Strona Główna  Biblioteka  Świetlica  Galeria  Punkt Pomocy

Menu

Strona Główna

 

 

Książki

Dzieje książki

Dzieje bibliotek

Dzieje pisma

 

Zbiory Biblioteki

Książki

Czasopisma

Zbiory specjalne

Katalogi

Kartoteki

 

Biblioteki

Biblioteka Narodowa

P B I

W B L P

Ś B C

S L P

Październik Miesiąc Bibliotek Szkolnych Październik 2017

Miesiąc październik juz od 18 lat jest obchodzony jako Miesiąc Bibliotek Szkolnej z tej okazji odbył się 26.10.2017 roku konkurs czytelniczy dla klasy 7, 2gm i 3 gm w auli szkoły. Przedstawiciele klas odpowiadali na przygotowane pytania związane z literaturą i biblioteką. Najlepsi zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. W tym dniu zostały ogłoszone również konkursy: "Z książką mi do twarzy", Okładka ksiązki, Międzynarodowy konkurs Literacki oraz Czytam bo.... zainteresowani mają zgłaszać się do biblioteki szkolnej.

 

Zaproszenie Czerwiec 2017

Zapraszamy na akcję "Jak nie czytam, jak czytam" 1.06.2017 roku o godz. 10.00
na boisko koło Gimnazjum w Marklowicach

 

 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek Maj 2017

8 maja obchodzony był dzień Bibliotekarza i Bibliotek z tej okazji odbył się apel w auli szkoły. Młodzież miała okazję zapoznać się z tytułami najlepszych książek 2016 roku, wysłuchała polskich pisarzy zachęcających do czytania książek oraz obejrzała prezentacje poświęconą historii książki i porozumiewania się.  Uczniowie obejrzeli  wywiady przeprowadzone ze swoimi koleżankami i kolegami z naszego gimnazjum, którzy polecali przeczytane przez nich książki. Podczas spotkania ogłoszony został konkurs na reklamę książki, którego finał odbędzie się 1 czerwca po ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

 

Gra terenowa w bibliotece Marzec 2017

 

We wtorek 14 marca odbyła się nowa forma zajęć czytelniczych w szkolnej bibliotece - Gra Terenowa. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 1c i 2 c. Mieli oni do wykonania kilka zadań w 3 osobowych grupach. Zadania wymagały od uczniów, wyobraźni i kreatywnego myślenia. Na najlepszą drużynę czekała nagroda. Celem gry było przybliżenie zbiorów biblioteki szkolnej oraz, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów.

   

 

Zakończenie Narodowego Programu Czytelnictwa Styczeń 2017

 

Nasze gimnazjum otrzymało w marcu 2016 roku dofinansowanie na zakup książek do biblioteki z Narodowego Programu Czytelnictwa była to kwota 12 000 zł oraz 3 000 od organu prowadzącego szkołę. Od kwietnia 2016 roku biblioteka szkolna organizowała różne imprezy i konkursy oraz realizowała projekty edukacyjne, które miały zachęcić młodzież do czytania i wypożyczania książek. We wrześniu została przelana przyznana kwota na książki w ramach której zostało zakupionych 688 pozycji książkowych, audiobooków i e-booków. W sumie wydano 15 010,53 zł. Książki były wykorzystywane przy realizacji projektów edukacyjnych oraz wypożyczane uczniom.

 

Spotkanie z panem Markiem Szołtyskiem Grudzień 2016

 

  Uczniowie klas: 2b, 3b, 3c i 3a mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim ze znanym autorem książek o tradycji śląska panem Markiem Szołtyskiem. Pisarz został zaproszony do Marklowic przez Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, które zorganizowały spotkanie. Uczestnicy spotkania mogli posłuchać o historii Śląska, tradycji i języku, a także zapoznać się z książkami ostatnio wydanymi przez Marka Szołtyska

 

Bestsellery książkowe naszego gimnazjum Grudzień 2016

 

W listopadzie w naszej szkole odbyły się wybory na bestsellery książkowe. Uczniowie każdej klasy wypisywali na zajęciach tytuły najlepszych książek, na podstawie tych list powstała jedna lista zawierająca bestsellery naszego gimnazjum.
 

