Trzecie spotkanie
 w ramach projektu Comenius

„Food culture exchange 2011 – 2013”

W dniach 13 – 18 maja 2012 r. grupa 4 uczniów i 3 nauczycieli po raz kolejny spotkała się ze swoimi partnerami ze Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i oczywiście Włoch w ramach projektu Comenius, tym razem w przepięknej miejscowości Piglio we Włoszech, nieopodal Rzymu.Uczniowie mieli zapewnionych wiele atrakcji, dzięki czemu 5 dni upłynęło wszystkim bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili szkoły (w Piglio oraz Trevi nel Lazio) oraz najbliższe okolice tych dwóch, górskich miasteczek, gdzie również odbyły się spotkania z burmistrzami. Ponadto odbyła się wycieczka do parku rozrywki Rainbow Magicland w Valmontone, gdzie wszyscy mieli zapewnione niesamowite przeżycia oraz całodniowa wycieczka do Rzymu.
W Rzymie zobaczyliśmy Koloseum, Hiszpańskie Schody,
 Panteon, Fontannę di Trevi oraz oczywiście Bazylike
Św. Piotra i Muzeum w Watykanie. Dzieci miały też niezłą
frajdę uczestnicząc w raftingu, czy przygotowując pizzę
oraz tradycyjny, włoski makaron. Cały pobyt był bardzo
udany–uczniowie wspaniale integrowali się z kolegami z innych państw, doskonale się bawili i nie mieli ochoty wracać do
domu. Następne spotkanie odbędzie się w październiku - tym razem to my będziemy gościć wszystkie państwa partnerskie,
u nas w Marklowicach.

Wizyta w Słowacji
Comenius – FOOD
CULTURE EXCHANGE
W dniach od 11 do 15 grudnia 2011 r. grupa 4 nauczycieli i 5 uczniów przebywała w miejscowości Malacky w Słowacji. Była to druga wizyta partnerów w ramach realizowanego projektu.  Słowacka szkoła im. Jozefa Derera w Malackach miesci się w dwóch budynkach - w jednym uczą się  dzieci młodsze w drugim starsze oraz oddzielnej jadalni. W szkole uczy się ok. 600 uczniów i pracuje 38 nauczycieli. System szkolny jest podobny do naszego. Uczniowie szybko zaprzyjaźnili się ze swoimi kolegami ze Słowacji oraz innych państw partnerskich. Bardzo wiele czasu spędzali razem – piekli i dekorowali miodowe pierniczki, wspólnie z kucharzami przygotowywali typowe dla Słowacji potrawy, wykonywali ozdoby choinkowe oraz świąteczne dekoracje. Ubierali choinkę oraz śpiewali kolendy. Odwiedzili Urząd Miasta, gdzie wpisali się do pamiątkowej księgi oraz zobaczyli występy zespołów folklorystycznych.  Mieli okazję poznać świąteczne zwyczaje panujące w poszczególnych krajach dzięki przygotowanym przez uczniów poszczególnych państw prezentacjom. Zwiedzili najbliższą okolicę oraz stolicę Słowacji – Bratysławę. Gościli w słowackim Parlamencie, zobaczyli Zamek Bratysławski z XIV/V wieku usytuowany na granitowym wzgórzu nad brzegiem Dunaju oraz typowy świąteczny jarmark. Następne spotkanie planowane jest  we Włoszech, w maju przyszłego roku.

Our meeting in Slovenia
W dniach 4.10-8.10.2011. troje nauczycieli wyruszyło do Słowenii, do malowniczej miejscowości Skofja Loka i wzięło udział w spotkaniu przygotowawczym w ramach realizowanego projektu Comenius- FOOD CULTURE EXCHANGE.  Na spotkanie przybyli również inni partnerzy: Włochy, Hiszpania oraz Słowacja. Podczas pobytu  nauczyciele wzięli udział w licznych warsztatach projektowych m.in.: w warsztatach komputerowych przygotowując stronę projektu - http://www.food-culture-exchange.org/. Oprócz pracy nad projektem nauczyciele mieli możliwość zobaczenia okolicznych miejscowości, stolicy- Lubljany i rozpościerającego się pośród gór jeziora Bled. Szkoła słoweńska składa się z 2 budynków położonych niedaleko siebie, liczy ok. 600 uczniów i ok. 45 nauczycieli. Uczniowie uczą się przedmiotów obowiązkowych takich jak matematyka, angielski oraz wybierają zajęcia dodatkowe w skład których wchodzą języki: niemiecki, hiszpański, włoski, francuski. Kolejne spotkanie projektowe zostało zaplanowane do Słowacji.

Ruszyła strona internetowa projektu Comenius "Food culture exchange".

www.food-culture-exchange.org

Na stronie mozna znaleść informacje dotyczące współpracy oraz realizowanego projektu. Pierwsza wizyta przygotowawcza w ramach współpracy została zaplanowana do Słowenii w dniach 4.10-8.10.2011r.

2011-2013

Informuję, że w sierpniu nasza szkoła podpisała wielostronną umowę partnerską w ramach realizacji kolejnego projektu współpracy międzynarodowej " Comenius. Uczenie się przez całe życie" na kwotę 20 tys. Euro.  Tym razem będziemy współpracować z : Hiszpanią, Włochami, Słowacją i Słowenią w ramach projektu:
”Ford culture exchange”.
Wszyscy uczniowie zainteresowani pracą nad projektem,
a później wyjazdami studyjnymi za granicę proszeni są o kontakt z panią Czech i Grzenik - koordynatorami projektu.