bezpieczne wakacje

                                            Wszelkie informacje na temat koordynatorów akcji „Bezpieczne wakacje” znajdują się na stronie:   www.kuratorium.katowice.pl

 

Tel. interwencyjny  32 200 21 71

zakończenie roku szkolnego 2013/2014

         27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. Uczniowie wszystkich klas odebrali nagrody za szczególne osiągnięcia. Absolwenci klas trzecich z rąk Wójta Gminy i pani dyrektor otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. Nagrody Wójta w tym roku szkolnym otrzymali: Paweł Pękała, Aleksander Morgała, Aleksandra Pająk, Kacper Pustołka, Klaudia Jarmuła,  Artur Fojcik, Paulina Jojko, Agata Płaczek, Dawid Woryna, Szymon Strong, Mateusz Rączka, Zuzanna Gruszczyk. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

   

uroczyste pożegnanie klas III

         25 czerwca uczniowie klas trzecich uroczyście zakończyli rok szkolny 2013/2014 dziękując rodzicom i pedagogom podczas pięknego programu artystycznego. Najlepsi odebrali Nagrody Wójta i nagrody za szczególne osiągnięcia.

     

komers 2014

         25 czerwca po uroczystości oficjalnego pożegnania klas trzecich odbył się komers 2014. W hollywoodzkiej atmosferze uczniowie przeszli po czerwonym dywanie i rozpoczęli świetną zabawę po raz ostatni w swoim towarzystwie i w murach tej szkoły.

   

  

podziękowania dla zarządu rady rodziców

         W związku z zakończeniem kilkuletniej kadencji na stanowisku przewodniczącej Rady Rodziców pani Renaty Pękała oraz na stanowisku skarbnika RR pani Gabrieli Musiolik składam serdeczne podziękowania za wspaniałą współpracę, za czas poświęcony naszej szkole, ogromną sympatię i zrozumienie potrzeb. Dziękuję również pozostałym członkom Rady Rodziców i sponsorom szkoły.

                                                                               Dyrektor szkoły

zakończenie roku szkolnego

         Informuję, że uroczystość zakończenia roku szkolnego odbędzie się 27 czerwca 2014 r. o godz. 9.00 w auli gimnazjum. Uczniowie klas I i II mogą uczestniczyć we mszy św. o godz. 8.00, uczniowie klas III przychodzą do szkoły na godz. 8.30, zakładają togi i jako pierwsi wchodzą do auli.

                                                                                                                            Dyrektor szkoły

bezpieczne wakacje

         23 czerwca gościliśmy Teatr „Best” z Krakowa, który przygotował dla uczniów program profilaktyczny pod hasłem „Bezpieczne  wakacje”. Przedstawienie składało się z kilku scenek tematycznych. Każda była pełna grozy i refleksji  - co może spotkać młodego człowieka, który zachowuje się lekkomyślnie. Do każdej scenki programu - aktor robił wprowadzenie, a po jego zakończeniu omawiał  problem z młodzieżą. Dodatkową atrakcją dla uczniów, była możliwość wystąpienia z aktorami na scenie. Ta pouczająca lekcja bezpieczeństwa, była  bardzo potrzebna zwłaszcza przed zbliżającymi się  wakacjami.

   

rajd integracyjny

      23 czerwca uczniowie klas I wraz z wychowawcami i pod okiem p. psycholog, uczestniczyli w tradycyjnym rajdzie integracyjnym, który kończy realizację I modułu programu profilaktycznego „Tworzymy siebie - Tworzymy grupę”. Rajd miał formę podchodów z zadaniami integrującymi i aktywizującymi  uczniów. Podczas rajdu uczniowie wykonywali szereg ćwiczeń poznawczych oraz twórczych. Zmierzyli się z zadaniami matematycznymi, ruchowymi oraz podjęli inne,  liczne wyzwania. Nauczyciele byli  pod wrażeniem ich sprytu, zapału i kreatywności. Na zakończenie wszyscy szczęśliwie wrócili do szkoły z bukietem polnych kwiatów dla p. dyrektor.

 

   

VI festiwal śląskiego kustu

               Uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział w VI Festiwalu śląskiego kustu, który organizowany był w ramach obchodów XIX Dni Marklowic 2014.Dziesięciu gimnazjalistów, czyli 5 drużyn 2 osobowych – gotowało tradycyjny żur śląski i placki ziemniaczane na 100 sposobów. Gimnazjaliści reprezentowali grupę amatorów a ich starsi koledzy z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. grupę junior - profesjonalista. Niezależnie od kategorii wiekowej, wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością i pasją do gotowania. Komisja Festiwalu po degustacji fantazyjnych dań wszystkich 10 drużyn, wysoko oceniła umiejętności kulinarne młodzieży. Na zakończenie konkursu uczestnicy otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy oraz darmowe bilety wstępu do restauracji i parku wodnego. Udział w Festiwalu organizowany był w ramach realizacji  szkolnej  innowacji pedagogicznej „Pasje kulinarne - drogą do sukcesu zawodowego”. Za całość odpowiedzialne były: Bożena Szlufik, Agnieszka Marczykowska.
 

   

gimnazjum podczas dni marklowic

         W dniach 21-22 czerwca odbyły się Dni Marklowic, podczas których nasi koledzy świetnie się zaprezentowali. Najpierw 5 grup kucharzy amatorów z naszego gimnazjum oraz 5 grup profesjonalistów z ZSE zmagało się w konkursie kulinarnym w ramach Festiwali Śląskiego Kustu. Bohaterem garnków i patelni był żurek śląski oraz placek ziemniaczany na tysiąc sposobów. Każda grupa zaproponowała ciekawe rozwiązanie i wszyscy zostali nagrodzeni. Później w pokazie artystycznym wystąpiły zespoły taneczne: Promenada I i II, zespół czirliderek oraz wokalistki: Paulina Adamczak oraz Paulina Pyszny. Występy spotkały się z uznaniem widowni i zostały nagrodzone dużymi brawami. Pokazy gimnazjalistów koordynowały panie: Bożena Szlufik, Ewa Skupień i Agnieszka Marczykowska. Dziękujemy i gratulujemy.
 

   

Galeria

gimnazjalny dzień sportu

         18 czerwca w naszym gimnazjum odbył się tradycyjny Dzień Sportu. Uczniowie poza rywalizacją zabawową uczestniczyli w zajęciach zumby i doskonalili umiejętności taneczne pod okiem profesjonalnego trenera. W tym dniu nastąpiło podsumowanie kilkumiesięcznych rozgrywek o Mistrzostwo Szkoły w piłce siatkowej chłopców i dziewczyn (wygrała kl. III b), Mistrzostwo Szkoły w piłce nożnej chłopców (wygrała kl. III a); wręczony został również Puchar Dyrektora Szkoły w Mistrzostwach Szkoły w piłce nożnej dziewczyn (wygrała drużyna z kl. III a). W tym dniu wybrano mistrza szkoły w rzucie piłką lekarską i rzucie piłką do kosza w kategorii chłopców i dziewczyn. Wszystkim mistrzom serdecznie gratulujemy.

   

Galeria

weekend majowy

         Informuję, że w czwartek 19.06 jest święto - Boże Ciało - jest to dzień ustawowo wolny. W piątek 20.06 uczniowie mają dzień dodatkowo wolny, nie przychodzą do szkoły. Jednak szkoła jest otwarta, nauczyciele pełnią dyżury od 8.00 - 12.30. Rodzice, którzy chcą, żeby szkoła zapewniła opiekę ich dzieciom proszeni są o zgłoszenie tego faktu w sekretariacie szkoły lub świetlicy (tel. 32 4550028). Uczniowie przychodzą do szkoły w poniedziałek 23.06 na godz. 8.30. Zajęcia rozpoczynają się w auli od prezentacji projektów uczniów kl. II.
                                                                                                                 Dyrektor szkoły

stypendium językowe

         Informuję, że 12 czerwca odbyło się posiedzenie komisji stypendialnej, która rozpatrzyła podania o przyznanie stypendium naukowego im. Krystyny Gruchman-Laurent. Komisja jednogłośnie przyznała 2 stypendia za osiągnięcia językowe następującym uczennicom:
a) Paulinie Jojko z kl. II c
b) Aleksandrze Pająk z kl. III a
Gratuluję uczniom i rodzicom, życzę dalszych sukcesów naukowych.
                                                                                                                     Dyrektor szkoły

kiermasz podręczników używanych

         Od dnia 16.06.2014r. do dnia 25.06.2014r. w bibliotece szkolne będzie odbywał się Kiermasz podręczników używanych.

Książki proszę przynosić w reklamówce lub woreczku podpisane
i wycenione. Na kartce należy wypisać wszystkie przyniesione podręczniki
z cenami, imieniem nazwiskiem i klasą.

 

Wykaz podręczników na rok szkolny 2014/2015

ogłoszenie!