 

Lista bestsellerów

   

 

Spotkanie z Remigiuszem Rączką Listopad 2016

 

 28 listopada gościliśmy w naszym gimnazjum znakomitego kucharza i autora książek kucharskich pana Remigiusza Rączkę. Uczniowie biorący udział w spotkaniu autorskim dowiedzieli się ile pracy trzeba włożyć w wydanie książki kucharskiej, jak wyglądają prace nad książką i nad zdjęciami do książki. Swoje opowiadanie pan Rączka przeplatał śmiesznymi historiami z własnego życia, które nawiązywały do tradycji śląskiej i oczywiście kuchni śląskiej.

   

 

Konkurs Czytelniczy Listopad 2016

 

W piątek 25.11.2016 roku odbył się konkurs czytelniczy w auli gimnazjum. Reprezentanci klas odpowiadali na pytania z przeczytanych lektur, wiadomości z języka polskiego ale również z ogólnej wiedzy o znanych książkach i pisarzach. Jednym z zadań było głośne czytanie nowych pozycji książkowych, które zostały zakupione z Narodowego Programu Czytelnictwa. Najlepszymi klasami okazały się: kl. III B, II C i I B. W tym dniu zostały również wręczone nagrody z 3 konkursów plastycznych organizowanych przez bibliotekę szkolną. W konkursie „Rebus plastyczny z ukrytym tytułem książki” nagrodę otrzymali: Georginia Kłapsia I miejsce, Kamila Szyszka II miejsce,III miejsce. W konkursie „Projekt na okładkę książki” : I miejsce zajęła Wiktoria Piątek, II miejsce Patryk Cyrulik, III miejsce Julia Kotula, wyróżnienie Zuzanna Kozik z W konkursie „Plakat zachęcający do czytania książek” nagrodę otrzymała Wiktoria Mitko.

 

     

 

Wyniki konkursów plastycznych Listopad 2016

 

  Prace przekazane na konkursy oceniali nauczyciele i uczniowie najlepszymi okazali się:

 

W konkursie : Rebus plastyczny z ukrytym tytułem książki -

- Georginia Kłapsia I miejsce, Kamila Szyszka II miejsce,III miejsce

W konkursie: Projekt okładki książki -

 I miejsce zajęła Wiktoria Piątek, II miejsce Patryk Cyrulik, III miejsce Julia Kotula,

 wyróżnienie Zuzanna Kozik

W konkursie: Plakat zachęcający do czytania książek-

Nagrodę otrzymała Wiktoria Mitko

 

 

Konkursy

Październik 2016

 

Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłaszamy 3 konkursy plastyczne:


1.Rebus plastyczny z ukrytym tytułem książki
2.Projekt okładki książki
3.Plakat zachęcający do czytania książek


Termin składania prac do 21.10.2016r.
szczegóły na plakacie

 

 

 

Wpływ czytania na umysł człowieka Wrzesień 2016

 

Prezentacja "Jak wpływa czytanie na człowieka"
 

 

Aktorzy reklamują czytanie

 

Narodowy Program Czytelnictwa Wrzesień 2016

 

W tym roku szkolnym kontynuujemy realizację Narodowego Programu Czytelnictwa, na którego realizację otrzymaliśmy 15000 zł. W związku z tym prosimy rodziców o zgłaszanie propozycji książek dla dzieci jakie chcieliby aby znalazły się w szkolnej bibliotece. W ramach programu będziemy realizować nadal różne działania promujące czytelnictwo oraz projekty edukacyjne.

