyste zakończenie roku szkolnego

26 czerwca 2015 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W tym dniu 72 uczniów klas III ukończyło szkołę; 13 uczniów odebrało Nagrody Wójta przyznane decyzją Rady Pedagogicznej. Byli to: Emilia Solik, Marzena Władarz, Bartłomiej Brzenczek, Paulina Jojko, Agata Płaczek, Paulina Pyszny, Paulina Stuchlik, Julia Pietras, Anna Olszewska, Jakub Celary, Filip Szczotok,  Szymon Strong i Dawid Woryna. Wszystkim uczniom gratulujemy promocji do klas wyższych, świadectw z wyróżnieniem, otrzymanych nagród i życzymy udanego wypoczynku.

   

podsumowanie projektu gimnazjalna szkoła aktywności

VII Festiwal śląskiego kustu

       Uczniowie naszej szkoły brali udział w VII Festiwalu śląskiego kustu, który rganizowany był w ramach obchodów XX Dni Marklowic 2015.Sześć gimnazjalistek, czyli 3 drużyn  2 osobowe – robiły „maszkety bez pieczenio”. Gimnazjalistki reprezentowały grupę amatorów a ich starsi koledzy z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. grupę junior - profesjonalista. Niezależnie od kategorii wiekowej, wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością i pasją do gotowania. Komisja Festiwalu po degustacji fantazyjnych ciastek i deserów, wysoko oceniła umiejętności kulinarne młodzieży. Na zakończenie konkursu uczestnicy otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy oraz darmowe bilety wstępu do restauracji, kina i parku wodnego. Udział w Festiwalu organizowany był w ramach realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku”. Za całość odpowiedzialne były: Bożena Szlufik i Agnieszka Marczykowska.


   

SZKOLNE DNI PROMOCJI ZDROWIA

      

         Szkolne dni promocji zdrowia

 

   

centrum nauki kopernik

       23 czerwca 2015 r. 45 - osobowa grupa uczniów realizująca projekt „Gimnazjalna Szkoła Aktywności”,  bardzo wcześnie – bo już o 3.00 w nocy wyruszyła na ostatnie warsztaty edukacyjne i zarazem ostatnie działanie projektowe. Celem podróży było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na miejscu uczniowie podzieleni na 15 - osobowe grupy uczestniczyli w laboratoriach. Do wyboru było laboratorium biologiczne, gdzie tematem przewodnim były „Biologiczne żarówki”, laboratorium fizyczne „Pod Prąd” oraz laboratorium chemiczne „Świat metali”. Po dwóch godzinach zmagań warsztatowych uczniowie nieco odpoczęli w Planetarium, gdzie uczestniczyli w „Kosmicznej wyprawie”. Celem podróży w przyszłość był Saturn – najpiękniejsza z planet krążących wokół Słońca. Następnie uczniowie zwiedzali i korzystali z wystaw interaktywnych znajdujących się w CNK. Wyjazd dla gimnazjalistów był ciekawy, uczący wielu nowych rzeczy oraz utrwalający, czy też  pozwalający na sprawdzeniu w praktyce, tego o czym już wcześniej się uczyli. Wszyscy szczęśliwie dotarli do domu tuż przed godziną 22.00. W ten o to sposób zakończyła się przygoda z projektem. 


   

ogłoszenie

       Organizacja nauki w ostatnim tygodniu roku szkolnego:

Poniedziałek 22.06 – Dzień Promocji Zdrowia; zajęcia 8.30 – 13.30

Wtorek 23.06 – Dzień Sportu; zajęcia 8.30 – 13.00,

Środa 24.06 – dzień dodatkowo wolny (uczniowie nie przychodzą do szkoły)

Czwartej 25.06 – kl. I i II wyjazd do kina. Zbiórka godz. 8.00. Klasy III przygotowania do komersu.

Piątek 26.06 – uroczyste zakończenie roku szkolnego o godz. 9.00 w auli gimnazjum.

konkurs na prezentację multimedialną

       Zuzanna Gruszczyk z kl. II b zdobyła wyróżnienie w wojewódzkim konkursie na najlepszą prezentację multimedialną pt. „Od złota do euro”. Konkurs był organizowany przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Katowicach. Gratulujemy uczennicy, rodzicom i nauczycielowi prowadzącemu, p. M. Majtyce.

stypendium językowe im. prof. krystyny gruchman

       Informuję, że w dniu 18.06 odbyło się posiedzenie komisji stypendialnej, która po rozpatrzeniu wniosków przyznała 2 stypendia językowe następującym uczniom:
a) Jakub Celary - język niemiecki
b) Paulina Jojko - język angielski.
Stypendium jest jednorazowe w wysokości 300,00 zł - fundatorem jest prof. Bohdan Gruchman. Gratuluję uczniom i ich rodzicom oraz życzę dalszych sukcesów w nauce. Dyrektor szkoły.

XiX ogólnopolski konkurs literacki

       17 czerwca w Jaworznie odbyło się podsumowanie XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Złote Pióro Prezydenta Miasta Jaworzna. Uczennica naszej szkoły Anna Olszewska z klasy II zdobyła wyróżnienie za wiersz „Uśmiech”, który został opublikowany w pozycji książkowej „Laureaci konkursu”. Gratulujemy uczennicy i życzymy dalszych sukcesów.

dzień promocji zdrowia

       Dzień Promocji Zdrowia 22.06.2015 r. (poniedziałek)

 

Harmonogram dnia

informacja dla rodziców uczniów klas VI

       Zapraszam na zebranie z rodzicami uczniów klas VI, które odbędzie się
22 czerwca (poniedziałek) o godz. 17.00
w auli gimnazjum. W trakcie spotkania zostaną omówione wyniki rekrutacji i przydziału do klas pierwszych gimnazjum, ogólne założenia regulaminu szkoły, przedstawiona zostanie sprawa podręczników i mundurków. W spotkaniu mogą wziąć udział zainteresowani uczniowie. Nieobecni rodzice akceptują przyjęte ustalenia i wyniki rekrutacji. Serdecznie zapraszam.

panda

       W Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym Panda 2015 laureatami zostali:

- z języka polskiego: Emilia Solik (m. I) oraz Agata Płaczek (m. V)

- z języka angielskiego: Agata Płaczek  (m. III); Julia Pawlak (m. V) oraz Paulina Jojko (m. V)

- z matematyki: Agata Płaczek (m. III) oraz Emilia Solik (m. V); dyplomy wyróżnienia z matematyki otrzymali: Łukasz Rączka i Szymon Strong. Gratulujemy!!!

kiermasz podręczników używanych

Kiermasz podręczników używanych do klasy II i III będzie trwał
od 15.06.2015 r. (poniedziałek) do 22.06.2015 roku

w godzinach otwarcia biblioteki szkolnej

Prosimy o przynoszenie podręczników w reklamówkach z dołączoną kartką z
 wykazem sprzedawanych książek i ich wyceną.

Uczniowie klas I będą mieli zapewniony bezpłatny dostęp do podręczników.

I miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym

Uczennica naszego gimnazjum – Jolanta Szulik z klasy pierwszej zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pt."  Mój dom, moja Ojczyzna, moja Europa - 2015" za pracę „Moja ojczyzna”. Konkurs był organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im K. Makuszyńskiego w Zamościu pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Krzysztofa Hetmana. Na konkurs wpłynęło ponad 480 prac, dlatego gratulujemy w sposób szczególny uczennicy i nauczycielowi prowadzącemu – pani Mireli Majtyka

wykaz podręczników na rok szkolny 2015/2016

olimpus sesja wiosenna 2015

W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpus sesja wiosenna 2015 najlepsze wyniki osiągnęli:

- z języka polskiego: Agata Płaczek z kl. III c – miejsce  I oraz Emilia Solik z kl. III c -  miejsce II. Laureatem została również Marzena Władarz z kl. III c.

- z języka niemieckiego: Jakub Celary z kl. II b miejsce II. Laureatem został Filip Szczotok z kl. II a.

Laureatami z matematyki zostali: Kacper Komarek i Julia Pawlak z kl. I c; Szymon Strong, Dawid Woryna, Łukasz Rączka oraz Martyna Draga z kl. II a; Emilia Solik, Agata Płaczek oraz Marzena Władarz z kl. III c. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

laureaci VIII Konkursu informatycznego w zst w rybniku

W Finale VIII Konkursu Informatycznego, który odbył się w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku nasz zespół w składzie: Kacper Raczek i Kacper Kłosok zajął II miejsce, natomiast Daniel Szczepaniak i Jakub Grzonka zajęli IV miejsce. Opiekunem uczniów była pani Mirela Majtyka. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

mam talent

1 czerwca z okazji obchodów Dnia Dziecka w Gimnazjum odbyło się wielkie show na wzór telewizyjnego „Mam talent”. Na scenie pojawiło się 14 wykonawców, którzy prezentowali swoje talenty muzyczne, wokalne, taneczne i inne, zupełnie niestandardowe. Uczniowie w swojej aranżacji wykonywali światowe przeboje , popisywali się grą na flecie, gitarach, saksofonie, prezentowali się w tańcach współczesnych i towarzyskich. Jednak największą furorę zrobił występ uczniów klasy III a – zespół „Miałczix” , który zaproponował swoim fanom niecodzienną interpretację wokalną. Zespół ten zajął ostatecznie I miejsce, II m. należało do uczniów klasy I – duet Karol Wasilewski i Julia Pawlak, III m. to popis taneczny Kacpra Stachy wraz z partnerką. Wykonawcy byli oceniani przez profesjonalne jury. Gościem specjalnym była Conchita Wurst. Nagrody ufundował Urząd Gminy Marklowice. Koordynatorami działania były panie Ewa Skupień i Joanna Czech. 

   

I miejsce w xx konkursie literackim "małe krajobrazy"

Uczennica naszej szkoły Ania Olszewska odnotowała kolejny ogromny sukces literacki. Tym razem podczas XX edycji konkursu literackiego „Małe Krajobrazy Słowa” zajęła I miejsce w kategorii poezji. Konkurs był organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu. Oceny prac dokonywało profesjonalne jury: Marta Fox i Karolina Kusek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

wycieczka w karkonosze

W dniach 25-27 maja odbyła się wycieczka klas pierwszych w Karkonosze a głównym celem wyprawy była Śnieżka (1602m n.p.m.)- jak mówił pan przewodnik ‘wstydliwa pani’, która ponad 250 dni w roku znajduje się we mgle. O godz. 7 rano z Marklowic wyruszyliśmy w kierunku Karpacza zwiedzając po drodze największy zamek na Śląsku – Książ. Zamek zachwycił nas swoją wielkością a ogrody zauroczyły kwitnącymi azaliami i różanecznikami. Do Karpacza dotarliśmy w późnych godzinach popołudniowych. Drugi dzień stawiał nam za cel Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy. Pogoda niestety nie była wymarzona ale pełni sił i nadziei ruszyliśmy na szlak, który doprowadził nas na Kopę pod Śnieżką (ok.1200m n.p.m.). Pod Śnieżką wiał przeraźliwy wiatr, padał deszcz i było bardzo zimno ok. 0°C. 45 minut wspinaliśmy się w bardzo trudnych warunkach na 1602m. Dokładnie o godz. 11.55 przekroczyliśmy próg schroniska na Śnieżce, zmarznięci, przemoknięci ale z uśmiechem na ustach że UDAŁO SIĘ. Po kilkudziesięciu minutach ruszyliśmy szlakiem w kierunku Samotni, najstarszego schroniska w Karkonoszach i dopiero wtedy mogliśmy podziwiać zapierające w piersiach widoki ośnieżonych szczytów nad Wielkim Stawem. Przez całą naszą wyprawę towarzyszyła nam gęsta mgła. W godzinach popołudniowych wróciliśmy do pensjonatu a niektórzy z uczniów mieli jeszcze dość sił by spacerować po Karpaczu. Ostatni dzień wybraliśmy się nad wodospady Szklarki i Kamieńczyk. Po trzech dniach pieszych wojaży wróciliśmy szczęśliwie do Marklowic. Dziękujemy wszystkim za chęci i udział w wycieczce.