         Serdecznie zapraszam na zebranie z rodzicami uczniów klas VI, które odbędzie się 17 czerwca (wtorek) o godz. 17.00 w auli Gimnazjum w Marklowicach

Porządek zebrania:
a) podział uczniów na 3 klasy pierwsze
b) przedstawienie wychowawców
c) sprawy dotyczące organizacji nauki w nowym roku szkolnym
d) podanie wykazu podręczników na rok szkolny 2014/2015
Rodzice nieobecni akceptują wszystkie podjęte ustalenia.                                                                                                        Dyrektor szkoły

konkurs literacki

         Anna Olszewska z klasy I c została laureatką XIX edycji konkursu literackiego „Małe Krajobrazy Słowa” ph. „Przelewam świat na papier”. Ania otrzymała II nagrodę w kategorii prozy. Składamy gratulacje i życzymy kolejnych, literackich sukcesów.

albus 2014

         W ogólnopolskim konkursie  Albus 2014 uczniowie Gimnazjum w Marklowicach odnieśli następujące sukcesy:

* z języka polskiego: Agata Płaczek  z kl. II c (VII m.) oraz Marzena Władarz z kl. II c (wyróżnienie).

* z matematyki: Szymon Strong z kl. I a (III m.), Paweł Pękała z kl. III c (III m.), Dawid Woryna z kl. I a (V m.), Łukasz Rączka z kl. I a (V m.), Emilia Solik z kl. II c (VII m.), Aleksander Morgała z kl. III a (VII m.), Kamil Gruszka z kl. I a (VIII m.), Agata Płaczek z kl. II c (VIII m.), Błażej Błatoń z kl. I a (IX m.), Kacper Kłosok z kl. I b (wyróżnienie), Wojciech Molitor z kl. I a (wyróżnienie), Arkadiusz Stencel z kl. I c (wyróżnienie) oraz Krzysztof Mika z kl. II a (wyróżnienie). Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

wycieczka klas III

         W dniach 2 – 6 czerwca 2014r. uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę, już ostatnią w takim składzie, do Kotliny Kłodzkiej.

Jej celem było poznanie historii i zabytków tamtych terenów oraz upowszechnianie aktywnego wypoczynku.W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej jak i jej Labiryntów. Kondycja i sprawność się przydały, a mała doza strachu podniosła adrenalinę.Poznaliśmy też piękno Pragi m.in. Starego Miasta, Hradczan, Mostu Karola czy Katedry Św. Wita. Nielada atrakcją okazało się przejście przez Błędne Skały i Szczeliniec, zwiedzenie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, no i Kopalni Złota w Złotym Stoku. Dla wielu dodatkową atrakcją okazał się zjazd na Tyrolce Gigant w Parku Linowym Skalisko, który znajduje się na terenie starego kamieniołomu przy kopalni złota. Wycieczka naprawdę była udana,
a młodzież wspaniała.

   

Galeria

wycieczka klas I

         Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do urokliwego Sandomierza, Kazimierza, Nałęczowa i Puław. Program szkolnego wyjazdu był  ciekawy i  urozmaicony. Gimnazjaliści wrócili do domu z miłymi wrażeniami, bogatsi o wiedzę na temat zwiedzanych  miejscowości. Co zobaczyliśmy? …..4.06.2014r. Sandomierz – (Brama Opatowska i panoramę miasta, zabytkowy Kościół pw. Ducha Świętego,  uczniowie poznali  genezę nazwy  miasta , Kościół Świętego Józefa, Ratusz, Kościół Świętego Jakuba, Wąwóz Królowej Jadwigi, Furtę w murach miejskich – ucho igielne, Zamek gotycki zbudowany przez Kazimierza Wielkiego i Bazylikę Katedralną).5.06.2014r. Nałęczów – Kazimierz (Zobaczyliśmy wille znanych osób w Nałęczowie, Willę Oktawii żony Stefana Żeromskiego, Grób Adama Żeromskiego syna pisarza, Willę w której bywał Jan Paweł II, sanatoria, Pałac barokowy Małachowskich i  pijalnię czekolady). 6.06.2014r.  ( Kościół neogotycki pw. Św. Wojciecha, Kaplica Matki Boskiej Kębelskiej w  Wąwolnicy  z XI-XIIwieku).   Puławy ( Zespół pałacowo – parkowy w Puławach. Pałac Czartoryskich – Dom Gotycki, Świątynię Sybilli i Dom Żółty). Opiekunami na wycieczce byli nauczyciele: Bernadeta Pukowiec, Renata Matsili, Joanna Dziwok, Teresa Chrószcz i Bożena  Szlufik.      

  
      

Galeria

z ekologią na ty

10 czerwca w ramach projektu współpracy transgranicznej między Gimnazjum a Stonavą odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym działanie  „Z ekologią na ty”.
W ramach całodniowej rywalizacji prawie 300-osobowa grupa uczniów polsko-czeskich poznawała tajniki działań ekologicznych. Dokonano wyboru Miss Ekologii, zostały przeprowadzone konkursy na najbardziej wiosenny makijaż, konkursy muzyczno-plastyczne o tematyce ekologicznej. W formie przyjemnej zabawy uczniowie obchodzili spóźniony trochę Dzień Dziecka, ale humory dopisywały. Najlepiej wypadła klasa II c, jednak każdy uczestnik działania za podjęty wysiłek i występ na scenie otrzymał słodki upominek. Dużą atrakcją tego działania była obecna telewizja Racibórz, która przygotowała materiał promujący działania Euroregionu Silesia. Koordynatorkami działania były panie: Anna Czogała i Joanna Dziwok.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”
   

Galeria

kangur matematyczny

         W Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny 2014” największy sukces odniósł Aleksander Morgała z kl. III a, który uzyskał bardzo dobry wynik 
- I miejsce w powiecie. Ponadto Paweł Pękała z klasy III c zajął II miejsce w powiecie (wyróżnienie)  a Bartłomiej Brzenczek z klasy II a zajął miejsce VII (również wyróżnienie). Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

olimpiada w stonavie

         W dniu 9.06.2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Olimpiadzie Sportowej organizowanej przez zaprzyjaźnioną szkołę w Stonavie. Wyniki konkurencji sportowych znajdują się tutaj.

   

Galeria

ogólnopolski konkurs przedmiotowy edi

   

          W Ogólnopolskim Konkursie PANDA (kwiecień 2014) uczniowie Gimnazjum w Marklowicach odnieśli następujące sukcesy:

  • z języka angielskiego: Szymon Strong z klasy Ia (V m.); Agata Płaczek z klasy IIc (V m.) oraz Paulina Jojko również z klasy II c (V m.)

  • z języka polskiego: Agata Płaczek z klasy II c (wyróżnienie)

  • z matematyki: Agata Płaczek z klasy II c (III m.); Paweł Pękała z klasy III c (III m.); Łukasz Rączka z klasy I a (V m.); Emilia Solik z klasy II c (wyróżnienie) oraz Szymon Strong z klasy I a (wyróżnienie). Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

uczniowie klas ii w warszawie

   

W dniach 28 – 30 maja 2014 r. uczniowie klas II uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Przygoda rozpoczęła się bardzo wcześnie, gdyż zbiórka była o godz. 4.00 rano, ale wszyscy przybyli punktualnie i ruszyliśmy do stolicy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Sejmie, gdzie oprowadzał nas poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek (marklowiczanin). Mieliśmy okazję wysłuchać wystąpienia pana posła oraz zostaliśmy pozdrowieni z mównicy przez panią marszałek. Następnie zwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście i Traktem Królewskim dotarliśmy pod kolumnę Zygmunta, słuchając ciekawych opowieści pana przewodnika o mijanych miejscach. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza zobaczyliśmy zmianę warty i wysłuchaliśmy historii tego miejsca. Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wyjechaliśmy na 30 piętro i podziwialiśmy panoramę Warszawy. Po obiadokolacji większość z nas przebrała się w bardziej eleganckie stroje i udaliśmy się do Teatru Muzycznego Roma na spektakl „Sofia de Magico”. Tutaj uczniowie mogli zobaczyć na żywo aktorów znanych im ze szklanego ekranu np. Jolantę Fraszyńską, Katarzynę Zielińską czy Mariusza Drężka. I tym miłym akcentem zakończyliśmy pierwszy dzień. Drugiego dnia, po wczesnym śniadaniu udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez ponad 2 godziny mogliśmy uczestniczyć w różnych doświadczeniach i eksperymentach. Następnie zwiedziliśmy Stadion Narodowy, przechodząc trasą piłkarza. Później udaliśmy się do Zamku Królewskiego, gdzie zobaczyliśmy piękne komnaty i wysłuchaliśmy wielu ciekawych informacji. Na zakończenie dnia byliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ostatnim dniu zwiedziliśmy gmach TVP na Woronicza, gdzie spotkaliśmy pana T. Lisa oraz panią E. Błaszczyk oraz zobaczyliśmy studia w których odbywają się nagrania różnych programów np. „Świat się kręci”, „Pytanie na śniadanie” czy studio sportowe. Później zwiedziliśmy Królewskie Łazienki z przepięknym parkiem i pomnikiem F. Chopina oraz Stary cmentarz na Powązkach z grobami znanych osób. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Złotych Tarasów, gdzie głównym punktem programu był Mc Donald`s  (aby posilić się przed podróżą do domu). Do Marklowic dotarliśmy w późnych godzinach wieczornych – cali, zdrowi, pełni wrażeń i bardzo zmęczeni, bo podróże choć kształcą, wyczerpują nawet najbardziej odpornych. Dziękujemy za zorganizowanie wycieczki w szczególności p. J. Dziwok, która była jej kierownikiem i czuwała nad właściwą organizacja całości.