 

Jak nie czytam jak czytam Wrzesień 2016

 

Podziękowanie

       

 

Rozstrzygnięcie konkursu na reklamę książki Czerwiec 2016

 

I miejsce Martyna Karwot i Lidia Szulik za reklame Harry Pottera
II miejsce dla Kacpra Siwaka za reklamę Hobbista
III miejsce dla Dawida Niemca za reklamę pt Nesbo
Wyróżnienie dla Patrycji Barszczyk za reklamę trylogii „Ja diablica” ja anielica ja potępiona
Wyróżnienie dla Wiktorii Skupień i Elizy Gruszczyk za reklamę ksiązki „Niezgodna”
Wyróżnienie dla Kamili Szyszki za reklame ksiązki „ Córka żywiołu”

 

Jak nie czytam jak czytam Czerwiec 2016

 

Jak nie czytam, jak czytam” pod takim hasłem przebiegał w naszym gimnazjum dzień 10 czerwca. W tym dniu nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji pod tym samym tytułem bijąc wraz z całą Polską rekord czytania w jednej chwili. O godzinie 9.50 wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły wyszli na szkolne boisko gdzie spotkali się z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz pracownikami Biblioteki Gminnej i  o godzinie 10.00 wszyscy rozpoczęli 10 minutowe wspólne czytanie. Następnie gimnazjaliści przeszli przez centrum Marklowic niosąc transparenty z hasłami promującymi czytanie i skierowali się na Słoneczną Wyspę gdzie również wspólnie czytali swoje ulubione książki. Po powrocie do szkoły odbyło się w auli gimnazjum podsumowanie konkursu pt. „Reklama mojej ulubionej książki”. Uczniowie obejrzeli najciekawsze zdaniem jury filmy i prezentacje, które zostały nagrodzone.

     

Galeria

 

 
Spotkanie autorskie z Anią Olszewską Maj 2016

 

W środę 8 czerwca odbyło się w naszym gimnazjum spotkanie autorskie z naszą młodziutką poetką Anna Olszewską.  Ta 16 letnia uczennica klasy III C wydała swój pierwszy zbiorek poezji pt. „Pod deszczem słów”, w którym znalazło się 32 utwory utalentowanej dziewczyny. Ania ma na swoim koncie wiele nagród w konkursach literackich i poetyckich. W tym dniu uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję zadać swojej koleżance wiele pytań związanych z jej twórczością. Dowiedzieli się między innymi kiedy napisała swój pierwszy wiersz oraz co ją inspiruje do pisania. Spotkanie było zorganizowane przy współpracy z Biblioteką Gminną w Marklowicach i Urzędem Gminy, uczestniczyli w nim uczniowie naszego gimnazjum, nauczyciele, dyrekcja, rodzice, znajomi oraz władze gminy. Wśród zaproszonych gości znalazł się redaktor wydawnictwa „Horyzonty” p. Grażyna Drobek-Bukowska,  w którym Ania wydawała swoje pierwsze wiersze, autor okładki książki p. Janusz Stabiński oraz znana pisarka pani Marta Fox.

 
Pobijamy Rekord w Czytaniu Maj 2016

 

10 czerwca godz. 10.00 na boisku
przy Gimnazjum


 

 

Dzień bibliotekarza Maj 2016

 

Z okazji Dnia Bibliotekarza, który przypada na 8 maja uczniowie zgromadzili się w auli szkoły aby obejrzeć i wysłuchać wywiadów nakręconych ze swoimi kolegami i koleżankami, którzy zachęcali do przeczytania ciekawych ich zdaniem książki. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia ogólnopolskiej reklamy ze znanymi ludźmi promującej czytanie .Na końcu został ogłoszony konkurs na film lub prezentację reklamującą interesujące książki

 

Konkurs Maj 2016

 

Konkurs na film lub prezentację
komputerową reklamującą książkę 

 

Konkurs fotograficzny
"Z książką mi do twarzy"
Kwiecień 2016

 