   

Galeria

wycieczka do warszawy

55  osobowa  grupa gimnazjalistów  klas drugich wraz z opiekunami uczestniczyła w zwiedzaniu stolicy naszego kraju. Szybkie tempo wycieczki pozwoliło na obejrzenie wielu ciekawych miejsc w Warszawie.

I dzień wycieczki 25.05.2015r.  W tym dniu zwiedzanie rozpoczęto od Muzeum Powstania Warszawskiego. Później gimnazjaliści przejechali do Sejmie RP, gdzie spotkali się z posłem Henrykiem Siedlaczkiem. Następnie  przeszli Krakowskim Przedmieściem, zobaczyli Pałac Prezydencki  i  Łazienki. Wyjechali na górne piętra Pałacu Kultury, z którego podziwiali panoramę Warszawy. Na zakończenie dnia oglądali wystawy i robili zakupy w Centrum Handlowym „ZłoteTarasy".

II  dzień wycieczki 26.05.2015r. Dzień rozpoczęto od wizyty w TVP-1 Warszawa. Podczas spotkania uczniowie zwiedzili gmach telewizji, byli na planie programu „Pytanie na śniadanie”,  spotkali wokalistów zespołu „Wilki”. Później zwiedzili Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Syrenkę warszawską, Barbakan, Grób Nieznanego Żołnierza (ze zmianą warty). Wieczorem byli w teatrze, gdzie obejrzeli sztukę komediową „Najdroższy” ze wspaniałą obsadą aktorską.

III dzień wycieczki 27.05.2015r. W tym dniu gimnazjaliści byli w  Naukowym Centrum Kopernika, gdzie  spędzili kilka ciekawych godzin edukacyjnych. Później zobaczyli  urokliwe ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a w  godzinach popołudniowych wyjechali w drogę powrotną do domu. Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: B.Pukowiec, R.Matsili, Sylwia Habram-Stolarek B.Szlufik i Joanna Dziwok.

   

        Galeria

muzeum inżynierii miejskiej

20 maja 2015 r. 45 uczniów gimnazjum wyjechało do Krakowa, a konkretnie do Muzeum Inżynierii Miejskiej. W Muzeum uczniowie zobaczyli wystawę „Z dziejów polskiej motoryzacji”, która pozwoliła odbyć podróż w głąb historii polskiego przemysłu komunikacyjnego. Prezentowane na wystawie samochody i motocykle produkowane były w Polsce na licencjach zagranicznych bądź stanowiły rodzime projekty. Warszawy, syreny czy fiaty, pochodzące z różnych lat przybliżyły zmiany jakie zachodziły w motoryzacji. Drugą  wystawą, którą uczniowie mogli zobaczyć, była interaktywna ekspozycja „Wokół koła”. Ta wystawa miała charakter edukacyjny – złożona była z 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających. Wszystkie stanowiska, choć tematycznie dotyczące różnych dziedzin życia i nauki, łączył  wspólny kształt – koło. Oprócz zwiedzenia wystaw uczniowie, podzieleni na mniejsze grupy, brali udział w warsztacie, podczas którego zostali zapoznani z pojęciami: ciśnienie, tarcie oraz bezwładność oraz samodzielnie zbudowali poduszkowiec, który mógł unieść jedną osobę. Była to niesamowita frajda dla uczestników – dobra zabawa i nauka w jednym. Wszyscy wrócili z wyjazdu zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę, informacje i doświadczenia, które pozwalają na właściwy rozwój młodego człowieka ciekawego otaczającego świata. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Gimnazjalna Szkoła Aktywności”.

    

„Gimnazjalna Szkoła Aktywności” w ramach Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

wycieczka do warsztatu ceramiki artystycznej

19 maja grupa uczniów gimnazjum uczestniczyła w warsztatach ceramicznych, które odbyły się w pracowni Zbigniewa Mury w Marklowicach. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie i wychowawcy z zaprzyjaźnionej szkoły Zespołu Szkół Ekonomicznych  Wodzisławiu Śląskim. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała opowiadań artysty, który w bardzo obrazowy sposób przedstawił, jak od podstaw do produktu finalnego powstaje wyrób garncarski. Uczestnicy spotkania oglądali i podziwiali wytwory artystyczne, które znajdują się na wystawie stałej w zakładzie pana Mury. Następnym etapem były warsztaty, podczas których uczniowie samodzielnie ozdabiali  przygotowane dla nich wazy. Sposób doboru zdobienia był różnorodny – od  ciekawych wzorów kwiatowych do fantazyjnej formy ażurowej. Po wypaleniu naczyń, które uczniowie wykonali będą mogli zabrać je do domu. Zajęcia miały charakter edukacyjno – zawodoznawczy i odbyły się w ramach realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku”. Koordynatorami działania były: Bożena Szlufik, Agnieszka Marczykowska i Martyna Jezusek – Stopa.

   

Galeria

kangur 2015

W międzynarodowym konkursie matematycznym „Kangur 2015” z naszego gimnazjum najlepsi okazali się:

Łukasz Rączka z kl. II a (5 m. w powiecie); Dawid Woryna z kl. II a i Julia Pawlak z kl. Ic (6 m. w powiecie) oraz Bartłomiej Brzenczek z kl. III a (13 m. w powiecie). Serdecznie gratulujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom prowadzącym.

       

Learning Languages match spaß

21 maja w naszym gimnazjum odbył się I Międzygimnazjalny Konkurs Językowy Learning Languages macht Spaβ. Konkurs językowy składał się z części języka angielskiego i niemieckiego. Uczniowie rywalizowali w dwóch konkurencjach: testu  językowego oraz Milionerów. W konkursie wzięły udział gimnazja ze Świerklan, Czyżowic, Wodzisławia, Radlina, Gorzyc oraz reprezentacja uczniów naszej szkoły. W pierwszym etapie wyłoniono trzech najlepszych uczniów  z języka niemieckiego jak i angielskiego:

I miejsce oraz tytuł  Der Beste Language Meister otrzymała Paulina Jojko,

II miejsce oraz tytuł      Der Bessere Language Meister otrzymała Agata Płaczek

III miejsce oraz tytuł     Der Gute Language Meister otrzymała Livia Jeleń

W drugim etapie uczniowie zmierzyli się w konkurencji drużynowej – Milionerach najlepszym zespołem drużynowym okazali się uczniowie Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Wodzisławia Mateusz Kołek i Adam Kohut. Uczniowie stali się  bezkonkurencyjni i uzyskali  pierwsze miejsce oraz tytuł  Der Beste Language Team.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów językowych.

Organizatorzy J

       

DZIEŃ MATKI I OJCA

21 maja podczas ostatnich wywiadówek uczniowie klas I i II przygotowali dla swoich rodziców krótkie występy i słodkości w związku ze zbliżającymi się obchodami Dnia Matki i Ojca. Spotkanie rozpoczęło się w sali gimnastycznej, gdzie zaprezentowały się szkolne grupy taneczne. Później zebrania przeniosły się do klas, gdzie inicjatywę przejęli uczniowie i dziękowali swoim rodzicom za trud wychowania.

       

spotkanie z panią nadkomisarz z w11

19 maja w auli gimnazjum obyło się spotkanie połączone z prelekcją  na temat środków uzależniających prowadzone przez panią Joannę Czechowską – nadkomisarz Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie, która znana jest z telewizyjnego serialu W 11. Podzieliła się swoim ogromnym doświadczeniem, ponieważ pracuje w sekcji kryminalnej dotyczącej przestępstw narkotykowych. Ostrzegała młodzież przed środkami dostępnymi na rynku, dopalaczami, przy okazji opowiadając autentyczne historie z życia wzięte. Odniosła się również do serialu, w którym grała główną rolę. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji i mamy nadzieję, że wskazówki pani nadkomisarz zastosują w życiu.

   

wycieczka do teatru w zabrzu

Koło dziennikarskie i Koło Teatralne miało okazję ponownie wyjechać do innego miasta, tym razem do Zabrza, do teatru. Młodzież obejrzała sztukę pt.: „Boże mój” , było to zupełnie inne przedstawienie, widownia siedziała na scenie bardzo blisko grających aktorów czując się jak by uczestniczyła w spektaklu. Po sztuce uczniowie mieli możliwość obejrzeć zaplecze teatru, magazyny i garderoby, dowiedzieli się również wiele o pracownikach teatru i ich pracy przy przygotowywaniu i wystawianiu przedstawień.

 

„Gimnazjalna Szkoła Aktywności” w ramach Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

I miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym

Uczennica naszego gimnazjum Agata Styl zajęła
I miejsce
w konkursie fotograficznym „Światła i cienie nauki” w kategorii młodzież szkół gimnazjalnych, organizowanym w ramach XV Festiwalu Nauki w Krakowie. Praca pt. „Złudzenie” okazała się  bezkonkurencyjna. To ogromny sukces uczennicy i jej nauczyciela prowadzącego – pani Mireli Majtyki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

konkurs informatyczny w zst w rybniku - finał

Po I etapie VIII Konkursu Informatycznego organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Rybniku wśród 10 drużyn zakwalifikowanych do finału znalazły się 3 drużyny z naszego gimnazjum.
Są to uczniowie: Kacper Raczek i Kacper Kłosok, Dawid Woryna i Kamil Gruszka, Jakub Grzonka i Daniel Szczepaniak. Finał odbędzie się 8 czerwca w ZST w Rybniku. Opiekunem uczniów jest pani Mirela Majtyka. Trzymamy kciuki.

III miejsce w przeglądzie zespołów tanecznych

 

Gimnazjalny zespół tańca towarzyskiego „Promenada 1” w dniu 16 maja podczas Przeglądu Zespołów Tanecznych Pszów 2015 zajął III miejsce. Grupa jest prowadzona przez trenerkę Maję Lorenc we współpracy z panią Ewą Skupień. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

warsztaty w katowicach

12 maja 2015 r. 45 uczniów, biorących aktywny udział w zajęciach z projektu „Gimnazjalna Szkoła Aktywności” wyruszyło w stronę Katowic, a dokładnie na Uniwersytet Śląski, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii, aby uczestniczyć w warsztatowych zajęciach, które rozwijały dociekliwość badacza oraz wzbogacały wiadomości, głównie z fizyki z zakresu ciśnienia hydrostatycznego oraz aerostatycznego. Uczniowie mogli zobaczyć ciekawe doświadczenia związane z ciśnieniem, prawem Pascala, Archimedesa itp. Pokazano również uczniom w jaki sposób wiedza fizyczna jest wykorzystywana w codziennym życiu. Odważni mogli położyć się na łożu fakira lub próbować „zejść” 2 metry pod wodę. Zajęcia były ciekawe, różnorodne i przybliżyły uczniom, w bardzo przystępny sposób, trudny, szkolny przedmiot jakim jest fizyka. Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi w wiedzę, którą będą mogli wykorzystać podczas lekcji, zajęć pozalekcyjnych oraz w życiu.