   
  

 

wycieczka edukacyjna do "amadeusa"

    27 maja 7 osobowa grupa uczniów klas III odwiedziła Restaurację i Hotel „Amadeus” w Wodzisławiu Śl. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji  kolejnego działania innowacji pedagogicznej „Pasje kulinarne droga  do  sukcesu  zawodowego”. Miało ono charakter czysto zawodoznawczy. Gimnazjaliści oraz towarzyszący im uczniowie  Zespołu Szkół Ekonomicznych  w  Wodzisławiu Śl. usłyszeli wiele ciekawych i cennych informacji na temat pracy menagera hotelu, recepcjonisty, baristy, kelnera i kucharza. Uczniowie wraz z opiekunami  zwiedzili cały obiekt hotelowo – restauracyjny: Salę Bankietową, Salę Złotą, Salę VIP, Cafe Bar, pokoje hotelowe, apartament, kręgielnię, jacuzzi, saunę fińską, łaźnię rzymską, grotę solną, jadalnię i kompleks ogrodowy. Wizyta była niezapomnianym przeżyciem dla uczestników zajęć edukacyjnych. Czterogwiazdkowy Hotel i Restauracja „Amadeus” jest wizytówką naszej okolicy  na wysokim poziomie o szerokim wachlarzu usług oraz nowoczesnym designie i funkcjonalności.

   
Galeria

dZiEŃ MATKI

         Dnia 22.05.2014r. uczniowie klas pierwszych i drugich zorganizowali "Akademię Talentów" dla rodziców połączoną z obchodami Dnia Matki.

W bardzo urozmaiconym i bogatym programie artystycznym uczniowie zachwycili umiejętnościami recytatorskimi, wokalnymi, aktorskimi i tanecznymi. Rodzice mieli również możliwość zobaczenia filmu, który powstał w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Gadające gady, współczesne dinozaury".

Po występach wszyscy rodzice udali się na poczęstunek przygotowany przez uczniów.

dokumentalna lekcja historii

   W  maju 107 uczniów gimnazjum klas I, II i III   uczestniczyło w   filmowo – edukacyjnej lekcji historii. Uczniowie obejrzeli dokumentalne obrazy z Powstania Warszawskiego. Tematem przewodnim, było życie codzienne ludzi z czasów II wojny światowej, trudne wybory, tradycje powstańcze, powstańczy dzień powszedni i przykładowe akcje bojowe.Film „Powstanie Warszawskie” to pierwszy na świecie dramat wojenny non – fiction zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadających o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film  wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 r. Posiłkuje się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.

program edukacyjny "Od dziewczynki do kobiety"

    W maju  uczennice klas III  uczestniczyły w spotkaniu z  zakresu  profilaktyki zdrowotnej „Od dziewczynki do kobiety”. Prelekcja odbyła  się  z  przedstawicielem Firmy Johnson and Johnson  panią  Joanna Zieleźny.Zasadniczym celem przyświecającym programowi jest dostarczenie czternasto – piętnastoletnim dziewczętom wiedzy na temat wielu aspektów okresu dojrzewania, zasad właściwej higieny oraz krzewienia nawyków prozdrowotnych. Zakres materiału edukacyjnego został przygotowany w taki sposób, aby dziewczęta poszerzyły swoja wiedzę dotyczącą budowy anatomicznej ciała, prawidłowego rozwoju okresu dojrzewania, profilaktyki zapobiegania chorobom rakotwórczym i prawidłowego stosowania środków higienicznych. Spotkanie prowadzone było przez wyszkolonego prelegenta z wykorzystaniem nowoczesnych metod audiowizualnych przy użyciu sprzętu multimedialnego, dzięki czemu przedstawiane zagadnienia stały się zrozumiałe i ciekawe.

rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych składa się:

1) od 12 maja do 25 czerwca 2014 r. do godz. 12.00 (wnioski uczniowie mogą drukować w szkole)

2) od 27 czerwca do 1 lipca 2014 r. godz. 15.00 – kandydat dostarcza do wybranych szkół ponadgimnazjalnych kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego (kopie te dostaną uczniowie w dniu rozdania świadectw);

3)4 lipca 2014 r. do godz. 10.00 – ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół ponadgimnazjalnych z podziałem na oddziały;

4)do 8 lipca 2014 r. godz. 10.00 – termin potwierdzania przez kandydatów woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego;

5)9 lipca 2014 r. do godz. 9.00 – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły. Dyrektor szkoły

Zebrania z rodzicami

    Informuję, że 22 maja 2014 r. o godz. 17.00 odbędą się zebrania z rodzicami:
a) rodzice uczniów kl. I i II - spotkanie w auli połączone z obchodami Dnia Matki i Ojca, program artystyczny prowadzony przez uczniów, później spotkania w klasach z wychowawcami - oceny przewidywane na koniec roku.
b) rodzice uczniów klas III - wywiadówki z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.
Serdecznie zapraszam. Dyrektor szkoły

bieg przyjaźni w stonavie

    6 maja w Stonavie odbył się tradycyjny Bieg Przyjaźni, w którym uczestniczyli nasi uczniowie. Bieg ten ma na celu zacieśnianie współpracy transgranicznej między naszymi  gminami: Marklowicami i Stonavą. Co roku bierze w nim udział ponad sto osób. Na podium stanęli:
a) w kategorii kl. I i młodsi: II miejsce Dawid Woryna, III m. Zuzanna Gruszczyk
b) w kategorii kl. II i III: II miejsce Nikola Turek, IV m. Magda Marcol; wśród chłopców: II m. Bartłomiej Brzenczek. Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunami zawodników byli pan Łukasz Budka i pani Aleksandra Pustołka.

młodzieżowy festiwal muzyczny 2014

   

Podczas Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego 2014, który odbył się w Czerwionce-Leszczynach nasze zespoły wokalne osiągnęły ogromne sukcesy. Zespól wokalny Coda otrzymał nagrodę główną tj. Grand Prix 2014, Nagrodę Pierwszego Stopnia otrzymała solistka Paulina Pyszny, natomiast zespół wokalny klas pierwszych otrzymał Nagrodę Trzeciego Stopnia. Ogólnie w przesłuchaniach wzięło udział 174 uczestników w wieku od 6 do 24 lat, w tym szkoły muzyczne i ogniska pracy pozaszkolnej. Tym bardziej gratulujemy uczniom oraz nauczycielowi prowadzącemu pani Ewie Skupień i życzymy dalszych sukcesów.

 

   

Autor zdjęć: Artur Zawiasa


galileo 2014

    W ogólnopolskim konkursie Galileo najlepsi okazali się:

* z języka angielskiego: Szymon Strong z klasy I a (3 miejsce) oraz Agata Płaczek z klasy II c (3 miejsce);

* z matematyki: Paweł Pękała z klasy III c (3 miejsce), Dawid Woryna z klasy I a (5 miejsce), Aleksander Morgała z klasy III a (5 miejsce), Łukasz Rączka z klasy I a (7 miejsce), Kacper Kłosok z klasy I b (8 miejsce), Kamil Gruszka z klasy I a (8 miejsce) oraz Emilia Solik z klasy II c (10 miejsce) ponadto wyróżnienia  uzyskali Agata Płaczek z klasy II c i Szymon Strong z klasy I a.

Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów!

 


jurapark w krasiejowie

Krzysio oko w oko z plezjozaurem, czyli migawki z wycieczki
do Parku Nauki i Rozrywki

    Wszyscy bywalcy sali nr 114 znają owieczkę, którą Kacper Salwin z klasy Ic przekształcił w baranka nadając jej/mu imię Krzysztof. Przez ok. tydzień oswajał on Krzysztofa ze sobą trzymając go we własnym domu i rozsławiał go przy pomocy portalu Facebook.  Krzysztof jednak był trochę smutny, bo przybył do Polski w październiku ubiegłego roku z samego serca Szkocji i trochę tęsknił za ziomkami. Zgodnie ze złożoną Krzysiowi przez Kacpra obietnicą pojechał on z uczestnikami projektu poświeconego gadającym gadom i współczesnym dinozaurom (i licznym ochotnikom z klas pierwszych i drugich)  do JuraParku w Krasiejowie w ostatnim dniu kwietnia. Jakież było zdziwienie Krzysia, gdy tuż po wyjściu z tunelu czasu spotkał pochodzącego ze Szkocji potwora z Loch Ness czyli Nessi. Nasza przemiła przewodniczka wyjaśniła Krzysiowi (pozostali uczestnicy wycieczki byli świetnie obznajomieni z  tematem), że zamieszkująca jezioro Loch Ness Nessi jest plezjozaurem. Krzysio może być uznany za gościa specjalnego JuraParku, bo choć nie uiścił opłaty za bilet wstępu, to otrzymał okulary do filmów i obrazów w 3D, a nawet pozwolono mu je zatrzymać! Podbudowany na duchu Krzysztof ruszył w trasę na której nie brakowało dinozaurów wszelkiej maści, a na koniec, podobnie jak pozostali uczestnicy wycieczki, został oblany wodą wyciekającą z szyby w którą uderzył prehistoryczny wieloryb ogromnych rozmiarów. Gdyby nie Krzysio, to pani przewodnik nie miałaby komu wyjaśniać zawiłości związanych z życiem prehistorycznych stworów, bo wśród uczestników wycieczki znaleźli sie prawdziwi eksperci (zwłaszcza grupa uczniów z klas pierwszych), którzy zdumieli swoja wiedzą nawet naszą miłą i bardzo kompetentną przewodniczkę.
                                                                                         
RM

   

Galeria

gala taneczna mix 2014

    Nasi tancerze odnieśli ogromny sukces podczas ogólnopolskiej gali tanecznej MIX 2014 organizowanej w Wodzisławiu Śl. w dniu 26 kwietnia. Zespół Promenada I (grupa starsza) zajął V miejsce w kategorii: taniec towarzyski. Podczas gali wystąpiła również Promenada II, której występ spotkał się z dużym uznaniem widowni. Obie grupy przygotowała pani trener Maja Lorenc we współpracy z panią Ewą Skupień.
Gratulujemy uczniom, opiekunom i życzymy dalszych sukcesów.