23 kwietnia obchodzony jest "Dzień książki" z tej okazji odbyło się podsumowanie rejonowego konkursu    "Z książką mi do twarzy". Konkurs organizowany był przez p. Romanę Piechę bibliotekarza z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rybniku przy współpracy z Towarzystwem Bibliotekarzy Szkół Polskich Odział w Rybniku, miał za zadanie promować czytelnictwo i prawa autorskie. Z naszego gimnazjum w konkursie wzięło udział 10 osób, z których 3 zdobyły nagrody: Aleksandra Tkocz zajęła II miejsce w kategorii III Gimnazjum (zdjęcie wykonane na kole fotograficznym), a Magdalena Michałek i Kinga Bodzon wyróżnienia w kategorii III Gimnazjum (zdjęcia amatorskie). Gratulujemy.
 

 

Narodowy Program Czytelnictwa Kwiecień 2016

 

Nasze gimnazjum znalazło się na liście szkół, które otrzymają wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” jest to kwota 12 000 zł. oraz 3 000 od organu prowadzącego szkołę. Do wojewody wpłynęło 1.140 wniosków, a wsparcie otrzyma tylko 296 szkół w tym nasze gimnazjum. Fundusze zostaną przeznaczone na zakup nowości czytelniczych, które mają spełniać zapotrzebowania i zainteresowania uczniów. W ramach tego programu nasza szkoła będzie realizować działania przyczyniające się do promowania czytelnictwa wśród młodzieży.  Koordynator programu Agnieszka Marczykowska.

 

Konkurs fotograficzny
"Z książką mi do twarzy"
Marzec 2016

 

Tematem ocenianych fotografii powinno być czytanie, a dokładniej osoba „przyłapana" na czytaniu.
Fotografie formatu 21x15 należy przesłać do dnia 15.03.2016r. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w kwietniu br.
Do konkursu zgłosiło się 10 osób ,które przyniosły od 1 do 3 zdjęć. Prace uczniów zostały wysłane i obecnie czekamy na wyniki

 

Konkurs czytelniczy Marzec 2016

 

Jak co roku odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy, z którego punkty są doliczane do konkursu klasowego. Wybrani reprezentanci klas odpowiadali na pytania związane ze szkolnymi lekturami i polskimi pisarzami oraz czytali łamańce językowe. Najlepiej odpowiadali uczniowie z klasy II A zdobywając najwięcej punktów, na II miejscu była klasa I A, na III miejscu I B, reszta zdobyła miejsca w następującej kolejności: IV miejsce ex aequo II C i III A , V miejsce I D, VI miejsce ex aequo II B i III B, VII miejsce I C i VIII miejsce III C.

   

 

Wyniki konkursu plastycznego Marzec 2016

 

"Ilustracja z ulubionej książki"

Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Ilustracja z ulubionej książki". Komisja oceniła wszystkie prace przyznając:
 I miejsce Maciejowi Borkowskiemu z klasy I B,
II miejsce Agnieszce Brzenczek z klasy III C,
III miejsce ex aequo Paulinie Marczykowskiej
i Zuzannie Gruszczyk z klasy III B

 

Spotkanie z pisarzem Thomasem Arnoldem Styczeń 2015

 

W dniu 27.01.2016r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole autora kryminałów pana Thomasa Arnolda. Pisarz przedstawił uczniom proces powstawania książki od chwili jej napisania aż do znalezienia się na półce w księgarni. W ciekawy sposób opowiedział o swoich książkach zachęcając uczniów do przeczytania nowych pozycji zakupionych do szkolnej biblioteki. Uczniowie po spotkaniu od razu udali się do szkolnej biblioteki i wypożyczyli wszystkie egzemplarze jego autorstwa, a ci którzy nie zdążyli zapisali się w kolejce do wypożyczeń
   

 

Miesiąc bibliotek szkolnych Październik 2015

 

