już wyśpiewana...

        7  listopada odbyło się ostatnie VII działanie projektu „Europa – nasz dom”. Miało ono charakter Konkursu Pieśni Legionowej „Wyśpiewali nam Polskę”. Każda z klas wylosowała jedną piosenkę legionową, którą wykonywała we własnej aranżacji. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali nie tylko swoje talenty wokalne, ale i sceniczne. Każda klasa wykonała jedną piosenkę legionową. Wszyscy zrobili to w sposób, który wprawił w zachwyt m.in. naszych gości ze Stonavy, którzy przybyli do nas, by świętować zakończenie wspólnego projektu oraz poznać polską tradycję związaną z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada.Dyrektorzy (naszej szkoły i szkoły ze Stonavy) zadeklarowali chęć dalszej współpracy, a wójt naszej Gminy wspomaganie tych działań. Wiemy, że wybory samorządowe przed nami, ale wierzymy, że demokracja sprzyja najlepszym:)

           Za prezentacje na scenie oraz przygotowanie programu każdy uczeń otrzymał słodki upominek. Autorkami i koordynatorami działania były panie: Renata Matsili i Sylwia Habram-Stolarek.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

   

   

tradycja a nowoczesność

       W dniach 3-4.10.2014 r. odbyła się 2-dniowa konferencja nauczycieli polsko-czeskich w Wiśle. Pierwszy dzień konferencji przebiegał pod hasłem nowoczesności, a temat przewodni brzmiał: „Najnowsze technologie ICT kluczem do rozwoju oświaty”. Nauczyciele wymieniali się doświadczeniami w zakresie e-learningu, wykorzystania TIK w procesie nauczania. Pojawiły się propozycje dotyczące stosowania platformy edukacyjnej , p. Agata Jachtoma zaprezentowała ciekawezasoby edukacyjnedostępne na bezpłatnych stronach internetowych. Nauczyciele strony polskiej: p. Renata Matsili i Mirela Majtyka zaprezentowały możliwości techniczne różnych programów, które uatrakcyjniają przebieg lekcji oraz przyciągają uwagę uczniów. Strona czeska skupiła się na prezentacji metod wykorzystania tablic interaktywnych w czasie zajęć. W drugim dniu spotkania dominowała tradycja, bo odbyła się wycieczka do Chlebowej Chaty w Brennej, gdzie Czesi poznali tradycję wypieku polskiego chleba, wyrobu masła i miodu. Byli oczarowani swojskimi klimatami i smakami. Działanie VI projektu „Europa-nasz dom” wspaniale zintegrowało grona pedagogiczne naszego gimnazjum i ZakladniSkoly w Stonavie.

 

         

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

z ekologią na ty

10 czerwca w ramach projektu współpracy transgranicznej między Gimnazjum a Stonavą odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym działanie  „Z ekologią na ty”.
W ramach całodniowej rywalizacji prawie 300-osobowa grupa uczniów polsko-czeskich poznawała tajniki działań ekologicznych. Dokonano wyboru Miss Ekologii, zostały przeprowadzone konkursy na najbardziej wiosenny makijaż, konkursy muzyczno-plastyczne o tematyce ekologicznej. W formie przyjemnej zabawy uczniowie obchodzili spóźniony trochę Dzień Dziecka, ale humory dopisywały. Najlepiej wypadła klasa II c, jednak każdy uczestnik działania za podjęty wysiłek i występ na scenie otrzymał słodki upominek. Dużą atrakcją tego działania była obecna telewizja Racibórz, która przygotowała materiał promujący działania Euroregionu Silesia. Koordynatorkami działania były panie: Anna Czogała i Joanna Dziwok.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”
   

Akademia kulinarna

logo konkursu 1

9 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. odbyło się kolejne działanie projektu „Europa – nasz dom”, które miało formę konkursu kulinarnego w kategorii „Wiosenne grillowanie”. Trzy drużyny mieszane: uczniowie Gimnazjum w Marklowicach, Technikum Gastronomicznego i ZS w Stonavie rywalizowały między sobą próbując sił w grillowaniu. Każdy zespół musiał przygotować dwa zestawy: mięsny i wegetariański, które podlegały ocenie jurorów. Drużyny miały do dyspozycji zakupione produkty oraz bogaty zestaw owoców i warzyw. Zadanie nie było łatwe, ale wszyscy znakomicie sobie poradzili. Zwycięzcy zachwycili niecodziennym podaniem krupnioka i ziemniaków zapiekanych z grzybkami. Jurorzy, na czele których stał Remigiusz Rączka po długiej dyskusji wybrali zespół pierwszy reprezentowany przez Szymona Eliasa i Wiktorię Polak z naszego gimnazjum. Gratulujemy. Wszyscy  uczestnicy otrzymali nagrody w formie pojemników z przyprawami lub młynki do pieprzu. Organizatorkami działania były panie: Bożena Szlufik i Agnieszka Marczykowska.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”
        

 

mam talent

      21 marca w Dzień Wiosny w naszym gimnazjum odbyło się wielkie show na wzór telewizyjnego Mam talent w ramach Działania III projektu „Europa – nasz dom”. Na scenie wystąpiło 15 wykonawców z Polski i Czech. Oceniało ich szanowne jury złożone z telewizyjnych gwiazd , które nie szczędziło pochwał i drobnych uwag. Na scenie podziwialiśmy wokalistów, tancerzy tańca towarzyskiego, nowoczesnego i sportowego, gitarzystów, wykonawców muzyki klasycznej. Całą imprezę prowadzili: niezapomniany Karol Wita (Adam Sztaba) oraz urocza Paulina Winkler (Joanna Krupa). Występy oceniała publiczność polsko-czeska, w sumie 285 osób – każdy oddawał głos na jednego swojego faworyta. Po podsumowaniu I miejsce zajęła para tańca towarzyskiego: Paulina Adamczak i Artur Fojcik, II m. Paulina Pyszny, III m. wokalistka z Czech. Laureaci do szóstego miejsca odbierali nagrody i dyplomy, pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia w formie uroczych pluszaków. Koordynatorkami działania były panie: Ewa Skupień i Joanna Czech.  Gratulujemy wszystkim występującym i życzymy dalszych sukcesów scenicznych.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