            

„Gimnazjalna Szkoła Aktywności” w ramach Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

galileo

W konkursie GALILEO 2015 najlepsi okazali się:

- z matematyki: Agata Płaczek z kl. III c (1 miejsce), Kacper Komarek z kl. I c (3 miejsce), Szymon Strong z kl. II a (3 miejsce), Dawid Woryna z kl. II a (3 miejsce), Julia Pawlak z kl. I c (5 miejsce) ponadto dyplom laureata otrzymał: Łukasz Rączka z kl. II a oraz dyplom wyróżnienia: Georginia Kłapsia z kl. I c i Kamil Gruszka z kl. II a

- z j. polskiego: Agata Płaczek (dyplom laureata)

- z j. angielskiego: dyplom laureata: Szymon Strong z kl. II a, Paulina Jojko z kl. III c oraz Agata Płaczek z kl. III c, ponadto dyplom wyróżnienia – Julia Pawlak z kl. I c

- z j. niemieckiego: Jakub Celary – dyplom wyróżnienia

iii m. w powiatowym wieloboju la

Uczennice naszego gimnazjum 7 maja podczas Powiatowego Wieloboju Lekkoatletycznego  wywalczyły III miejsce. Sztafeta dziewczyn w składzie: Wiktoria Drobny, Władarz Marzena, Agata Nowak i Paulina Marczykowska w biegu 4 x 100 m zajęła I miejsce w powiecie, natomiast Patrycja Stuchlik z kl. III a uzyskała najlepszy wynik w powiecie w skoku w dal (4,15 m) i zajęła I miejsce indywidualnie w tej kategorii. Gratulujemy sukcesów.

bieg przyjaźni w stonavie

6 maja w Stonavie odbył się Bieg Przyjaźni z udziałem ponad 230 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Startowali uczniowie ze Stonavy, Albrechtic, Horní Suchá, Těrlicka i Marklowic. Najlepsi z naszej szkoły okazali się:
Rocznik 1999-2000 chłopcy:                Rocznik 1999-2000 dziewczyny:
I m. Bartłomiej Brzenczek                     III m. Zuzanna Gruszczyk
II m. Kamil Potyka                                  IV m. Weronika Jambor
V m. Dawid Woryna
                                 VI m. Agata Nowak

Roczniki 2001-2002 dziewczyny:
II m. Klaudia Bugiel
III m. Georginia Kłapsia

Najlepszy z chłopców w tym roczniku był Dawid Kryg – IV m.
Do zawodów uczniów przygotowali pani Aleksandra Pustołka i pan Łukasz Budka. Gratulujemy.

 

międzygimnazjalny konkurs językowy

Gimnazjum  im. prof. Moniki Gruchmanowej w Marklowicach

Zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych do udziału w I Międzygimnazjalnym Konkursie Językowym

„Learning Languages macht Spaß

Konkurs odbędzie się 21 maja 2015 roku w Gimnazjum w Marklowicach.

Rozpoczęcie zmagań o godz. 9.00

Regulamin konkursu

 

młodzieżowy festiwal muzyczny 2015

5 maja 2015 r. odbył się koncert laureatów Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego w Czerwionce-Leszczynach, w którym występowało ponad 150 wykonawców. Uczniowie naszej szkoły odnotowali bardzo duży sukces:
1. Nagrodę specjalną otrzymała solistka – Paulina Pyszny z kl. III c
2. Nagrodę II stopnia otrzymał zespół Coda oraz zespół wokalny klas drugich.
3. Nagrodę III stopnia otrzymał zespół wokalny klas pierwszych oraz solistka – Adrianna Barteczko z klasy II c.
Wszystkich uczniów oraz nagrodzone grupy wokalne prowadzi pani Ewa Skupień. Gratulujemy.

 

powiatowe targi edukacyjne

28 kwietnia 2015 r. uczniowie klas III naszego gimnazjum uczestniczyli w XIII Powiatowych Targach Edukacyjnych. Na Targach zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu wodzisławskiego. Do udziału w tegorocznych Targach szkoły zaprosiły również przedsiębiorców z którymi współpracują. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia poszczególnych stanowisk, porozmawiania z uczniami i nauczycielami, zobaczenia przygotowanego o szkołach ponadgimnazjalnych filmu oraz prezentacji poszczególnych szkół. Mamy nadzieję, że pomoże to naszym gimnazjalistom w podjęciu trafnej decyzji o dalszej drodze kształcenia. Wszyscy uczniowie klas III otrzymali również informatory naborowe na rok szkolny 2015/2016.    

„Gimnazjalna Szkoła Aktywności” w ramach Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

dni otwarte

27 kwietnia chętni uczniowie klas III brali udział w wyjeździe na „Dni otwarte” do Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. 28 kwietnia uczestniczyli w wyjeździe do I Liceum Ogólnokształcącego oraz do Zespołu Szkół Ekonomicznych także w Wodzisławiu Śl. Natomiast 29 kwietnia uczestniczyli w ostatnim już wyjeździe, ty razem do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie. Podczas wszystkich  wyjazdów uczniowie zostali zapoznani z oferta edukacyjną na rok szkolny 2015/2016 oraz zobaczyli klasy, pracownie, warsztaty oraz inne pomieszczenia znajdujące się w poszczególnych placówkach.    

„Gimnazjalna Szkoła Aktywności” w ramach Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Wyjazd do teatru Bagatela w Krakowie

 

W ramach projektu Gimnazjalna Szkoła Aktywności  uczniowie uczęszczający na koło dziennikarskie i koło teatralne mieli okazję uczestniczyć w interaktywnym przedstawieniu "Szalone nożyczki" wystawianym w teatrze Bagatela w Krakowie. Młodzież  zwiedziła również krakowski rynek.

   

„Gimnazjalna Szkoła Aktywności” w ramach Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Wyjazd do muzeum Geologii złóż

 Uczniowie uczestniczący w projekcie "Świat wokół nas" mieli okazję odwiedzić Muzeum Geologii Złóż na Wydziale Górnictwa i Geologii w Gliwicach. Na początku młodzież zapoznała się z Tabelą stratygraficzną obrazującą przebieg historii ziemi na podstawie procesów i warstw skalnych aby potem przejść do gablot gdzie znajdują się eksponaty skał i skamieniałości. Na końcu kto chciał mógł dotknąć kilku eksponatów aby sprawdzić własnoręcznie ich właściwości. Opiekunami projektu są p. Agnieszka Marczykowska i p. Łukasz Budka

     

złoty wawrzyn 2015

 Uczennica klasy II c Anna Olszewska zdobyła III miejsce w XIV Powiatowym Przeglądzie Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży „Złoty wawrzyn 2015” w kategorii poezja dla gimnazjum. Konkurs  był organizowany przez PODN w Wodzisławiu Śl. Opiekunem uczennicy jest pani Halina Winkler.

   

     

wyróżnienie w konkursie grafiki komputerowej

  Uczennica naszego gimnazjum Zuzanna Gruszczyk uzyskała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Komputerowej pt.: "Baśniowy Świat".  Jej praca pt.: "Wewnątrz" została również wytypowana do udziału w wernisażu, który odbędzie się w Filharmonii Kaszubskiej. Jest to sukces tym większy, że jej praca została nagrodzona spośród kilkuset innych nadesłanych zdjęć. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczennica pracowała pod kierunkiem pani Mireli Majtyki.

     

egzamin gimnazjalny 2015

  W dniach 21-22-23 kwietnia uczniowie klas III przystąpili do egzaminu gimnazjalnego, który badał ich wiedzę i umiejętności w 5 obszarach: historia z wos-em, język polski, przyroda, matematyka i język obcy ( na poziomie podstawowym i zaawansowanym). Z roku na rok poziom trudności egzaminu wzrasta, dlatego trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że wyniki zadowolą wszystkich zainteresowanych.

       

gala laureatów konkursów przedmiotowych

    16 kwietnia w auli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczysta Gala Laureatów Konkursów Przedmiotowych. Tam uczennica naszego gimnazjum Emilia Solik z rąk kuratora oświaty oraz pani Krystyny Szumilas – byłej Minister Edukacji Narodowej odebrała zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii; pani dyrektor Halina Winkler odebrała list gratulacyjny dla Grona Pedagogicznego oraz nauczyciela prowadzącego – p. Teresy Chrószcz. Jeszcze raz gratulujemy uczennicy oraz jej rodzicom

   

konkursy kulinarne - pieczenie bab świątecznych

    Ośmioosobowa grupa gimnazjalistek  uczestniczyła w Powiatowym Konkursie Kulinarnym pieczenia Babek Świątecznych. Pojechaliśmy tam  na zaproszenie zaprzyjaźnionej szkoły Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. Do rywalizacji przystąpiło 12 drużyn 3-osobowych. Czas  pracy  na przygotowanie ciast i dekoracji wynosił 2 godziny. Komisja konkursowa miała poważny dylemat, ponieważ wszystkie powstałe ciasta były smaczne, estetyczne, barwne i fantazyjne. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobył  mieszana drużyna  Zuzanny Długi, Adrianny Bierza z ZSzE i Emilii Wróbel z Gimnazjum  w Marklowicach. Wszystkie drużyny konkursowe otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe - takie jak: talon do Restauracji Wiejska Chata, zwiedzanie Zakładu Cukierniczego Kuźnik  wraz z degustacja ich wyrobów, kurs florystyczny, książki kucharskie, patelnie firmowe, lampy Firmy „Wiktor”, produkty spożywcze „Agro – Wodzisław” i artykuły biurowe. Po powrocie z konkursu  uczniowie gimnazjum z dużą satysfakcją opowiadali swoim kolegom o przygodzie kulinarnej w Wodzisławiu. Konkurs  został zorganizowany  w ramach realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku”. Do spotkania  przygotowały uczniów: Bożena Szlufik, Agnieszka Marczykowska  i Martyna Jezusek – Stopa.

   

Galeria

wiosenne tradycje

    W marcu  uczniowie gimnazjum uczestniczyli  w  spotkaniu  „Wiosenne tradycje 2015”. Zgromadzeni w szkolnej auli gimnazjaliści  obejrzeli prezentację multimedialną  ze scenkami o pisance, zajączku i świątecznym koszyczku. Kolejnym etapem imprezy było spotkanie z  Remigiuszem Rączką - prezenterem programów kulinarnych i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Połomii. Zaproszeni goście opowiadali uczniom o dawnych zwyczajach  i wierzeniach oraz  o  wiosennych kulinariach. Kilkuosobowa grupa uczennic     z projektu edukacyjnego „Cztery pory roku” przygotowała dla swoich rówieśników  wiosenny bardyo zdrowy i kolorowy poczęstunek. Przygotowały  również pokaz kolorowania pisanek. Spotkanie  miał na  celu wzbogacenie u uczniów  wiadomości o wiosennych  tradycjach   i obrzędach  oraz kształtowanie poczucia więzi z rodziną i „małą ojczyzną”.  Na zakończenie spotkania wszyscy  gimnazjaliści  otrzymali słodki poczęstunek, który ufundowała Rada Rodziców.

   

   

Galeria

świąteczny zajączek od rady rodziców

Z okazji Świąt Wielkanocnych Rada Rodziców ufundowała dla wszystkich uczniów Gimnazjum słodki upominek w postaci "KINDER BUENO".
Upominki wszystkim klasom wręczył gimnazjalny zajączek.

 

   

 

wyniki konkursu wielkanocne tradycje

WYNIKI  GMINNEGO  KONKURSU  PLASTYCZNEGO

WIELKANOCNE TRADYCJE  W  MARKLOWICACH

KONKURS  ORGANIZOWAŁO MARKLOWICKIE  GIMNAZJUM

 

   

Wyniki

 

Szanowni Państwo !