 

   


weekend majowy

    Weekend majowy rozpoczyna się 1.05 (czwartek) i trwa do 3.05 (niedziela).
W poniedziałek 5.05 wszyscy wracają do szkoły. W piątek 2.05 szkoła jest otwarta, odbywają się dyżury nauczycielskie od 8.00 do 12.30. Rodzice zainteresowani zapewnieniem opieki ich dzieciom w tym dniu proszeni są o zgłoszenie tego faktu w sekretariacie lub świetlicy szkolnej do 30.04.
                                                                                       Dyrektor szkoły 


                                                                         

egzamin gimnazjalny 2014

23 kwietnia rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Uczniowie klas III przez 3 dni zmagają się z testami z zakresu j. polskiego, historii i wos-u, matematyki, przyrody oraz języków obcych. Nie jest łatwo, trzeba wykazać się wiedzą z trzech lat, ale nasi koledzy na pewno nie zawiodą. Życzymy sukcesów. Wyniki pod koniec czerwca.

 

   


                                                                         

wielkanocne tradycje 2014

16 kwietnia  uczniowie gimnazjum uczestniczyli  w  spotkaniu  „Wielkanocne tradycje”. Zgromadzeni w  auli szkolnej gimnazjaliści  obejrzeli prezentację multimedialną    z humorystycznymi scenkami o pisance, zajączku i świątecznym koszyczku. Kolejnym etapem spotkania, był konkurs  wiedzy o wielkanocnych tradycjach „Jeden z dziewięciu”. Po dwie  wyznaczone osoby z każdej klasy  odpowiadały  na pytania, które zadawał i zaraz  kontrolował poprawność ich odpowiedzi  - ksiądz wikary  Czesław Tomaszek. Uczniowie, którzy wykazali się dużą  wiedzą  na temat wielkanocnych tradycji  otrzymali słodkie upominki. Konkurs miał na  celu: wzbogacenie u uczniów  wiadomości o wiosennych  tradycjach i obrzędach  oraz kształtowanie poczucia więzi z rodziną i „małą ojczyzną”.Na zakończenie spotkania wszyscy  gimnazjaliści  otrzymali czekoladowego zajączka.


   

 

                  

Wesołych Świąt

Ciepłych, pełnych radosnej nadziei
świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
a także słonecznych spotkań
w gronie rodzinnym
wszystkim uczniom, rodzicom
i pracownikom gimnazjum


życzy Dyrekcja szkoły
                                                                         

Egzamin gimnazjalny

Informuję, że egzaminy gimnazjalne dla uczniów klas III rozpoczynają się 23.04 (środa) i trwają 3 dni. Uczniowie przychodzą do szkoły w galowych strojach, z legitymacjami i czarnymi długopisami na godz. 8.30. Piszą do godz. 12.45. Później wracają do domów. Uczniowie klas I i II w tych dniach mają nadal wolne i wracają do szkoły dopiero w poniedziałek 28.04.
                                                                          Dyrektor szkoły

Klasa sportowa

W związku z naborem do klasy sportowej - piłka nożna zapraszamy wszystkich chętnych również spoza Marklowic w mury naszej szkoły.
                                                                          Dyrektor szkoły

Akademia kulinarna

9 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. odbyło się kolejne działanie projektu „Europa – nasz dom”, które miało formę konkursu kulinarnego w kategorii „Wiosenne grillowanie”. Trzy drużyny mieszane: uczniowie Gimnazjum w Marklowicach, Technikum Gastronomicznego i ZS w Stonavie rywalizowały między sobą próbując sił w grillowaniu. Każdy zespół musiał przygotować dwa zestawy: mięsny i wegetariański, które podlegały ocenie jurorów. Drużyny miały do dyspozycji zakupione produkty oraz bogaty zestaw owoców i warzyw. Zadanie nie było łatwe, ale wszyscy znakomicie sobie poradzili. Zwycięzcy zachwycili niecodziennym podaniem krupnioka i ziemniaków zapiekanych z grzybkami. Jurorzy, na czele których stał Remigiusz Rączka po długiej dyskusji wybrali zespół pierwszy reprezentowany przez Szymona Eliasa i Wiktorię Polak z naszego gimnazjum. Gratulujemy. Wszyscy  uczestnicy otrzymali nagrody w formie pojemników z przyprawami lub młynki do pieprzu. Organizatorkami działania były panie: Bożena Szlufik i Agnieszka Marczykowska.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”
        

 

konkurs plastyczny

JAKI  KOLOR  MA ŚNIEG ?

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

POD  PATRONATEM  STAROSTWA  POWIATU

 

   Powiatowy Konkurs Artystyczny dla gimnazjalistów „Jaki kolor ma śnieg? Pejzaż zimowy” organizowany przez  Liceum Plastyczne  (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych) w Wodzisławiu Śl. – skierowany był do młodzieży w  wieku  gimnazjalnym. Każdy uczestnik mógł zgłosić własnoręcznie wykonaną pracę w dowolnej technice malarskiej. Na konkurs wpłynęło 60 prac z 11 szkół oraz OPP. Laureatką tegorocznych interpretacji zimy została Zuzanna Gruszczyk uczennica Gimnazjum w Marklowicach zajmując II miejsce. Nagrodzona gimnazjalistka zwolniona jest z części egzaminu wstępnego do Liceum Plastycznego  i zostaje jej przyznana maksymalna ilość punktów (tj.20) z części dotyczącej malarstwa. W konkursie wyróżnienia otrzymali również  inni uczniowie naszego gimnazjum: Emilia Wróbel, Magdalena Michałek, Sara Dźwigał, Kacper Raczek, Paulina Marczykowska i Patrycja Szulik. Wszyscy uczniowie uczęszczają do klasy o profilu  artystycznym.

                                           Gratulujemy  uczestnikom  konkursu.
    

 

 

rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach: 2-3-4.04.2014 r. o godz. 8.30 w kościele pw. św. Stanisława w Marklowicach. W tych dniach nie ma lekcji w szkole, odbywają się tylko zajęcia w kościele. Uczniowie zgłoszeni przez rodziców do świetlicy szkolnej będą odprowadzani do kościoła przez nauczyciela, pozostali przychodzą do kościoła we własnym zakresie. Za sprawdzenie obecności na zajęciach odpowiada katecheta.
                                                                                              Dyrektor szkoły   

 

pomoc dla dzieci na ukrainie

Tymoszówka -  to wieś na  Ukrainie, położona  na  południowy wschód od  Kijowa.       Dla szkoły w tej miejscowości Gimnazjum w Marklowicach zorganizowało zbiórkę  artykułów papierniczych i słodyczy. Poczta Polska wysłała zebrane  produkty  za darmo. Tymoszówka to  miejsce urodzin Karola Szymanowskiego najważniejszego obok Chopina polskiego  kompozytora, wybitna postać muzyki okresu Młodej Polski oraz międzywojnia (1918-1939).

 

Dziękujemy  wszystkim osobom, które przyniosły dary  dla dzieci na Ukrainie.

   

 

wiosna na głowie

26 marca w Zespole Szkół w Pszowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski szkół gimnazjalnych pt. „Wiosna na głowie”. Naszą szkołę reprezentowały 3 drużyny dwuosobowe (modelka + fryzjerka).  Ocenie podlegały: fryzura, makijaż, strój oraz prezentacja całościowa modelki. Z dumą możemy się pochwalić, że I miejsce zajęła para: Alicja Grzybowska i Wiktoria Zdrojewska, II m. zajęły: Agata Musiolik i Adrianna Pająk. Opiekunem dziewczyn była pani Ewa Skupień. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   

 

konkurs języka angielskiego

19 marca w II LO w Wodzisławiu Śląskim odbył się I Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wodzisławskiego. W kategorii English Challenge Paulina Jojko zdobyła II miejsce, natomiast Agata Płaczek otrzymała wyróżnienie.