Miesiąc październik należał w tym roku do akcji Cała Polska czyta dzieciom. Gimnazjaliści z naszej szkoły przez cały miesiąc odwiedzali pobliską Szkołę Podstawową nr 1 czytając książki w klasach 1-3. Uczniowie z przyjemnością szerzyli kulturę czytania wśród młodszych kolegów i koleżanek, którym bardzo się to podobało.
W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" uczniowie odwiedzili jednorazowo również Szkołę Podstawową nr 2 w Marklowicach, gdzie gimnazjalistki przeczytały wszystkim klasom 1-3 książeczkę "Pan Kuleczka"

 

Miesiąc bibliotek szkolnych Październik 2015

 

W tym miesiącu biblioteka jak co roku przygotowuje dla uczniów kilka konkursów szkolnych i zabawa na przerwach. Na konkurs plastyczny należy przygotować ilustracje z ulubionej książki książki - format i technika dowolna.
Drugi konkurs to "Złapani na czytaniu" na ten konkurs należy dostarczyć zdjęcia osób przyłapanych na czytaniu.
Trzeci konkurs to konkurs dla pisarzy i poetów jest XXXII Miedzynarodowy Konkurs Twórczości Literackiej dla Młodzieży - należy do biblioteki do 19 grudnia dostarczyć napisany przez siebie wiersz lub opowiadanie, które zostanie wysłane na powyższy konkurs.

 

Pasowanie na czytelników Maj 2015

 

 Udział gimnazjalistów
w pasowaniu na czytelników uczniów
z SP2 w Marklowicach


Gimnazjaliści odwiedzili SP1 w Marklowicach uczestnicząc w pasowaniu uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie przeczytali znane bajki patrona szkoły Kornela Makuszyńskiego oraz przybliżyli jego życiorys wszystkim uczniom szkoły.

 

Czytanie bajek w SP1 Maj 2015

 

Miesiąc maj poświęcony był w tym roku akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Gimnazjaliści przez cały miesiąc odwiedzali swoich młodszych kolegów z klas 1-3 w SP1 w Marklowicach i czytali im bajki. Dzieci z chęcią słuchały czytania, które stymuluje ich do myślenia  i rozwija wyobraźnię.

 

Konkurs czytelniczy Marzec 2015

 

Jak co roku w naszym gimnazjum świętowaliśmy Dzień Wiosny, w tym roku poświęcony przedmiotom humanistycznym. Z tej okazji uczniowie wzięli udział w konkursie czytelniczym rozszerzonym o pytania z gramatyki języka polskiego, z historii i języka angielskiego. Reprezentanci klas odpowiadali na pytania przygotowane na prezentacji komputerowej, pytania były dostosowane do poziomu klas. Jury w składzie: p.Joana Czech, Sylwia Habran-Stolarek oraz Renata Matsili oceniało poprawność odpowiedzi. Najlepszą klasą okazała się klasa 3 C uzyskując 22,5 punkta, na II miejscu była klasa 2 A – 20 punktów, a na III miejscu klasa 3 A – 18,5 punkta.

 

Ogólnopolskie wybory książek Marzec 2015

 

W pierwszym dniu wiosny uczniowie wzięli udział w „Ogólnopolskich Wyborach Książek”. Każdy uczeń otrzymał kartę do głosowania, na której miał napisać 3 lub mniej tytułów przeczytanych ostatnio ciekawych książek (wybory były anonimowe). Po zakończeniu Dnia Wiosny uczniowie wrzucali swoje karty do głosowania do urny. Wyniki z wyborów zostały przesłane do redakcji „Biblioteki w Szkole”, która była organizatorem wyborów, a Patronat objęła Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostowska.
 

 

 

 

info

Gimnazjum

im. prof. Moniki Gruchmanowej

ul. wyzwolenia 152

44-321 Marklowice

tel. (032) 455 00 28

e-mail: gimnazjum@marklowice.pl

           pogoda

 

 

 

 

Wydarzenia          archiwum