Przygotowaliśmy dla Was materiały profilaktyczne, w których znajdziecie informacje dotyczące różnego rodzaju zależności oraz adresy i strony internetowe instytucji pomocowych zajmujących się udzielaniem wsparcia
i pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom. Materiały te zostały opracowane przez pedagogów i psychologów powiatu wodzisławskiego. Pedagodzy i psycholodzy w naszej szkole służą w razie potrzeby pomocą

ABC Rodzica

życzenia

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom
życzy Dyrekcja szkoły

mistrzynie z marklowic

Drużyna dziewczyn w składzie: Marzena Władarz, Joanna Juraszczyk, Patrycja Stuchlik, Magdalena Marcol, Dominika Ucher, Georginia Kłapsia, Hanna Klimek, Karolina Szuścik, Aleksandra Fiuk, Paulina Makowska, Klaudia Kamińska, oraz Katarzyna Badaj zajęły I miejsce w Powiatowej Gimnazjadzie w Piłce Ręcznej. Składamy  ogromne gratulacje dziewczynom i opiekunowi p.M.Majtyka

laureat wojewódzkiego konkursu przedmiotowego

Uczennica kl. III c Emilia Solik uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii w roku szkolnym 2014/2015. Jest to związane z tym, że będzie zwolniona z egzaminu gimnazjalnego w części: przyroda. Z tej części egzaminu uzyska wynik maksymalny tj. 100%. Uczennica Marzena Władarz z kl. III c zdobyła tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii. Nauczycielem prowadzącym była pani Teresa Chrószcz.
Gratulujemy uczennicom, rodzicom, nauczycielowi i życzymy dalszych sukcesów naukowych.

.

stypendyści II półrocza 2014/2015

Komisja stypendialna jednogłośnie przyznała stypendia naukowe im. prof. M. Gruchmanowej na II półrocze 2014/2015 następującym uczniom:
1) Emilia Solik - kl. III c
2) Marzena Władarz - kl. III c
3) Agata Płaczek - kl. III c

Gratulujemy uczniom, ich rodzicom i życzymy dalszych sukcesów w nauce.
                                                                                               Dyrektor szkoły

.

dzień wiosny w gimnazjum

     Jak co roku w naszym gimnazjum świętowaliśmy Dzień Wiosny, w tym roku poświęcony przedmiotom humanistycznym. Z tej okazji uczniowie wzięli udział w konkursie czytelniczym rozszerzonym o pytania z gramatyki języka polskiego, z historii i języka angielskiego. Reprezentanci klas odpowiadali na pytania przygotowane na prezentacji komputerowej, pytania były dostosowane do poziomu klas. Jury w składzie: p.Joana Czech, Sylwia Habran-Stolarek oraz Renata Matsili oceniało poprawność odpowiedzi. Najlepszą klasą okazała się klasa 3 C uzyskując 22,5 punkta, na II miejscu była klasa 2 A – 20 punktów, a na III miejscu klasa 3 A – 18,5 punkta. Po konkursie uczniowie wzięli udział w „Ogólnopolskich Wyborach Książek”. Każdy uczeń otrzymał kartę do głosowania, na której miał napisać 3 lub mniej tytułów przeczytanych ostatnio ciekawych książek (wybory były anonimowe). Po zakończeniu Dnia Wiosny uczniowie wrzucali swoje karty do głosowania do urny. Wyniki z wyborów zostały przesłane do redakcji „Biblioteki w Szkole”, która była organizatorem wyborów, a Patronat objęła Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostowska. Koordynatorami imprezy była p. Jadwiga Brachmańska- Patraszewska i p. Agnieszka Marczykowska

.

   

II miejsce w "starciu tytanów"

20 marca podczas Konkursu interdyscyplinarnego dla gimnazjalistów „Starcie Tytanów czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie” uczeń naszej szkoły Bartłomiej Brzenczek z kl. III a zajął II miejsce. Był przygotowywany przez panią Joannę Dziwok. Konkurs został zorganizowany przez Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. pod patronatem starosty powiatu. Gratulujemy.

.

wyróżnienie w powiatowym konkursie recytatorskim

Uczennica klasy III a Patrycja Stuchlik podczas XVI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Już taki jestem” zdobyła wyróżnienie. To bardzo duży sukces, biorąc pod uwagę, że do recytacji poezji i fragmentu prozy zgłosiło się kilkudziesięciu uczestników z całego powiatu. Uczennica została przygotowana przez panią Jadwigę Brachmańską-Patraszewską. Gratulujemy.

.

shrek w wykonaniu gimnazjalistów

Działające w Gimnazjum, w ramach realizowanego projektu POKL „Gimnazjalna Szkoła Aktywności”, koło teatralne pod kierunkiem p. Joanny Czech przygotowało i wystawiło I część „Shreka”. Premiera miała miejsce 27 lutego 2015 roku. Na przedstawienie zostali zaproszeni przedstawiciele UG w Marklowicach oraz uczniowie klas I – III z SP nr 1 w Marklowicach wraz ze swoimi nauczycielami. Przedstawienie zostało również pokazane uczniom klas VI i rodzicom podczas „Dni otwartych” 12 marca. Spektakl został przygotowany z pełnym profesjonalizmem, młodzi aktorzy doskonale poradzili sobie z zadaniem -  przygotowaniem strojów, dekoracji czy podkładu muzycznego. Grane przez nich bajkowe postacie wzbudziły wiele sympatii i spodobały się w szczególności  najmłodszym widzom. Największą popularnością cieszył się gadatliwy osioł. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na dalsze losy Shreka i jego przyjaciół.

Galeria zdjęć z przedstawienia znajduje się na stronie: http://www.gimnazjalnaszkolaaktywnosci.pl/

„Gimnazjalna Szkoła Aktywności” w ramach Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

.

olimpus 2015 sesja zimowa

Kolejne sukcesy naszych gimnazjalistów w ogólnopolskim konkursie Olimpus 2015. W sesji zimowej najlepsi okazali się:

- z matematyki: Agata Płaczek (3 miejsce), Emilia Solik (3 miejsce) oraz Szymon Strong (10 miejsce);

- z języka angielskiego: Agata Płaczek (5 miejsce), Paulina Jojko (7 miejsce) oraz Szymon Strong (7 miejsce);

- z języka polskiego: Agata Płaczek (7 miejsce);

- z języka niemieckiego: Jakub Celary (9 miejsce).

Gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów.

 

.

dni otwarte

 

20 marca 2015 roku prawie 50 osobowa grupa gimnazjalistów udała się na „Dni otwarte”. Jedna z grup pojechała do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, czyli II Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi oraz Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śl., druga zaś  do Zespołu Szkół Technicznych, gdzie mieści się Technikum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz III LO (klasa sportowa). Uczniowie zostali zapoznani z zasadami rekrutacji oraz ofertą szkół, zwiedzili pomieszczenia szkoły (sale, pracownie, obiekty sportowe) oraz mogli uczestniczyć w lekcjach (w ZSP). Wyjazdy na „Dni otwarte” mają pomóc gimnazjalistom w dokonaniu właściwego wyboru dalszej drogi kształcenia. W wyborze tej drogi ma pomóc im również udział w cyklu warsztatów prowadzonych przez doradcę zawodowego p. Agnieszkę Zabłocką, która dodatkowo zaprasza wszystkich chętnych na indywidualne konsultacje w Szkolnym Ośrodku Kariery, działającym w gimnazjum  w poniedziałki i wtorki w godzinach popołudniowych. Wszystkie działania związane z wyborem dalszej drogi kształcenia prowadzone są w ramach projektu POKL „Gimnazjalna Szkoła Aktywności”.

.„Gimnazjalna Szkoła Aktywności” w ramach Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

rekrutacja dla klas pierwszych gimnazjum

Informuję, że od 12 marca rozpoczęły się zapisy do klas pierwszych gimnazjum na rok szkolny 2015/2016. Uczniowie z obwodu składają w sekretariacie szkoły „Zgłoszenie”, uczniowie spoza obwodu składają „Wniosek” ( do wniosku prosimy dołączyć wykaz ocen i ocenę z zachowania za pierwsze półrocze tego roku szkolnego).

Druki zgłoszeń i wniosków są dostępne na tej stronie internetowej w zakładce „Rekrutacja”.
Dokumenty prosimy składać do 15.04.2015r. zgodnie z terminarzem umieszczonym w zakładce „Rekrutacja”.

wielkanocne tradycje w marklowicach

Gimnazjum w Marklowicach zaprasza do udziału
w Gminnym Konkursie Plastycznym

W kategorii wiekowej:

od 12 do 16 lat    więcej

dla uczniów klas I - III    więcej

dla przedszkolaków    więcej

 

spotkanie z wójtem

 11 marca w auli gimnazjum odbyło się spotkanie z wójtem gminy Marklowice panem Tadeuszem Chrószczem. Był to drugi etap spotkań dotyczących samorządności i demokracji, tym razem na poziomie lokalnym. Wójt odpowiadał na pytania dotyczące naszej gminy, wyborów na radnych i wójtów oraz planowanych inwestycji. Dodatkowo ogłosił dwa konkursy dla wszystkich uczniów w związku z obchodami 20-lecia reaktywowania gminy Marklowice. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanych projektów: „Solidarna szkoła” i „Media i my”. Koordynatorem spotkania była pani Agata Jachtoma.

 

   

powiatowe rozgrywki drużynowe w szachach

13 marca w naszej szkole odbyły się Powiatowe Rozgrywki Drużynowe w Szachach prowadzone przez pana Wołyńskiego z ramienia SZS.
W rozgrywkach wzięło udział 6 drużyn chłopców i 2 drużyny dziewczyn. Ostatecznie do etapu rejonowego zakwalifikowało się Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach (I m.) i Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śl. (II m.). Nasza drużyna wywalczyła miejsce V, a najlepszy okazał się Kacper Raczek, który w rywalizacji indywidualnej zajął IV miejsce. Gratulujemy.