                                                                                  Justyna Magnor

   

 

mam talent

21 marca w Dzień Wiosny w naszym gimnazjum odbyło się wielkie show na wzór telewizyjnego Mam talent w ramach Działania III projektu „Europa – nasz dom”. Na scenie wystąpiło 15 wykonawców z Polski i Czech. Oceniało ich szanowne jury złożone z telewizyjnych gwiazd , które nie szczędziło pochwał i drobnych uwag. Na scenie podziwialiśmy wokalistów, tancerzy tańca towarzyskiego, nowoczesnego i sportowego, gitarzystów, wykonawców muzyki klasycznej. Całą imprezę prowadzili: niezapomniany Karol Wita (Adam Sztaba) oraz urocza Paulina Winkler (Joanna Krupa). Występy oceniała publiczność polsko-czeska, w sumie 285 osób – każdy oddawał głos na jednego swojego faworyta. Po podsumowaniu I miejsce zajęła para tańca towarzyskiego: Paulina Adamczak i Artur Fojcik, II m. Paulina Pyszny, III m. wokalistka z Czech. Laureaci do szóstego miejsca odbierali nagrody i dyplomy, pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia w formie uroczych pluszaków. Koordynatorkami działania były panie: Ewa Skupień i Joanna Czech.  Gratulujemy wszystkim występującym i życzymy dalszych sukcesów scenicznych.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

   

Galeria

wycieczka edukacyjna do "agro-wodzisław"

 7  marca  uczniowie klas  III biorący udział w realizacji innowacji pedagogicznej „Pasje kulinarne drogą do sukcesu zawodowego”  pojechali  na wycieczkę  do Zakładów Spożywczych „Agro – Wodzisław” (dawniej „Koncentraty”). Menager firmy przedstawił gimnazjalistom historię i etapy rozwoju Zakładów Spożywczych. Usłyszeli, że początki istnienia firmy „Wodzisław” sięgają lat sześćdziesiątych zeszłego stulecia. Koncentraty Wodzisław powstały w 1964 roku.  Szybko  stały  się uznanym w całym kraju dostawcą produktów pod hasłem „szybki obiad  w pięć minut”. Lata 1995 – 2003 to okres zmian kapitałowo – organizacyjnych firmy.  Dzisiaj na fundamentach Zakładów Koncentratów Spożywczych „Wodzisław” funkcjonuje nowa firma „Agro – Wodzisław”. Gimnazjaliści  poznali produkty firmy, degustowali przygotowane dla nich galaretki. Na zakończenie  spotkania otrzymali upominki w postaci suchych   produktów spożywczych.


wyniki olimpiad przedmiotowych-finał

       Po podsumowaniu wszystkich etapów olimpiad przedmiotowych wyniki przedstawiają się następująco:
a) Paweł Pękała – laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki (opiekun Bernadeta Pukowiec)
b) Paweł Pękała – laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii (opiekun Bernadeta Pukowiec).
c) Aleksander Morgała - finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki (opiekun Joanna Dziwok).

Składam serdeczne gratulacje uczniom, ich rodzicom oraz opiekunom. Życzę dalszych sukcesów w nauce i życiu osobistym. Dyrektor szkoły


starcie tytanów

       7 marca w II LO w Wodzisławiu Śl. odbył się powiatowy konkurs dla gimnazjalistów pt. „Starcie Tytanów – czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie”. W konkursie indywidualnym Paweł Pękała zajął II miejsce. Dodatkowo naszą szkołę reprezentowała 3-osobowa drużyna, która brała udział w całodniowym Dniu Nauki organizowanym przez liceum
                                                     

szachistki najlepsze w powiecie

         Powiatowy   Turniej   Szachowy    Szkół   Gimnazjalnych   odbył  się  11 marca   w  Rydułtowach.  Rozgrywki przebiegały na bardzo  wysokim, wyrównanym  poziomie. Spośród  kilkunastu  drużyn  dziewcząt i chłopców  najlepsze okazały  się  gimnazjalistki  z  Marklowic. Uczennice:  Aleksandra Pająk z klasy IIIa  i  Agata  Płaczek  z IIc   wywalczyły  pierwsze miejsce  i  będą reprezentowały  powiat wodzisławski  w dalszym  etapie   rozgrywek. W tym roku debiutowała  również  drużyna  chłopców   Filip Szczotok  z klasy Ia i  Kacper Raczek  z Ib.  Opiekunem uczniów są:  Bożena Szlufik i trener Michał Karwot.  Celem   turnieju  jest  popularyzacja  gry   szachowej wśród  młodzieży  gimnazjalnej  na  terenie całego  powiatu oraz  krzewienie  piękna  gry -  wymagającej   wysiłku  umysłowego, umiejętności  koncentracji  i  zdrowej  rywalizacji.Turniej  drużynowy  rozgrywany  był  w  systemie  szwajcarskim  w  tempie  15  minut  na  każdego  zawodnika.  System  rozgrywek przebiegał  według    obowiązujących   przepisów  gry  szachowej  FIDE.  Organizator turnieju zapewnił  arbitralny  przebieg  poszczególnych  partii,  utrzymywanych  w   duchu    sportowej  rywalizacji.


informacja dla uczniów i rodziców klas VI

       W związku z przeprowadzonym rozeznaniem dotyczącym tworzenia klas pierwszych po Dniach otwartych w Gimnazjum w Marklowicach informuję, że zamiast  klasy artystycznej z rozszerzoną matematyką powstanie klasa matematyczno-informatyczna z możliwością wyboru pozalekcyjnych kół zainteresowań (takich samych jak w przypadku klasy artystycznej).
    Zmiana została dokonana na prośbę zainteresowanych rodziców.

                                                              Dyrektor Gimnazjum w Marklowicach

.


konkurs czytelniczy

W dniu 11.03.2014r. odbył się konkurs czytelniczy dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Zadaniem konkursu było przypomnienie i sprawdzenie wiedzy z przerobionych lektur w danym roku szkolnym. Przedstawiciele klas (3 osobowe drużyny) odpowiadały na przygotowane pytania wyświetlane w prezentacji komputerowej. Po każdym pytaniu była pokazywana prawidłowa odpowiedź aby wszyscy uczniowie szkoły mogli sprawdzić poprawność wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek. Pytania pisemne oceniało jury składające się z polonistów. Zdobyte punkty będą doliczone do całorocznego konkursu klasowego.
Wyniki Konkursu:               
I miejsce – 3 C                        
II miejsce – 1 A    

III miejsce – 2 C                       

IV miejsce  - 1C/2B      

V miejsce – 2A/3A       

VI miejsce – 3 B          

VII miejsce – 1 B


dni otwarte w gimnazjum w marklowicach

12 marca 2014 r. (środa)

 zapraszamy uczniów klas VI szkół podstawowych wraz z rodzicami

na „Dni otwarte” od godziny 13.30

 

w programie:

* udział w 4 różnych pokazowych zajęciach lekcyjnych

* spotkanie w auli – omówienie zasad rekrutacji, oferty, terminy, dokumenty

* występy zespołów wokalnych oraz tanecznych

* zwiedzanie szkoły

 

O godzinie 15.00 – zebranie z uczniami i rodzicami, którzy zapisali się do klasy sportowej

 

.


rekrutacja do klas pierwszych gimnazjum na rok 2014/2015

Rekrutacja do klas pierwszych Gimnazjum na rok szkolny 2014/2015".

 

.


olimpus sesja zimowa 2014

W tej sesji Olimpusa najlepsi okazali się:

z języka angielskiego: Agata Płaczek z klasy II c (I miejsce), Paulina Jojko z klasy II c (V miejsce), Aleksandra Pająk z klasy III a (VI miejsce) oraz Szymon Strong z klasy I a ( VII miejsce);

z matematyki: Paweł Pękała z klasy III c (I miejsce), Łukasz Rączka z klasy I a (III miejsce), Dawid Woryna z klasy I a (IX miejsce) oraz Aleksander Morgała z klasy III a (IX miejsce).

 

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


ogólnopolski konkurs plastyczny "tęcza"

Uczennica: Alicja Grzybowska zajęła I miejsce w szkole,  natomiast Wiktoria Strączek oraz Jakub Celary zostali laureatami konkursu plastycznego „Tęcza”

 

.


łyżwiarstwo szybkie

Drużyna dziewczyn w składzie: Magdalena Marcol, Zuzanna Gruszczyk , Julia Szostek oraz Aleksandra Tkocz zajęła III miejsce w powiatowych zawodach w łyżwiarstwie szybkim. Gratulujemy uczennicom oraz opiekunowi p. A. Pustołce

 

mistrzynie z marklowic

Drużyna dziewczyn w składzie: Klaudia Jarmuła, Weronika Czubkowska, Alicja Grzybowska, Anna Kozider, Agnieszka Rduch, Paulina Adamczak, Marzena Władarz, Joanna Juraszczyk, Magdalena Marcol, Dominika Ucher oraz Karolina Szuścik zajęły I miejsce w finale powiatowym piłki ręcznej. Składamy  ogromne gratulacje dziewczynom i opiekunowi p. M. Majtyce

.


turniej ping-ponga

27 lutego w gimnazjum odbyło się działanie II projektu „Europa – nasz dom”. 10 drużyn rywalizowało między sobą podczas turnieju tenisa stołowego w dwóch kategoriach: chłopcy i dziewczyny. Uczniowie grali między sobą oraz z nauczycielami, którzy również utworzyli 2 drużyny. Ostatecznie wśród uczniów najlepsze okazały się grupy z marklowickiego gimnazjum, III i IV miejsce zajęli uczniowie ze Stonavy. Na podium ze złotymi medalami stanęli:

1. Kacper Pustołka                         1. Alicja Grzybowska
2. Karzełek Kamil                           2. Wiktoria Zdrojewska
3. Wita Karol                                  3. Julia Pietras
4. Stencel Robert                           4. Patrycja Stuchlik

Każdy zawodnik otrzymał jakąś nagrodę, nauczyciele zrezygnowali z nagród rzeczowych na rzecz uczniów, otrzymali jedynie pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczestnikom rywalizacji gratulujemy. Organizatorem działania był pan Łukasz Budka.

Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

   

  

. Galeria


mistrz kuchni i juniorzy

25 lutego w restauracji „Rączka gotuje” w Wodzisławiu Śl. odbyło się pierwsze działanie w ramach projektu „Europa – nasz dom”. Był to konkurs kulinarny o tytuł „Złotej patelni 2014”, który przebiegał pod okiem mistrza kuchni pana Remigiusza Rączki. Walczyły 3 mieszane drużyny, w skład każdej wchodziło po 2 uczniów z Gimnazjum w Marklowicach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. oraz z Zakladni Skoly w Stonavie. Najpierw odbył się pokaz samego mistrza, który zaprezentował wykonanie dania głównego: polędwiczki w sosie grzybowym z pastą chimichurri oraz deseru. Potrawę degustowali wszyscy uczestnicy w tym zaproszeni goście, m.in. dyrektorzy szkół oraz Wójt Gminy Marklowice. Następnie do pracy przystąpiły grupy konkursowe, które próbowały odwzorować dania i podać je we własnej aranżacji. Ocenie podlegał smak, wykorzystanie produktów, praca zespołowa, forma podania. Ostatecznie zwyciężyła grupa, w której naszą szkołę reprezentowali: Martyna Pękała i Mateusz Rączka. Gratulujemy. Koordynatorami całego działania były panie: Bożena Szlufik oraz Agnieszka Marczykowska.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

 

 

. Galeria


tydzień profilaktykii

W drugiej połowie lutego, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, w naszym gimnazjum został przeprowadzony Tydzień Profilaktyki. Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez szkolnego psychologa na temat ogólnie pojętego uzależnienia. Dzięki bardzo ciekawej formie i ćwiczeniu, które miało symbolizować wchodzenie w uzależnienie oraz  trudną drogę wyjścia, uczniowie zapamiętają te zajęcia na pewno na długo i mamy nadzieję przypomną sobie o nich w trudnym momencie własnego życia (będą potrafili odmówić i podjąć właściwą decyzję).  Ponadto wszystkie klasy przygotowywały prezentację multimedialną lub film na temat wcześniej wylosowanego uzależnienia. Prezentacje te były przedstawiane w auli szkolnej  - 21 lutego 2014 r. podczas podsumowania Tygodnia Profilaktyki. Większość klas podeszła do tego zadania profesjonalnie i przygotowane przez nie prezentacje stały na wysokim poziomie zarówno  dydaktycznym jak i estetycznym. Komisja miała bardzo trudne zadanie aby wyłonić zwycięzców, jednak ostatecznie najwięcej punktów zdobyła klasa I b, która tym samym zajęła I miejsce, II miejsce – klasa III c, zaś III – klasa II c, ponadto wyróżniono klasę II b oraz II a. Nagrodą dla zwycięzców były wafelki oraz cukierki ufundowane przez Radę Rodziców – bardzo dziękujemy.


     

turniej ping -ponga

11 lutego w Gimnazjum odbył się pierwszy oficjalny trening  do planowanego turnieju ping – ponga. Już za dwa tygodnie młodzież polsko-czeska będzie rywalizowała między sobą  oraz  z drużynami nauczycielskimi o złote medale w rozgrywkach tenisa stołowego.  W sumie podczas treningu wystąpiło 8 drużyn w dwóch kategoriach: chłopcy i dziewczyny. Działanie odbyło się w ramach rozpoczętego projektu współpracy transgranicznej  Marklowice – Stonava : „Europa – nasz dom”.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”


     

Galeria

konkurs na maski przeciwgazowe

   Po feriach odbył się 1 etap Konkursu z EDB w klasach trzecich. Uczniowie samodzielnie wykonali maski przeciwgazowe wykazując się przy tym wspaniałymi pomysłami i oryginalnością.

 

ogólnopolski konkurs przedmiotowy pingwin

    W Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym Pingwin najlepsi okazali się:

- z języka angielskiego: Agata Płaczek i Paulina Jojko z klasy II c (1 miejsce) oraz Szymon Strong z klasy I a (3 miejsce)

- z matematyki: Paweł Pękała z klasy III c (3 miejsce) oraz Łukasz Rączka z klasy I a (7 miejsce) i Szymon Strong z klasy I a (8 miejsce)

- z chemii: Paweł Pękała z klasy III c (6 miejsce)

z języka angielskiego: Agata Płaczek z klasy II c (7 miejsce)

 

 

wyniki olimpiady pionier

W ogólnopolskiej Olimpiadzie Pionier najlepsze wyniki osiągnęli:  

  • z matematyki: Paweł Pękała z klasy III c (1miejsce) oraz Dawid Woryna z klasy I a (3 miejsce), Łukasz Rączka z klasy I a (5 miejsce), Szymon Strong z klasy I a (7 miejsce), Kamil Gruszka z klasy I a (8 miejsce), Emilia Solik z klasy II c (11 miejsce), Kacper Kłosok z klasy I b (14 miejsce) oraz Agata Płaczek z klasy II c (15 miejsce)
  • z języka angielskiego: Agata Płaczek z klasy II c (9 miejsce) oraz Szymon Strong z klasy I a (13 miejsce)

 

Medaliści z gimnazjum

Najlepsi uczniowie z Gimnazjum w Marklowicach, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce na zakończenie I półrocza odznaczeni zostali  medalami „Primus inter pares” podczas podsumowującego zebrania z rodzicami tuż przed feriami zimowymi.

 

Medal złoty otrzymali:

- Paweł Pękała z klasy III c (wzorowe zachowanie, średnia: 5,27)

- Agata Płaczek z klasy II c (wzorowe zachowanie; średnia 5,21)

Medal srebrny otrzymali:

- Szymon Strong z klasy I a (wzorowe zachowanie, średnia: 5,14)

- Emilia Solik z klasy II c (wzorowe zachowania, średnia: 5,07)

- Kacper Kłosok z klasy I b (bardzo dobre zachowanie, średnia: 5,07)

Medal brązowy otrzymali:

Łukasz Rączka  z klasy I a (wzorowe zachowanie, średnia 5,0)

- Zuzanna Mrozek z klasy III c (wzorowe zachowanie, średnia 5,0)

- Aleksandra Pająk z klasy III a (wzorowe zachowanie, średnia 5,0)

- Martyna Draga z klasy I a (bardzo dobre zachowanie, średnia 5,0)

 

 Gratulujemy uczniom i ich rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów.

 

wyniki olimpiad predmiotowych

Informuję, że po zakończeniu II etapu olimpiad przedmiotowych tytuły finalistów uzyskali:
a) Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki: Paweł Pękała (opiekun Bernadeta Pukowiec) i Aleksander Morgała (opiekun Joanna Dziwok)
b) Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii Paweł Pękała (opiekun Bernadeta Pukowiec).
Gratuluję uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom prowadzącym. Życzę sukcesów na III etapie i uzyskania tytułów laureatów.

                                                                                                Dyrektor szkoły

 

bezpieczne ferie 2014

     Uczniowie  gimnazjum  mieli  ciekawą  i  bogatą  ofertę tegorocznych ferii w gminie

    W tym roku  ferie  zimowe w  województwie śląskim  trwają  od 20  stycznia  do 2  lutego 2014r. Ferie  zimowe  stanowią  niezwykle  powszechną i wartościową formę zagospodarowania czasu wolnego uczniów. Udział gimnazjalistów w zorganizowanych feriach w szkole stanowi istotną pomoc dla rodziców zwłaszcza czynnych zawodowo.

    W  naszej  szkole w pierwszym tygodniu ferii  przygotowano dla uczniów atrakcyjne i lubiane  zajęcia. Gimnazjaliści wyjeżdżali do:  Multikina  Fokus w Rybniku na film „Hobbit” 3D,  do Pszowa  na  lodowisko i  do Aquaparku w Żorach.                           

Młodzież chętnie brała udział w organizowanych  „konkursach dla każdego”, turnieju tenisa stołowego, turniejach gier elektronicznych i zajęciach  sportowych.  Zwycięzcy organizowanych  konkursów odebrali atrakcyjne,  firmowe  nagrody rzeczowe. W świetlicy szkolnej  22 stycznia odbyły się  warsztaty  kulinarne z degustacją smacznej i zdrowej żywności.   Na  uczestników feryjnego pobyty w szkole  czekał codziennie ciepły  posiłek.

          O zdrowie uczniów, ich bezpieczeństwo, serdeczny i przyjazny klimat zajęć dbali nauczyciele  gimnazjum: Dyrektor Halina Winkler, Bożena Szlufik, Agnieszka.Marczykowska, Łukasz Budka, Anna Węgrzynowska i Sylwia Babram-Stolarek.  Na   zajęcia  podczas ferii  przyszło ogółem  210  uczniów gimnazjum.                             