   


mistrz kuchni i juniorzy

  http://obrazki.elektroda.pl/7704609100_1356293342.jpg       

25 lutego w restauracji „Rączka gotuje” w Wodzisławiu Śl. odbyło się pierwsze działanie w ramach projektu „Europa – nasz dom”. Był to konkurs kulinarny o tytuł „Złotej patelni 2014”, który przebiegał pod okiem mistrza kuchni pana Remigiusza Rączki. Walczyły 3 mieszane drużyny, w skład każdej wchodziło po 2 uczniów z Gimnazjum w Marklowicach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. oraz z Zakladni Skoly w Stonavie. Najpierw odbył się pokaz samego mistrza, który zaprezentował wykonanie dania głównego: polędwiczki w sosie grzybowym z pastą chimichurri oraz deseru. Potrawę degustowali wszyscy uczestnicy w tym zaproszeni goście, m.in. dyrektorzy szkół oraz Wójt Gminy Marklowice. Następnie do pracy przystąpiły grupy konkursowe, które próbowały odwzorować dania i podać je we własnej aranżacji. Ocenie podlegał smak, wykorzystanie produktów, praca zespołowa, forma podania. Ostatecznie zwyciężyła grupa, w której naszą szkołę reprezentowali: Martyna Pękała i Mateusz Rączka. Gratulujemy. Koordynatorami całego działania były panie: Bożena Szlufik oraz Agnieszka Marczykowska.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

 

 

.


turniej ping -ponga

  http://obrazki.elektroda.pl/7704609100_1356293342.jpg       

11 lutego w Gimnazjum odbył się pierwszy oficjalny trening  do planowanego turnieju ping – ponga. Już za dwa tygodnie młodzież polsko-czeska będzie rywalizowała między sobą  oraz  z drużynami nauczycielskimi o złote medale w rozgrywkach tenisa stołowego.  W sumie podczas treningu wystąpiło 8 drużyn w dwóch kategoriach: chłopcy i dziewczyny. Działanie odbyło się w ramach rozpoczętego projektu współpracy transgranicznej  Marklowice – Stonava : „Europa – nasz dom”.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”


     

 

"Europa - nasz dom"

  

Od 2 stycznia 2014 ruszył kolejny projekt współpracy transgranicznej z Zakladni Skolą w Stonavie, pt:

 

„Europa – nasz dom”
styczeń 2014 – grudzień 2014

Planowane działania:
1. Mistrz kuchni i juniorzy – II 2014, konkurs kulinarny w restauracji „Rączka gotuje” pod okiem mistrza kuchni regionalnej Remigiusza Rączki.
2. Turniej ping-ponga – II 2014, turniej drużyn mieszanych polsko-czeskich i uczniowskich i nauczycielskich.
3. Mam talent – III 2014, impreza na wzór telewizyjnego show z udziałem 285 osób.
4. Akademia kulinarna – IV 2014, konkurs kulinarny „Wiosenne grillowanie” w Technikum Gastronomicznym w Wodzisławiu Śl. z udziałem szefa kuchni Remigiusza Rączki.
5. Z ekologią na ty – VI 2014, całodniowa rywalizacja integracyjna dwóch szkół: Gimnazjum w Marklowicach i ZS w Stonavie (285 osób); tematem przewodnim będzie ekologia.
6. Tradycja a nowoczesność – X 2014, 2-dniowa konferencja w Wiśle nauczycieli polsko-czeskich na temat TIK i ICT.
7. Konkurs Pieśni Legionowej „Wyśpiewali nam Polskę” – XI 2014 r, obchody święta niepodległościowego w Polsce z udziałem zaproszonych gości.

Wartość projektu: 19 285,00 EUR
Kwota dofinansowania z EFRR:
16 392,25 EUR
Kwota dofinansowania z budżetu państwa: 1 928,50 EUR
Autorem i koordynatorem projektu jest pani Halina Winkler – dyrektor Gimnazjum.

 

polsko czeska konferencja nauczycieli

     10 grudnia w Stonavie spotkały się Rady Pedagogiczne Gimnazjum w Marklowicach i ZS w Stonavie na wspólnej konferencji, dotyczącej wymiany doświadczeń w zakresie pracy projektowej i profilaktycznej. Nauczyciele polscy zwiedzili małą szkółkę w Stonavie po kapitalnym remoncie, później zapoznali się z nową publikacją czeskich nauczycieli opracowaną na wzór wcześniejszej broszury polskiej (była ona efektem seminarium nauczycielskiego w styczniu 2013 r.).


   

 

warsztaty kulinarne z czechami

    

    28 listopada gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów z czeskiej Stonavy. Brali oni udział w „Jesiennych obrzędach” oraz warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez świetlicę szkolną pod kierunkiem pani Bożeny Szlufik. Uczniowie polscy i czescy na dwóch stanowiskach pracy przygotowywali przeróżne kanapki, czeskie „chlebiczki” i doskonale przy tym się bawili. Działanie zostało zorganizowane w ramach kontynuacji działań projektowych z ZS w Stonavie

 

           

 

Galeria