 

   

 

powiatowy konkurs języka angielskiego

4 marca podczas II Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów „English is Fun” uczennica naszej szkoły Julia Pawlak zajęła III miejsce w kategorii klas pierwszych.  Konkurs był organizowany przez PODN w Wodzisławiu Śl. i pod patronatem starosty powiatu wodzisławskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

konkurs fryzjerski dla gimnazjalistów

10 marca uczennice naszej szkoły pod opieką pani Ewy Skupień wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Fryzjerskim dla Gimnazjalistów „Grecka Bogini”. Duży sukces odniosła Agata Nowak, która zajęła III miejsce wraz ze swoją modelką Patrycją Skupień. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

         

nagroda główna w powiatowym konkursie artystycznym

25 lutego podczas III Powiatowego Konkursu Artystycznego „Jaki kolor ma śnieg? Pejzaż zimowy” organizowanego przez Liceum Plastyczne w Wodzisławiu Śl. uczeń naszej szkoły Dawid Woryna zdobył Nagrodę Główną czyli Grand Prix Dyrektora szkoły.  Do konkursu zgłosiło się 41 uczniów z 11 gimnazjów. Każdy uczestnik wykonał jedną pracę autorską, która podlegała ocenie komisji. Uczeń pracował pod opieką pani Ewy Skupień. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

dzień otwarty dla uczniów klas vi 12 marca

 

Zapraszamy uczniów klas VI szkół podstawowych wraz z rodzicami na „Dzień otwarty” do Gimnazjum w Marklowicach, który odbędzie się 12 marca. Początek o godz. 14.15 (planowane zakończenie ok. 16.15). W programie:
1) udział w 4 różnych zajęciach lekcyjnych
2) spotkanie w auli – omówienie zasad rekrutacji, terminy, dokumenty
3) występy zespołów wokalnych, tanecznych, przedstawienie teatralne
4) zwiedzanie szkoły.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

 

 

wycieczka do Energylandii w zatorze

 27 lutego 2015r. grupa uczniów z klasy IIb i IIc uczestniczyła w wycieczce integracyjnej do EnergyLandii w Zatorze. Wyjazd był nagrodą za dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Park rozrywki posiada wiele atrakcji, które dostarczają pozytywnej energii i służą dobrej zabawie. W strefie ekstremalnej parku znajdują się najwyższe, najszybsze i najbardziej wymagające urządzenia. Stylistyką - sektor nawiązuje do antycznej kultury Majów i Azteków. Wszechobecna muzyka wprowadza uczestników we wspaniały, niepowtarzalny nastrój tego miejsca. Park daje złudzenie świata baśni i fantazji. Na terenie ośrodka znajduje się  również kino 7-D. Jest  to budynek w kształcie ogromnej piramidy, potężne posągi faraonów i rzeźby Anubisa oraz wszystkie elementy aranżacji utrzymane w starożytnej egipskiej stylizacji jeszcze bardziej podkreślają wyjątkowy charakter tej atrakcji. Gimnazjaliści miło wspominają wizytę w  baśniowej EnergyLandii. Organizatorkami wyjazdu były Panie: Sylwia Habram-Stolarek, Bożena Szlufik, Renata Matsili.

 

   

 

 Galeria

debiut literacki

 Uczennica klasy II c Anna Olszewska odniosła ogromny sukces literacki. W kategorii twórczości młodzieżowej i studenckiej zadebiutowała w czasopiśmie literacko-artystycznym „Horyzonty”. Tam ukazały się jej dwa wiersze: „Kobieta w czerwonym szalu” i „Obraz ze snu”.
Gratulujemy uczennicy oraz jej rodzicom i życzymy dalszych sukcesów literackich.

pionier 2014

 W ogólnopolskiej Olimpiadzie Pionier nasi uczniowie uzyskali następujące sukcesy:

 - z języka angielskiego: Agata Płaczek  (1 miejsce);  Paulina Jojko (3 miejsce) i Szymon Strong (wyróżnienie);

- z języka polskiego: Marzena Władarz (3 miejsce); Emilia Solik i Agata Płaczek (5 miejsce)

 - z matematyki: Julia Pawlak, Emilia Solik i Agata Płaczek (7 miejsce), Kacper Komarek, Georginia Kłapsia, Dawid Woryna, Łukasz Rączka oraz Marzena Władarz (wyróżnienia);

 - z języka niemieckiego: Filip Szczotok (9 miejsce) i Jakub Celary (10 miejsce)

Gratulujemy sukcesów.

harmonogram zajęć gimnazjalna szkoła aktywności

 "GIMNAZJALNA SZKOŁA AKTYWNOŚCI”

PLAN ZAJĘĆ OD 23  LUTEGO 2015 R.

Harmonogram

finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych

Za nami II etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Dwie uczennice naszego gimnazjum: Emilia Solik oraz Marzena Władarz zostały  FINALISTKAMI Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii. Gratulujemy uczennicom, rodzicom oraz nauczycielowi prowadzącemu – p. T. Chrószcz.

bezpieczne ferie 2015

 Uczniowie  gimnazjum  mieli  ciekawą  i  bogatą  ofertę tegorocznych ferii w szkole. 

    W tym roku  ferie  zimowe w  województwie śląskim  trwają  od 2  do 13  lutego 2015r. Ferie  zimowe  stanowią  niezwykle  powszechną i wartościową formę zagospodarowania czasu wolnego uczniów. Udział gimnazjalistów w zorganizowanych feriach w szkole stanowi istotną pomoc dla rodziców zwłaszcza czynnych zawodowo.  W  naszej  szkole w pierwszym tygodniu ferii  przygotowano dla uczniów atrakcyjne i lubiane zajęcia. Gimnazjaliści wyjeżdżali do: Cinema City w Rybniku na film „Hobbit” 3D,  do Pszowa  na  lodowisko i  do Wodzisławia do Hotelu Amadeusz na kręgle. Młodzież chętnie brała udział w organizowanych w szkole „konkursach dla każdego”: turnieju tenisa stołowego, konkursie plastycznym „Zimowe impresje”, „Marklowice w białej szacie” oraz konkursie kulinarnym „kanapkowe wariacje”. Zwycięzcy organizowanych  konkursów odebrali atrakcyjne,  firmowe  nagrody rzeczowe. Na czas konkursu  kulinarnego zaproszono do szkoły zawodowego kucharza i prezentera telewizyjnego Remigiusza Rączkę. Pokazywał on uczniom ciekawe sposoby tworzenia nowych smaków i przystawek. Zaproszeni na konkurs uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Wodzisławia Śl. uczyli gimnazjalistów techniki karwingu – czyli tworzenia ozdób kulinarnych z warzyw i owoców. Bogata oferta ferii sprawiła, że każdy uczeń wybrał dla siebie interesującą go formę zajęcia. Na  uczestników feryjnego pobyty w szkole  czekał codziennie ciepły  posiłek, owoce i napoje.                                     

          O zdrowie uczniów, ich bezpieczeństwo, serdeczny i przyjazny klimat zajęć dbali nauczyciele  gimnazjum: Dyrektor Halina Winkler, Bożena Szlufik, Agnieszka.Marczykowska, Łukasz Budka, Renata Matsili, Joanna Zielińska, Donata Liberacka, Weronika Kocoń i Marzena Szyszka.  Na   zajęcia  podczas ferii  przyszło ogółem  215  uczniów gimnazjum.  
O stronę finansową  „Bezpiecznych  ferii 2015”  zadbał  Urząd Gminy w Marklowicach  (za UG Czesława Somerlik).      

   

Galeria

odwołane zajęcia z konwersacji

 Chciałam poinformować, że ze względu na bardzo małą frekwencję na zajęciach w czasie ferii - zajęcia konwersacji z projektu "Gimnazjalna Szkoła Aktywności" z czwartku tj. 5 lutego zostają odwołane (GRUPA III i IV). Będą odpracowane w późniejszym terminie, który zostanie podany uczniom po feriach. A. Górecka

bezpieczne ferie

Ferie zimowe trwają od 2.02.2015 – 15.02.2015 r.

W ramach akcji „Bezpieczne ferie 2015 r.” został uruchomiony tel. interwencyjny
32 200 21 71
Na stronie MEN http://wypoczynek.men.gov.pl
dostępna jest ogólnopolska baza                zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży.

ferie 2015

 

Harmonogram zajęć w ferie zimowe 2015 w Gimnazjum w Marklowicach

więcej

medaliści "Primus inter pares"

 

Medal złoty: Płaczek Agata – III c, Solik Emilia – III c
Medal srebrny: Strong Szymon – II a, Pawlak Julia – I c, Kłapsia Georginia – I c, Woryna Dawid – II a,
Władarz Marzena – IIIc

Medal brązowy: Styl Agata – I b, Draga Martyna – II a, Wieszołek Julia – II a, Rączka Łukasz – II a,
Kłosok Kacper – II b

Gratulujemy uczniom i ich rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów.

olimpus sesja jesienna

 W jesiennej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady OLIMPUS najlepsi okazali się:

-  z języka polskiego  - Emilia Solik i Agata Płaczek, które zajęły I miejsce oraz Marzena Władarz – miejsce II;

-  z języka angielskiego – Paulina Jojko (miejsce V), Agata Płaczek (miejsce VII) oraz Szymon Strong (miejsce XII);

-  z języka niemieckiego – Jakub Celary (miejsce XI) oraz Filip Szczotok  (miejsce XIII);

-  z matematyki – Dawid Woryna (miejsce XI), Kacper Komarek (miejsce XII), Szymon Strong (miejsce XII), Emilia Solik (miejsce XIII) oraz Julia Pawlak (miejsce XV)

-  z mitologii  - Krzysztof Mika (miejsce IX). 

Gratulujemy uczniom oraz życzymy dalszych sukcesów.

23 Finał WOŚp w gimnazjum

   W dniu 11.01.2015 roku nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w zbiórce pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 34 wolontariuszy kwestowało na terenie Marklowic już od godziny 6.30.
                                                Łącznie z aukcją uzbierali 4700 zł.
   
Pieniądze z tegorocznego 23 Finału WOŚP przeznaczone są dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

Wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom bardzo dziękujemy.

jasełka współczesne 2014

 Już wzeszła Gwiazdka na niebie,
czas się dzielić opłatkiem,
więc wszyscy podchodzą do siebie
i serca drżą uroczyście,
jak na drzewie przy liściach liście.     
Jest cicho. Choinka płonie.
Na szczycie cherubin fruwa.
Na oknach pelargonie
blask świeczek złotem zasnuwa,
a z kąta, płynie
kolęda na okarynie:
LULAJŻE, JEZUNIU
MOJA PEREŁKO,
LULAJŻE, JEZUNIU,
ME PIEŚCIDEŁKO.
(fragment)
/Konstanty Ildefons Gałczyński, 1947

    Przedstawiona przez uczniów Gimnazjum scena narodzin Jezusa stanowiła pretekst do tego, by przypomnieć nam, że święta to czas, gdy powinniśmy otworzyć się na drugiego człowieka, by oferować mu pomoc i podnosić na duchu. By we współczesnym świecie marketingu i konsumpcyjnego stylu życia zachować umiar i narodzić się na nowo - przewartościować swoje życie i skupić się nad tym, co naprawdę istotne - nad własnym postępowaniem wobec bliźniego. Współczesna interpretacja biblijnego motywu nie udałaby się nam, gdyby nie zaangażowanie uczniów z grupy projektowej "Wartości we współczesnym świecie" i jej opiekunów - za co serdecznie dziękuję. J.Brachmańska-Patraszewska.

 

    

Galeria

upominki od rady rodziców

 W tym roku Rada Rodziców ufundowała dla wszystkich uczniów z okazji gwiazdki  upominki w formie notesów z imieniem i logiem szkoły oraz słodycz w postaci czekolady. Wszystkie klasy pierwsze dostały notesy w kolorze pomarańczowym, klasy drugie w kolorze zielonym, a klasy trzecie - czerwone. Upominki przygotowane przez Radę Rodziców zostały rozdane uczniom przez wychowawców klas podczas Wigilijek klasowych.

   

życzenia świąteczne

   Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz pracownikom szkoły, aby upłynęły one w spokoju, radości, w gronie przyjaciół i rodziny. Niech nadchodzące Święta będą niezapomnianym czasem szczęścia i Bożego pokoju.
 