O stronę finansową  „Bezpiecznych  ferie 2014" zadbał
 

Urząd Gminy w Marklowicach  (za UG Czesława Somerlik).
   

 

 

WOŚP

    

 12 stycznia 2014 roku po raz dwudziesty drugi zagrała w  całej Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Sztab naszego Gimnazjum w tym roku zdołał uzbierać 5463,44 zl., a to wszystko dzięki pracy wielu osób. 30 wolontariuszy ruszyło od rana na ulice naszej gminy, a także na Wodzisławski rynek. Jak co roku mieszkańcy wykazali się ogromną hojnością. Podziękowania składamy także wszystkim, którzy brali udział w licytacjach.

Kolejny Finał WOŚP w Marklowicach przeszedł do historii.
Jako Szefowa Sztabu pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej szczytnej akcji, dyrekcji, nauczycielom, którzy pomagali w liczeniu zebranych pieniędzy oraz Wam, drodzy uczniowie.
Justyna Magnor

 

 

olimpus

    W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpus – sesja jesienna laureatami zostali:

z języka angielskiego: Szymon Strong z klasy I a (7 miejsce) i Paulina Jojko z klasy II c (14 miejsce); z języka polskiego: Agata Płaczek z klasy II c (5 miejsce); z matematyki: Łukasz Rączka z klasy I a (8 miejsce),  Dawid Woryna z klasy I a (9 miejsce), Kamil Gruszka z klasy I a (13 miejsce), Szymon Strong z klasy I a (15 miejsce), Krzysztof Mika z klasy II a (10 miejsce), Agata Płaczek z klasy II c (14 miejsce), Paweł Pękała z klasy III c (8 miejsce) oraz Aleksander Morgała z klasy III a (10 miejsce).

W ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej Olimpus laureatem został Szymon Strong z klasy I a (8 miejsce)

 

multitest

    W Ogólnopolskim Konkursie Multitest laureatami zostali: z języka niemieckiego: Jakub Celary z klasy I b (7 miejsce), Filip Szczotok z klasy I a (8 miejsce), ponadto wyróżnienie otrzymał Olaf Grzybek z klasy I b (14 miejsce); z języka polskiego: Agata Płaczek z klasy II c (3 miejsce), Krzysztof Mika z klasy II a (4 miejsce) oraz Marzena Władarz z klasy II c (7 miejsce); z matematyki: Agata Płaczek z klasy II c (10 miejsce) oraz Paweł Pękała z klasy z klasy III c (4 miejsce), ponadto wyróżnienie otrzymali: Łukasz Rączka z klasy I a (11 miejsce), Dawid Woryna z klasy I a (15 miejsce) oraz Aleksander Morgała z klasy III a (14 miejsce). Dodatkowo wyróżnienie z języka angielskiego otrzymał Szymon Strong z klasy I a (13 miejsce)

 

"Europa - nasz dom"

  

Od 2 stycznia 2014 ruszył kolejny projekt współpracy transgranicznej z Zakladni Skolą w Stonavie, pt:

 

„Europa – nasz dom”
styczeń 2014 – grudzień 2014

Planowane działania:
1. Mistrz kuchni i juniorzy – II 2014, konkurs kulinarny w restauracji „Rączka gotuje” pod okiem mistrza kuchni regionalnej Remigiusza Rączki.
2. Turniej ping-ponga – II 2014, turniej drużyn mieszanych polsko-czeskich i uczniowskich i nauczycielskich.
3. Mam talent – III 2014, impreza na wzór telewizyjnego show z udziałem 285 osób.
4. Akademia kulinarna – IV 2014, konkurs kulinarny „Wiosenne grillowanie” w Technikum Gastronomicznym w Wodzisławiu Śl. z udziałem szefa kuchni Remigiusza Rączki.
5. Z ekologią na ty – VI 2014, całodniowa rywalizacja integracyjna dwóch szkół: Gimnazjum w Marklowicach i ZS w Stonavie (285 osób); tematem przewodnim będzie ekologia.
6. Tradycja a nowoczesność – X 2014, 2-dniowa konferencja w Wiśle nauczycieli polsko-czeskich na temat TIK i ICT.
7. Konkurs Pieśni Legionowej „Wyśpiewali nam Polskę” – XI 2014 r, obchody święta niepodległościowego w Polsce z udziałem zaproszonych gości.

Wartość projektu: 19 285,00 EUR
Kwota dofinansowania z EFRR:
16 392,25 EUR
Kwota dofinansowania z budżetu państwa: 1 928,50 EUR
Autorem i koordynatorem projektu jest pani Halina Winkler – dyrektor Gimnazjum.

 

życzenia

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz pracownikom szkoły, aby upłynęły one w spokoju, radości, wśród rodziny i przyjaciół. Niech nadchodzące Święta będą niezapomnianym czasem szczęścia i Bożego pokoju..

 

Dyrektor szkoły Halina Winkler

 

wigilijne jasełka

    20 grudnia uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się we wspaniałym przedstawieniu jasełkowym, podczas którego mogli wykazać się prawdziwymi talentami aktorskimi. Na scenie nie zabrakło motywu walki dobra ze złem, tradycyjnych pastuszków, aniołków, świętej rodziny, pojawiły się też współczesne akcenty. Kolędy w wykonaniu naszych zespołów wokalnych wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Autorkami przedstawienia były panie: Sylwia Habram-Stolarek, Renata Matsili oraz Ewa Skupień.

 

   

Galeria

akcja góra grosza

     „Wiele nie mamy – ale wiemy, że są inni, którzy naszej pomocy potrzebują” – akcja Góra Grosza zainicjowana przez Stowarzyszenie Nasz Dom została przeprowadzona jak co roku na terenie naszego gimnazjum. Młodzież zbierała grosze o różnych nominałach od XI do XII 2013 r. Ostatecznie zebrano kwotę: 561,79 zł. Koordynatorem akcji była pani Justyna Magnor.

 

Żyjmy zdrowo na sportowo

     13 grudnia odbył się konkurs sportowy, w którym rywalizowały drużynowo I klasy. Na sali sportowej nie brakowało emocji ani dopingu a najlepszą drużyną okazała się IA,  drugie miejsce I C i trzecie miejsce I B.W konkurencji indywidualnej w żonglerce piłki zwyciężył Kacper Salwin. Gratulujemy. Prowadzące osoby Weronika Kocoń, Agnieszka Marczykowska i Bożena Szlufik.

   
Galeria

pokaz tańca towarzyskiego

     15 grudnia w sali sportowej w Syryni podczas Gwiazdkowego Pokazu Tańca 2013 wystąpiły dwie formacje taneczne z naszego Gimnazjum. Promenada (7 par tanecznych) oraz formacja młodsza klas pierwszych (6 par tanecznych) zaprezentowały się w nowych układach choreograficznych przygotowanych pod okiem trenera pani Mai Lorenc ze Szkoły Tańca Lordance w Wodzisławiu Śl. Oba występy spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem, tancerze byli gorąco oklaskiwani przez widownię. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

   

 

 

polsko czeska konferencja nauczycieli

     10 grudnia w Stonavie spotkały się Rady Pedagogiczne Gimnazjum w Marklowicach i ZS w Stonavie na wspólnej konferencji, dotyczącej wymiany doświadczeń w zakresie pracy projektowej i profilaktycznej. Nauczyciele polscy zwiedzili małą szkółkę w Stonavie po kapitalnym remoncie, później zapoznali się z nową publikacją czeskich nauczycieli opracowaną na wzór wcześniejszej broszury polskiej (była ona efektem seminarium nauczycielskiego w styczniu 2013 r.).


   

 

tona żywności dla marklowickiego gimnazjum

    

       W ramach Europejskiego Programu Żywnościowego PEAD-„Napełniamy talerzyk Edycja 2013 do szkolnej stołówki marklowickiego gimnazjum trafiła tona żywności.  W  poniedziałek  25  listopada z magazynów Śląskiego Banku Żywności w Chorzowie przywieziono do gimnazjum tonę artykułów  spożywczych takich jak: mleko w kartonach, olej, cukier, mąka, makaron, ryż, kasza,  płatki kukurydziane, sery, dżemy, konserwy (marchewka z groszkiem), przeciery pomidorowe i herbatniki.  O projekcie dowiedzieliśmy się z telewizji. Trzeba  się  było szybko  zdecydować i przystosować pomieszczenia na  przyjęcie żywności – mówi koordynator akcji Bożena Szlufik. Spełniliśmy wszystkie rygory formalne oraz te postawione przez  sanepid, dzięki czemu mamy dodatkową pomoc. Warunkiem uczestnictwa w programie jest posiadanie własnej stołówki  i  serwowanie obiadów. Jedzenie, które otrzymaliśmy będzie wykorzystane do przygotowania wielu ciepłych posiłków oraz paczek dla najbardziej potrzebujących uczniów marklowickich placówek oświatowych. 

           

 

witaj święty mikołaju

     6  grudnia tradycyjnie -  jak  co  roku zawitał  do  nas  Święty  Mikołaj. Odwiedzał uczniów w klasach, prowadził rozmowy i rozdawał cukierki. Nagradzał  dobrym słowem i karcił tych  mniej  grzecznych. W asyście Mikołaja nie  zabrakło „aniołów i diabłów”.Dla  gimnazjalistów był to czas dobrej zabawy i chwila  na  szczery śmiech.