Dyrektor szkoły Halina Winkler

ogłoszenie

   Informuję, że przerwa świąteczna trwa od 22.12.2014 do 31.12.2014 r. Dni 2 i 5 stycznia 2015 r. to dni dodatkowo wolne, w szkole odbywają się dyżury nauczycielskie. Uczniowie wracają do szkoły 7 stycznia (środa) wg planu.
                                &nb sp;                                                         Dyrektor szkoły

gimnazjalna integracja

  Uczniowie trzech gimnazjów spotkali się w Marklowicach na warsztatach edukacyjnych w ramach integracji młodzieży powiatu wodzisławskiego. Świetlica szkolna Gimnazjum w Marklowicach przygotowała dla uczniów konkurs ubieramy „Miss Jesieni 2014”, zabawę plastyczną jesienne  impresje oraz warsztaty kulinarne – „zdrowe, kolorowe kanapki”. W pierwszym etapie wizyty  goście zwiedzili Tropikalną Wyspę i budynek gimnazjum a  podczas przerwy międzylekcyjnej zobaczyli układ aerobiku. Młodzi ludzie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w działaniach warsztatowych. Stworzyli miłą  i koleżeńską atmosferę, wymienili informacje na temat swoich szkół. Opiekunami uczniów i inicjatorkami spotkania były panie działające w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci: w Marklowicach Bożena Szlufik, w Radlinie Katarzyna Karsznia i w Wodzisławiu Śl. Urszula Kipiak.  

 

   

zakończenie projektu w stonavie

   16 grudnia w Stonavie odbyło się ostatnie spotkanie nauczycieli polsko-czeskich w ramach projektu „Europa-nasz dom”. Z inicjatywy dyrektora ZS Zdenka Luska odbyło się uroczyste podsumowanie działań projektowych połączone z deklaracjami dalszej współpracy. W przedświątecznej już atmosferze nauczyciele partnerskich szkół planowali dalsze działania, które będą realizowane w przyszłym roku. Czesi otrzymali od strony polskiej broszury wydane na zakończenie projektu.

 

     

mikołajkowy turniej tańca

   14 grudnia w Syryni odbył się Mikołajkowy Turniej Tańca Towarzyskiego, podczas którego zaprezentowały się dwie gimnazjalne formacje taneczne: Promenada I (uczniowie klas pierwszych, grupa początkująca) oraz Promenada II składająca się z 9 par zaawansowanych. Uczniowie zachwycili swoimi pokazami tanecznymi, tym bardziej że wśród gimnazjalistów mamy tancerzy klasy B, C i D. Wszyscy trenują pod okiem pani Mai Lorenc. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

   

powiatowy festiwal piosenki anglojęzycznej

   Gimnazjalni wokaliści w ostatnim czasie odnieśli ogromne sukcesy podczas Powiatowego Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej Sing Along. Wokalistka Paulina Pyszny zajęła I miejsce w powiecie jako solistka w kategorii: gimnazjum, natomiast zespół klas drugich zajął II miejsce w kategorii: zespoły wokalne (furorę zrobił występ Nikoli Antończyk, która w asyście chórku wywalczyła właśnie II miejsce). Zespół Coda otrzymał wyróżnienie. Wszyscy uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez panią Ewę Skupień. Gratulujemy.

 trzecioklasiści na wyjeździe prozawodowym

        11 grudnia 2014 uczniowie klas III w ramach edukacji prozawodowej odwiedzili zakłady Teneco w Rybniku, które zajmują się produkcją tłumików i innych części do samochodów. Uczniowie poznali historię firmy, możliwości kształcenia dualnego (nauka+praktyka u konkretnego pracodawcy) w szkołach zawodowych oraz całą linię produkcyjną zakładu. Zobaczyli zaplecze maszynowe firmy oraz perspektywy dotyczącego ewentualnego zatrudnienia po skończeniu szkoły ponadgimnazjalnej. Wyjazd był zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie.

 

   

 mikołaj 2014

             Od 5 do 8 grudnia gimnazjaliści żyli w oczekiwaniu na Mikołaja. Niecodziennego gościa przywitała w szkolnej auli żywa muzyka i śpiew. 209 gimnazjalistów z dużym zainteresowaniem czekało na wizytę  niecodziennego przybysza. W  programie przygotowano: prezentację multimedialną z wywiadami na temat Mikołaja, taniec z udziałem niecodziennego gościa oraz piosenkę. Spotkaniu towarzyszyła miła i zabawna atmosfera, Na  zakończenie,  gimnazjaliści  otrzymali paczki ze słodyczami. 

 

       

 multitest

        W ogólnopolskim konkursie MULTITEST z Gimnazjum w Marklowicach najlepsi okazali się:

 - z języka polskiego: Emilia Solik  (1 miejsce) oraz Agata Płaczek (2 miejsce);

- z języka angielskiego: Paulina Jojko (2 miejsce), Agata Płaczek (5 miejsce) oraz Julia Pawlak i Szymon Strong (10 miejsce);

- z języka niemieckiego: Filip Szczotok (10 miejsce) oraz Jakub Celary (wyróżnienie);

- matematyki: Agata Płaczek i Emilia Solik (4 miejsce), Georginia Kłapsia (7 miejsce), Julia Pawlak (10 miejsce), Błażej Błatoń (10 miejsce) oraz Kacper Komarek, Kacper Stacha, Dawid Woryna, Kacper Kłosok, Arkadiusz Stencel, Wojciech Molitor, Kamil Gruszka, Krzysztof Mika oraz Marzena Władarz (wyróżnienia).

Gratulujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom przygotowującym do konkursów.

ViI charytatywny turniej siatkówki

        7 grudnia w sali gminnej w Marklowicach odbył się Mikołajkowy Turniej Siatkówki na rzecz Zuzi Majtyki – chorej dziewczynki z Marklowic. Do rywalizacji sportowej zgłosiło się 21 drużyn z całej okolicy. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy pan Tadeusz Chrószcz. Poza zawodami i turniejem odbyły się imprezy towarzyszące, czyli kiermasz świąteczny z różnymi gadżetami stworzonymi przez marklowickich gimnazjalistów, kiermasz ciast domowych upieczonych przez rodziców naszych gimnazjalistów oraz licytacje wielu przedmiotów ofiarowanych przez sponsorów i sportowców. Ostatecznie turniej wygrała „Jedynka-Jankowice” a kapitan drużyny pan Radosław Kuczera odebrał zwycięski puchar z rąk małej Zuzi. II miejsce zajęła drużyna BFK (kapitan Radosław Polnik), III miejsce drużyna „Play Maker – Jastrzębie Zdrój (kapitan Wojciech Prochasek). Do pracy charytatywnej włączyło się wielu uczniów, nauczycieli oraz dyrekcja Gimnazjum w Marklowicach – wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy. Zebrane środki finansowe w całości zostały przeznaczone na rehabilitację chorej Zuzi. Głównym organizatorem turnieju był pan Robert Salach.

       

zabawa karnawałowa

                                                          

  Zabawa Karnawałowa

10.01.2015r.

 

więcej

jesienne klimaty

SPOTKANIE  WARSZTATOWO – EDUKACYJNE  Z  REMIGIUSZEM RĄCZKĄ

        

    27  listopada uczniowie drugich klas  gimnazjum i zaproszeni goście z zaprzyjaźnionej szkoły Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim uczestniczyli w spotkaniu warsztatowo – edukacyjnym, które prowadził Remigiusz Rączka. Znany z telewizyjnego programu kulinarnego prezenter okazywał uczniom  tradycyjne sposoby kiszenia kapusty. Podczas warsztatów  uczestnicy czyścili warzywa, szatkowali kapustę, solili i ubijali w beczce. Druga grupa uczniów przygotowała z kiszonej kapusty warzywną surówkę, którą później degustowano. Przygotowano też kanapki z powidłami o różnych smakach, ogórki, paprykę i brzoskwinie ze słoika. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną z  kabaretową wersję kiszenia kapusty. Wzięli udział w konkursie wiedzy o jesiennych tradycjach, świętach i obrzędach, było pytanie  o astronomiczny początek  i koniec jesieni, o witaminy i  procesy chemiczne zachodzące  podczas kiszenia. Spotkanie miało na celu przybliżenie  wiedzy na temat jesiennych tradycji, pokazanie uczniom sposobów przygotowania zdrowej żywności oraz ekologicznych przetworów na okres zimy. Warsztaty były kolejnym działaniem w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku”- zaplanowanej do realizacji w roku szkolnym 2014/2015.  Za realizację działania odpowiedzialne były: Bożena Szlufik, Agnieszka Marczykowska i Donata Liberacka.

 

   

Galeria

młodzież dopinguje drużynę Jastrzębski węgiel

        Od dwóch tygodni uczniowie wyjeżdżają co tydzień na mecze siatkówki do Jastrzębia Zdroju i kibicują naszym wspaniały siatkarzom.  W planach są następne wyjazdy.

 

Pierwszy wyjazd 18.11.2014

Jastrzębski Węgiel

3:0

Marek-Union Ivkoni Dupnitsa

Drugi wyjazd 26.11.2014

Jastrzębski Węgiel

2:3

LOTOS Trefl Gdańsk

 

Galeria

śląska jesień kulinarna

       20 listopada grupa marklowickiej młodzieży klas drugich uczestniczyła w konkursie kulinarnym „Śląska jesień kulinarna” Edycja 2014r.  Spotkanie odbyło się na zaproszenie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. Nasze gimnazjum   reprezentowały dwie uczennice klas drugich Karolina Waler i Emilia Wróbel. Tematem przewodnim  tegorocznego konkursu były „Wariacje z pstrąga”. Uczennice  wykonały  popisowe danie - pierożki z pstrągiem oraz szpinakiem i zmieściły się  w przepisowym czasie. Komisja  wysoko oceniła smak  potrawy. Obie zawodniczki za wykonanie dania  otrzymały  ciekawe nagrody rzeczowe. Konkurs prowadził znany  z telewizyjnego programu  kulinarnego prezenter  Remigiusz Rączka. W Jury zasiadali szefowie kilku  znanych śląskich restauracji. Poziom umiejętności kulinarnych  zawodników  i wykonanych przez nich potraw zachwycił zebranych na konkursie gości. Celem uczestnictwa naszej młodzieży w takich konkursach jest przybliżenie wiedzy na temat pracy w gastronomii a w przyszłości wyboru szkoły i zawodu. Do konkursu przygotowały czniów: Bożena Szlufik, Agnieszka Marczykowska, Donata Liberacka. Konkurs kulinarny jest  pierwszym działaniem w ramach realizacji  innowacji pedagogicznej „Cztery pory roku” zaplanowanej na rok  szkolny 2014/2015.
 

   

Galeria

teatr dla rodziców

        W listopadzie Teatr „Best” z  Krakowa przyjechał  na zaproszenie marklowickiego gimnazjum z  nietypowym przedstawieniem  dla  rodziców. Spektakl pod tytułem „Jeszcze nie  jest za późno” – skierowany jest do rodziców  szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  Przedstawienie, to historia chłopca, który popełnia życiowe błędy. Rola rodzica   w przedstawieniu jest bardzo prosta: nie mam czasu, nie teraz, po filmie, jutro, daj mi spokój. Spektakl miał na celu uświadomić rodzicom, że dzieckiem nie zajmujemy się tylko gdy jest niemowlęciem - lecz przez całe życie, bo nawet dorosły może prosić o zwykłą rozmowę.

 

   

I etap konkursów przedmiotowych

        Od 12 do 25 listopada 2014 r. 44 gimnazjalistów uczestniczyło w I etapie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Testy przygotowane przez organizatorów konkursów były trudne jednak aż 10 uczniów zdobyło wymaganą liczbę punktów  i zakwalifikowało się  do II etapu. Najlepsi z matematyki okazali się: Kamil Gruszka z kl. II a, Kacper Kłosok z kl. II b, Bartłomiej Brzenczek z kl. III a i Emilia Solik z kl. III c; z języka angielskiego: Paulina Jojko i Agata Płaczek z kl. III c; z geografii: Marzena Władarz i Emilia Solik z kl. III c  oraz z języka niemieckiego Jakub Celary z kl. II b  i Filip Szczotok. Wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom przygotowującym do konkursów gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach.

porozumienie o współpracy podpisane

        20 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych  w Wodzisławiu Śl.
w obecności wójta gminy Marklowice pana Tadeusza Chrószcza oraz przedstawicieli starostwa powiatowego dyrektorzy szkół: pani Halina Winkler (Gimnazjum w Marklowicach) oraz pani Maria Lach (ZSE w Wodzisławiu Śl.) podpisali oficjalne porozumienie o współpracy między tymi szkołami. Jest ono efektem prowadzonych od kilku lat wspólnych działań w zakresie realizacji innowacji pedagogicznych oraz planowanej współpracy transgranicznej. Dodatkowo organizowane są działania o charakterze kulinarnym, zawodoznawczym i edukacyjnym między tymi szkołami. Współpracują uczniowie i nauczyciele, co przekłada się na poszerzenie oferty edukacyjnej i wzrost poziomu kształcenia w obu placówkach. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca będzie owocna i przyniesie zamierzone efekty.
 

   

już wyśpiewana...

        7  listopada odbyło się ostatnie VII działanie projektu „Europa – nasz dom”. Miało ono charakter Konkursu Pieśni Legionowej „Wyśpiewali nam Polskę”. Każda z klas wylosowała jedną piosenkę legionową, którą wykonywała we własnej aranżacji. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali nie tylko swoje talenty wokalne, ale i sceniczne. Każda klasa wykonała jedną piosenkę legionową. Wszyscy zrobili to w sposób, który wprawił w zachwyt m.in. naszych gości ze Stonavy, którzy przybyli do nas, by świętować zakończenie wspólnego projektu oraz poznać polską tradycję związaną z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada.Dyrektorzy (naszej szkoły i szkoły ze Stonavy) zadeklarowali chęć dalszej współpracy, a wójt naszej Gminy wspomaganie tych działań. Wiemy, że wybory samorządowe przed nami, ale wierzymy, że demokracja sprzyja najlepszym:)

           Za prezentacje na scenie oraz przygotowanie programu każdy uczeń otrzymał słodki upominek. Autorkami i koordynatorami działania były panie: Renata Matsili i Sylwia Habram-Stolarek.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

   

   

Galeria

święto patrona szkoły

        W piątek 7 listopada w naszej szkole przypominaliśmy postać Moniki Gruchmanowej i "wyśpiewywaliśmy" Polskę, czyli odbyła się uroczystość  łącząca "Dzień  Patrona" i "Święto Niepodległości" pod hasłem "Wyśpiewali nam Polskę'.W naszych murach gościliśmy profesora Bohdana Gruchmana, męża naszej Patronki, który nieodmiennie od 10 lat przybywa do nas, by uświetnić obchody związane z upamiętnieniem jego małżonki, a naszej patronki. Jego wizyta była okazją do złożenia mu życzeń urodzinowych i podziękowania za fundowane przez niego dla uczniów stypendia.Na uroczystość przybył wójt gminy Marklowice, przewodniczący Rady Gminy p. Andrzej Brychcy oraz wielu innych zaproszonych gości. Poza częścią oficjalną poświęconą wspomnieniom z życia patronki, odbyła się druga część dotycząca święta niepodległości. Goście byli zachwyceni pomysłowością i zaangażowaniem młodzieży w czasie występów, które były ciekawą formą edukacji patriotycznej. Prezentacje zostały przygotowane przez wychowawców i uczniów poszczególnych klas, którym gratulujemy ogromnej pomysłowości.

   

Galeria

europejski dzień języków obcych

        30 października w naszym gimnazjum świętowaliśmy wspólnie Europejski Dzień Języków Obcych.Już od kilku lat obchodzimy dzień językowy w gimnazjum uwrażliwiając uczniów na to, jak ważna jest nauka języków obcych, by zachęcić młodzież do poszerzania wiedzy na temat krajów obcojęzycznych. W tym dniu przygotowaliśmy konkurs językowy '1 z 9'obejmujący podstawowy zakres materiału z języka angielskiego i niemieckiego jak również ogólną wiedzę na temat kultury, zwyczajów, historii Wielkiej Brytanii i krajów niemieckojęzycznych.  Każdy z uczniów miał możliwość wzięcia udziału w konkursie i zdobyciu punktów dla swojej klasy. Najlepszą klasą okazała się I c. Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursie rozwijając umiejętności językowe. Organizatorkami były panie: D. Zdrojewska, A. Jachtoma, D. Grzenik i pozostali angliści.

   

gimnazjalna szkoła aktywności

        

Od 1 października 2014 r. w Gimnazjum w Marklowicach są realizowane zajęcia         z  projektu Gimnazjalna Szkoła Aktywności w ramach Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Uczniowie uczestniczą w zajęciach koła filmowców i fotografików (dzięki mim mamy zdjęcia, które znajdują się w galerii), koła dziennikarskiego, teatralnego, miłośników rysunku, młodego odkrywcy, miłośników Pitagorasa oraz konwersacji a native speaker’em (doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w mowie). Dodatkowo uczniowie klas I i  II mogą wyrównywać braki edukacyjne na dodatkowych zajęciach z języka polskiego, angielskiego, matematyki i przedmiotów przyrodniczych. 3 listopada rozpoczęły się warsztaty robotyczne dla uczniów (wcześniej w warsztatach uczestniczyli nauczyciele). Dodatkowo wszyscy uczniowie objęci zostali doradztwem indywidualnym oraz mogą korzystać z pomocy  doradcy zawodowego na terenie szkoły w ramach działania Szkolnego Ośrodka Kariery - czynnego 2 x w tygodniu Wszystkie zajęcia mają na celu wszechstronny rozwój uczniów, ich pasji i zainteresowań. Mają pomóc w wyrównywaniu braków edukacyjnych, czy w określeniu dalszej drogi kształcenia i wyboru zawodu.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

   

obchody dnia wszystkich świętych

        W odpowiedzi na zbliżający się Halloween i związaną z nim tradycję amerykańską w naszej szkole odbył się dzień Wszystkich Świętych całkowicie po polsku. Reprezentanci każdej klasy przybliżyli uczniom jednego, wybranego świętego, zwracając szczególną uwagę  na  cechy, które warto naśladować. Okazało się, że sylwetki świętych są najlepszym autorytetem  dla każdego z nas mimo upływu lat. Koordynatorem działania była pani Joanna Zielińska.

lekcja debaty "Włącz się i ty"

       Ogólnopolski Projekt Edukacji Obywatelskiej "Włącz się! Media i my".

W ciekawy sposób zakończyła się zorganizowana w naszej szkole debata z posłem na Sejm RP Henrykiem Siedlaczkiem. Zainspirowani lekcją demokracji, postanowiliśmy przeprowadzić własną - z wykorzystaniem zdobytej podczas spotkania wiedzy. Klasa pierwsza b pod przewodnictwem Kacpra Stachy, Sączka i Szymona Musioła zorganizowała własną debatę na temat życia demokratycznego w szkolnej społeczności. Szymon (gość - ekspert w dziedzinie szkolnictwa widzianego oczami ucznia), jego rzecznik prasowy (Kacper) oraz moderator dyskusji (Jakub) prowadzili wymianę poglądów dotyczącą życia w szkole - jego blasków i cieni. Nasi główni aktorzy doskonale wcielili się w postacie "rządzących" polityków i z poczuciem humoru odpowiadali na pytania uczestników (pozostałych uczniów). Lekcja ta stanowiła doskonałą okazję do ćwiczenia praktycznych umiejętności argumentowania własnych poglądów; stanowiła też dobrą lekcję umiejętności autoprezentacji i komunikacji (zgodnie ze schematem Alberta Mehrabiana). Lekcja ta stanowiła ciekawą, alternatywną formę zajęć z języka polskiego - a postawienie w krzyżowym ogniu pytań polonisty sprawiło, że wszyscy dobrze się bawili. Przy okazji wiele się ucząc. J.Brachmańska-Patraszewska
 

   

ogłoszenia !

       Informuję, że 7 listopada 2014 r. (piątek) odbędzie się Święto Patrona szkoły połączone z ostatnim działaniem projektu "Europa - nasz dom". Wszyscy uczniowie przychodzą do szkoły na zbiórkę o godz. 9.15. Impreza kończy się ok. godz. 13.00. Klasy prezentują się podczas konkursu pieśni legionowej i za udział otrzymują słodki upominek. Obecność obowiązkowa.
                                                                                                            Dyrektor szkoły

                                                                                                   

      Informuję, że 10 listopada (poniedziałek) jest dniem dodatkowo wolnym. Uczniowie nie przychodzą do szkoły, nie odbywają się lekcje. Jednak szkoła jest czynna, odbywają się dyżury nauczycielskie w godz. 8.00-13.00. Jeżeli rodzic chce, aby szkoła w tym dniu zapewniła dziecku opiekę, proszę ten fakt zgłosić w świetlicy szkolnej lub w sekretariacie do 6.11. Pozwoli to lepiej zorganizować pracę nauczycieli.
                                                                                                           Dyrektor szkoły

 

       Informuję, że 11 listopada to dzień ustawowo wolny. Szkoła jest nieczynna.              

                                                                                                           Dyrektor szkoły

spotkanie z panem posłem Henrykiem siedlaczkiem

       Dzień 15.102014 roku przebiegał w naszej szkole pod hasłem demokracji. Z tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć posła V, VI i VII kadencji pana Henryka Siedlaczka. Spotkanie z panem posłem rozpoczęło się od krótkiego wstępu dotyczącego demokracji połączonego z prezentacją, przedstawionego przez uczniów naszej szkoły. Po tym wprowadzeniu pan poseł opowiedział nam o historii polskiej demokracji ( najważniejsze zdarzenia od okrągłego stołu), opowiedział o swojej pracy i funkcji jaką pełni w sejmie. Następnie rozpoczęła się debata, uczniowie zadawali wiele pytań głównie związanych z pracą pana posła ale i z jego życiem. Po krótkiej przerwie uczniowie obejrzeli dalszy ciąg prezentacji, z której dowiedzieli się jakie są rodzaje samorządów i na czym polega ich działalność. Szczegółowo został omówiony samorząd szkolny. Na zakończenie pan Siedlaczek pokazał nam film poświęcony strukturze sejmu i zasadach jego funkcjonowania. Spotkanie z panem posłem Henrykiem Siedlaczkiem pomogło naszym uczniom zrozumieć zasady demokracji i rolę zwykłych ludzi w jej realizowaniu. Wszyscy uczniowie naszej szkole otrzymali od gościa broszury "Demokracja to my", ołówki i zakładki do książek. Organizatorkami dnia demokracji były p.Agnieszka Marczykowska i p.Jadwiga Brachmańska-Patraszewska.

 

     

bezpieczna droga do szkoły

       Miesiąc wrzesień i października 2014r. był w marklowickim gimnazjum czasem na edukację młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym okresie   odbył się konkurs sprawnościowy na rowerach oraz konkurs zaliczeń teoretycznych z przepisów ruchu drogowego i  wiedzy praktycznej z zakresu  udzielania pierwszej pomocy.  Na zakończenie akcji „Bezpiecznej drogi do szkoły”  9 października  2014 roku został  do gimnazjum zaproszony  funkcjonariusz wodzisławskiej drogówki.  Uczniowie mieli możliwość  usłyszenia od prelegenta wielu niezbędnych informacji  o przepisach ruchu drogowego i konsekwencjach ich nieprzestrzegania. Podczas spotkania omówiono również problemy dotyczące zastosowania prawa w stosunku do małoletnich za wykroczenia w ruchu drogowym. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję, że zaowocuje to większą świadomością uczniów i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do poruszania się po drogach publicznych. Młodzież i nauczyciele  z dużym zainteresowaniem słuchali  policjanta, który mówił o nowych zmianach w przepisach  ruchu drogowego. Na zakończenie spotkania wszyscy  uczestnicy obejrzeli film i prezentację multimedialną.  Koordynatorami działania były: Bożena Szlufik i  Mirela Majtyka.

 

      

Galeria

dzień edukacji narodowej

       W dniu 14.10.2014 roku obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej z tej okazji Samorząd Szkolny przygotował krótką akademię dla wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie złożyli wszystkim życzenia, obdarowali kwiatkiem, przedstawili kabaret i wręczyli symboliczne gadżety wyróżnionym nauczycielom w różnych kategoriach.  Na koniec wszyscy mieli okazje obejrzeć prezentację na podsumowanie konkursu „Zgadnij kto to” (uczniowie na podstawie zdjęć z dzieciństwa nauczycieli mieli odgadnąć kto na nich jest).

 

     

Galeria

tradycja a nowoczesność

       W dniach 3-4.10.2014 r. odbyła się 2-dniowa konferencja nauczycieli polsko-czeskich w Wiśle. Pierwszy dzień konferencji przebiegał pod hasłem nowoczesności, a temat przewodni brzmiał: „Najnowsze technologie ICT kluczem do rozwoju oświaty”. Nauczyciele wymieniali się doświadczeniami w zakresie e-learningu, wykorzystania TIK w procesie nauczania. Pojawiły się propozycje dotyczące stosowania platformy edukacyjnej , p. Agata Jachtoma zaprezentowała ciekawezasoby edukacyjnedostępne na bezpłatnych stronach internetowych. Nauczyciele strony polskiej: p. Renata Matsili i Mirela Majtyka zaprezentowały możliwości techniczne różnych programów, które uatrakcyjniają przebieg lekcji oraz przyciągają uwagę uczniów. Strona czeska skupiła się na prezentacji metod wykorzystania tablic interaktywnych w czasie zajęć. W drugim dniu spotkania dominowała tradycja, bo odbyła się wycieczka do Chlebowej Chaty w Brennej, gdzie Czesi poznali tradycję wypieku polskiego chleba, wyrobu masła i miodu. Byli oczarowani swojskimi klimatami i smakami. Działanie VI projektu „Europa-nasz dom” wspaniale zintegrowało grona pedagogiczne naszego gimnazjum i ZakladniSkoly w Stonavie.

 

         

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

alarm przeciwpożarowy

       3 października naszą szkołę odwiedziła Gminna Straż Pożarna, która przeprowadziła próbny alarm przeciwpożarowy. W ciągu 1,5 minuty wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły opuścili budynek. Był to bardzo dobry wynik, który zadowolił strażaków. Zakończyli akcję słowami: „Wszyscy uratowani”.

stypendia

        Informuję, że na posiedzeniu w dniu 29.09.2014 r. komisja stypendialna przyznała stypendia naukowe im. prof. M. Gruchmanowej następującym uczniom:
1) Agata Płaczek
2) Emilia Solik
3) Szymon Strong
Gratuluję uczniom i ich rodzicom, życzę dalszych osiągnięć i sukcesów naukowych.                                                                         Dyrektor szkoły

wybory do samorządu uczniowskiego

         W dniu 25.09.2014 roku w Gimnazjum w Marklowicach odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach brało udział sześciu kandydatów (Julia Pietras, Aleksandra Fiuk, Bartłomiej Brzenczek, Karol Wasilewski, Paulina Prażanin, Jakub Celary), którzy przez tydzień prowadzili kampanię wyborczą. Wybory rozpoczęły się o godzinie 10.30 i trwały do godz. 12.20. Uczniowie wraz z nauczycielami schodzili do biblioteki szkolnej gdzie podpisywali listę obecności i otrzymywali kartę do głosowania,  na której mieli zaznaczyć swojego kandydata, następnie wrzucali kartę do urny. Nad prawidłowością głosowania czuwał opiekun samorządu Agnieszka Marczykowska i przewodniczący klas 2: Mokrosz Julia, Brzenczek Agnieszka, Dawid Woryna. Po wyborach komisja podliczyła wszystkie głosy i ogłosiła wyniki. Porządku przy urnie pilnowali: Paweł Hejczyk i Dawid Sosna.

Wyniki przedstawiały się następująco: głosowało 199 osób, głosów ważnych było 197(2 karty miały zaznaczone 2 nazwiska)

Przewodniczącym szkoły został  - Jakub Celary

Wiceprzewodnicząca szkoły - Aleksandra Fiuk            

Wiceprzewodniczący szkoły - Brzenczek Bartłomiej

Sekretarz -  Julia Pietras

 

   

Galeria

Program "Solidarna szkoła" i "Włącz się. Młodzi i media"

         W tym roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego programu „Solidarna Szkoła” i „Włącz się. Młodzi i media” ogłoszonych przez Centrum Edukacji Europejskiej. W ramach tych programów odbyła się w auli szkoły krótka lekcja historii, na której uczniowie obejrzeli film „Polska droga do wolności”, a kandydaci w ramach kampanii wyborczej przedstawili krótkie filmiki o sobie. Uczniowie mieli okazję zadać osobiście pytania swoim kandydatom. W ramach „Solidarnej Szkoły” uczniowie będą mieli okazję dowiedzieć się na czym polega demokracja oraz zaangażować się  w edukację solidarnościową oraz debatę na temat współodpowiedzialności za umacnianie demokracji.  Program „Włącz się. Młodzi i media” umożliwi uczniom poznanie języków mediów nauczy ich krytycznego i świadomego odbioru treści. Uczestnicy będą tworzyć własne materiały teksty, filmy, animacje, zdjęcia, nagrania dźwiękowe, dotyczące życia szkolnego, społeczności lokalnej lub zjawisk globalnych. Koordynatorkami programów są: Agnieszka Marczykowska, Jadwiga Brachmańska-Patraszewska i Agata Jachtoma.
 

  

Galeria

co chrupią dzieci ?

         Gimnazjum w Marklowicach w miesiącu wrześniu otrzymało 1,5 tony marchewki z Banku Żywności w Chorzowie. Zdrowym warzywem podzielili się z Publicznym Przedszkolem, SP-1 i SP-2 w Marklowicach oraz Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Setki  marchewek chrupała codziennie gimnazjalna młodzież. Uczniowie na przerwach jedli marchewkowe sałatki i pili 100% soki. Nic z ogromnej dostawy marchewek  nie zmarnowało się.  Część warzyw została oczyszczona i zamrożona a  teraz służy do przygotowania szkolnych obiadów. Akcja marchewkowa witamina miała na celu zmianę nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału warzyw w diecie codziennej. Podczas promocji zdrowej diety w szkole gimnazjaliści dowiedzieli się- jakie witaminy zawierają warzywa i owoce oraz co można z nich przygotować. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w akcji witaminy w szkole. Koordynatorem działań była Bożena Szlufik z Gimnazjum w Marklowicach. 

osobliwości fizyki

        9 września 93 uczniów naszej szkoły udało się do Katowic na „ Osobliwości świata fizyki”. Organizatorem wykładów połączonych  z pokazami był wydział dydaktyki fizyki na Uniwersytecie Śląskim. Tym razem uczniowie obserwowali doświadczenia dotyczące drgań , fal dźwiękowych, rezonansu mechanicznego oraz elektrostatyki. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i jeszcze długo komentowali najbardziej efektowne doświadczenia.

 

      

Galeria

zebrania z rodzicami

         Informuję, że zebranie z rodzicami odbędzie się 11.09 w auli gimnazjum o godz. 17.00. Program zebrania:
a) organizacja nowego roku szkolnego
b) ubezpieczenia uczniów
c) rekrutacja do projektu: Gimnazjalna Szkoła Aktywności
Po zebraniu ogólnym spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych. Serdecznie zapraszam.

                                                                               Dyrektor szkoły

uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

         1 września w auli odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego z udziałem Wójta Gminy Marklowice pana Tadeusza Chrószcza. Po uroczystym ślubowaniu do grona gimnazjalistów dołączyło 63 uczniów. Uczniowie klas I i II zaprezentowali się w krótkim programie artystycznym; wystąpili wokaliści oraz tancerze rozpoczynający naukę w naszym gimnazjum. Wójt Gminy oraz pani dyrektor życzyli wszystkim uczniom oraz ich pedagogom wiele zapału do pracy i nauki, wytrwałości w podejmowanych wyzwaniach, aby wszyscy wspólnie mogli cieszyć się z osiąganych sukcesów.

     W roku szkolnym 2014/2015 do Gimnazjum będzie uczęszczało 210 uczniów podzielonych na 9 oddziałów klasowych. Rozpoczyna działalność klasa sportowa prowadząca kształcenie w dyscyplinie: piłka nożna, będą funkcjonować 3 klasy artystyczne, 3 klasy matematyczne, 1 językowa i 1 biologiczna.


   

Galeria

ogłoszenie !

         Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się  1 września 
o godz. 9.00 w auli gimnazjum.  Obowiązuje strój galowy. 

                                                                                              Dyrektor szkoły

ogłoszenia dla uczniów

         Informuję, że spotkanie organizacyjne uczniów przyszłych klas pierwszych gimnazjum odbędzie się 26 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00 w auli gimnazjum. Obecność uczniów obowiązkowa.

                                                                      Dyrektor szkoły

ogłoszenia dla pracowników szkoły

         Informuję, że w związku z organizacją roku szkolnego:

 

26.08 – egzaminy poprawkowe godz. 8.00,

26.08 - spotkanie wychowawców klas I z uczniami godz. 10.00

27.08 – obowiązkowe badania lekarskie nauczycieli od godz. 9.00

28.08 – konferencja organizacyjna RP o godz. 9.00

                                                                               Dyrektor szkoły

gimnazjalna szkoła aktywności

        

 

Gimnazjum w Marklowicach z dniem 1 sierpnia 2014 rozpoczęło realizację  projektu „Gimnazjalna Szkoła Aktywności”. Działania projektowe zakończą się 30 czerwca 2015 roku. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Priorytetu IX POKL Poddziałania 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.
Koszt dofinansowania zaplanowanych działań wyniesie 172 200,60 zł.
Całkowita wartość projektu: 202 588,94 zł
W ramach projektu Szkoła będzie organizować doradztwo edukacyjno-zawodowe dla wszystkich uczniów. Stworzony zostanie Szkolny Ośrodek Kariery oraz szereg warsztatów zawodoznawczych,  szczególnie dla uczniów klas III. Rozpocznie działalność Gimnazjalne Centrum Aktywności, w ramach którego działać będzie koło filmowców i fotografików, koło dziennikarskie, koło miłośników rysunku, koło młodego odkrywcy i miłośników Pitagorasa. Dla uczniów uzdolnionych  w zakresie języka angielskiego zorganizowane zostaną konwersacje z native speakerem. Uczniowie pojadą do teatrów w Krakowie, Zabrzu i Rybniku, wezmą udział w warsztatach edukacyjnych w Katowicach, odwiedzą  Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W ramach wyrównywania szans edukacyjnych będą brać udział w zajęciach wyrównawczych z różnych przedmiotów. Nabór uczestników projektu rozpocznie się we wrześniu 2014 r.

Projekt „Gimnazjalna Szkoła Aktywności” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

więcej                               Regulamin