           

 

Galeria

zabawa karnawałowa

    

    Rada Rodziców przy Gimnazjum w Marklowicach serdecznie zaprasza na zabawę karnawałową, która odbędzie się
11 stycznia 2014 r. od godz. 19.00. Koszt zabawy 120 zł od pary. Zapisy przyjmowane są w sekretariacie szkoły pod numerem
32 4550028. Serdecznie zapraszamy.
Przewodnicząca RR - p.Renata Pękała.

           

 

marek szołtysek i remigiusz Rączka

    

5 grudnia w auli gimnazjum odbyło się spotkanie z mistrzami śląskiej godki  i śląskiej kuchni: Markiem Szołtyskiem i Remigiuszem Rączką. Obaj w niezwykle zabawny sposób opowiadali o sprawach związanych z obchodami  Świąt Bożego Narodzenia. Pan Marek Szołtysek ostrzegał przed zapędami świata marketingu, który próbuje dla własnych potrzeb pozmieniać narodowe tradycje. Przekonywał, że stare, śląskie zwyczaje kulinarne oraz nasze „dzieciątko” z prezentami pod choinkę to elementy, którymi powinniśmy się szczycić. Pan Remigiusz Rączka przypominał, że „świynta muszą woniać”, że w domach powinny pachnieć „pieczki” – suszone owoce, goździki czy ryby. Z dużym humorem opowiadał o swojej „wigilijnej kolacji” oraz noworocznym „winszowaniu”. W spotkaniu wzięły udział panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz  uczniowie Technikum Gastronomicznego z Wodzisławia Śl. Organizatorem imprezy była pani Bożena Szlufik.

   

 

Galeria

Festiwal "Złota nutka"

    

    30 listopada br. harcerze z 15 Drużyny Harcerskiej DANSANPE z MAR działającej przy naszym Gimnazjum zdobyli 1 miejsce w 27 Festiwalu Piosenki Harcerskiej "Złota Nutka", który w tym roku odbył się w Pszowie. Nasze gimnazjum reprezentowało 6 uczniów - członków drużyny: Natalia Rutkowska, Adriana Warzecha, Klaudia Smołka, Paweł Bierski, Paweł Hejczyk oraz Dawid Sosna. Drużynę przygotowała pwd Anna Wolny.

 

           

 

warsztaty kulinarne z czechami

    

    28 listopada gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów z czeskiej Stonavy. Brali oni udział w „Jesiennych obrzędach” oraz warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez świetlicę szkolną pod kierunkiem pani Bożeny Szlufik. Uczniowie polscy i czescy na dwóch stanowiskach pracy przygotowywali przeróżne kanapki, czeskie „chlebiczki” i doskonale przy tym się bawili. Działanie zostało zorganizowane w ramach kontynuacji działań projektowych z ZS w Stonavie

 

           

 

Galeria

konkurs "młody ale doświadczony"

    

    27 listopada 2013r. po raz drugi nasze Gimnazjum było gospodarzem konkursu fizyczno – chemicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych „Młody, ale doświadczony”. Na uczestników konkursu czekały trzy zadania: test wiedzy fizyczno – chemicznej, doświadczenia chemiczne i doświadczenia fizyczne. Uczestnicy stanowili grupy 2 osobowe z danego gimnazjum. W drugiej edycji konkursu najlepiej poradziły sobie uczennice Gimnazjum w Czyżowicach – Natalia Wojak i Betina Langrzyk, zajmując I miejsce. Uczennice zostały przygotowane przez Panie Katarzynę Kurek i Renatę Ficek. II miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Wodzisławiu Śl. Gospodarze konkursy – uczniowie naszego gimnazjum – zajęli III miejsce. Drużyna w składzie: Natalia Przewdzing i Paweł Pękała, została przygotowana przez Panie Annę Czogałę i Ewę Dziuk. Przewodniczącą Jury konkursowego była Pani Konsultant Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. Pani Renata Gryt, zaś imprezę przygotowały Anna Czogała i Ewa Dziuk. Sponsorami nagród w naszym konkursie była Gmina Marklowice oraz wydawnictwo oświatowe Nowa Era.

 

       

 

Galeria

wyniki olimpiad przedmiotowych

     Po zakończeniu I etapu olimpiad przedmiotowych informuję, że do II etapu rejonowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
a) język polski - Paweł Pękała kl. IIIc (opiekun p. Halina Winkler)
b) matematyka - Paweł Pękała kl. IIIc (opiekun p. Bernadeta Pukowiec), Aleksander Morgała - kl. III a (opiekun Joanna Dziwok)
c) język anielski - Paulina Jojko - kl. II c i Aleksandra Pająk - kl. III a (opiekun p. Justyna Magnor)
d) geografia-Paweł Pękała kl. IIIc (opiekun p. Teresa Chrószcz)
e) fizyka -Paweł Pękała kl. IIIc (opiekun p. Ewa Dziuk)
f) chemia - Paweł Pękała kl. IIIc (opiekun p. Bernadeta Pukowiec)
Gratuluję uczniom, rodzicom, nauczycielom przygotowującym do olimpiad oraz życzę dalszych sukcesów w kolejnych etapach konkursów.

                                                                                     Halina Winkler -   dyrektor szkoły

 

jesień kulinarna

     13  listopada grupa  gimnazjalistów  klas III  uczestniczyła w warsztatach kulinarnych  i  konkursie „Śląska jesień kulinarna - 2013”.  Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl.  Uczestnikami konkursu byli  uczniowie szkół średnich          o  kierunkach  gastronomicznych z całego  województwa śląskiego oraz uczniowie z Czech. Do  jury oceniającego potrawy  powołano szefów kuchni znanych śląskich restauracji oraz przedstawicieli firm sprzedających  sprzęt  gastronomiczny. Podczas konkursu można było obserwować, jak  powstają niezwykle finezyjne  potrawy. Tegorocznym tematem przewodnim były „wariacje  z  mielonego”. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z warsztatem kulinarnym swoich starszych kolegów, z regionalnymi  śląskimi potrawami, poznali nowe przyprawy  i artykułu spożywcze oraz  sprzęt gastronomiczny. Podczas  konkursu  odbył się  też  pokaz kulinarny  w  wykonaniu  szefa kuchni   Restauracji „Rączka gotuje”. Przygotował on dla  zaproszonych gości potrawy  z  gęsich  wątróbek.  Spotkanie  miało na  celu przybliżenie gimnazjalistom  zawodów o kierunkach  gastronomicznych oraz poznanie Zespołu Szkół Ekonomicznych  w  Wodzisławiu Śl.  Wyjazd uczniów na warsztaty był kolejnym działaniem w ramach realizowanej w szkole  innowacji pedagogicznej „Pasje kulinarne drogą do sukcesu zawodowego”.

 

   

 

Galeria

święto patrona szkoły

 8 listopada cała społeczność Gimnazjum obchodziła Święto Patrona Szkoły. Na uroczystość przybył prof. Bohdan Gruchman z rodziną, wicewójt p. Piotr Galus, skarbnik gminy p. Jan Macionczyk oraz wielu innych zaproszonych gości. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą w intencji patronki szkoły i jej zmarłej córki Krystyny. Później wszyscy udali się do auli gimnazjum, gdzie młodzież zaprezentowała się w programie „Mówię i godom” oraz „Żywot Ślązoka poczciwego”. Program artystyczny przygotowały panie: Jadwiga Brachmańska-Patraszewska oraz Ewa Skupień. Na koniec głos zabrał pan profesor Gruchman, który jako fundator dwóch stypendiów gratulował swoim stypendystom oraz życzył wszystkim uczniom dalszych sukcesów w nauce. Podkreślił, że w życiu szczególnie ważna jest znajomość języków obcych, które otwierają przed każdym wiele możliwości.

 

   

 

Galeria

zebranie z rodzicami

  

 14 listopada (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami. Początek w auli gimnazjum - krótkie szkolenie dla rodziców prowadzone przez panią pedagog na temat: "Jak stawiać granice dzieciom?". Później ok.  17.20 spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych. Serdecznie zapraszam.
                                                                                                               Dyrektor szkoły

 

bezpieczeństwo w ruchy drogowym

   Miesiąc  wrzesień i październik przebiegał w naszej  szkole  pod  hasłem BEZPIECZEŃSTWA  W  RUCHU  DROGOWYM. W ramach dwumiesięcznej  akcji  uczniowie wszystkich  klas  gimnazjum  brali  aktywny udział  w następujących  działaniach:

-  konkurs  sprawnościowy na  rowerach,

-  pisali  test ze  znajomości  przepisów  ruchu  drogowego,

-  wykonali  plakaty „znaki  drogowe  na  wesoło”, które prezentowali na  szkolnej  wystawie.

   Na  podsumowanie  odbyło  się  spotkanie  z  policjantami wodzisławskiej drogówki. Uczniowie mieli możliwość uzyskania niezbędnych informacji o przepisach ruchu drogowego oraz konsekwencjach ich nieprzestrzegania. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję, że zaowocuje to większą świadomością uczniów i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do poruszania się po drogach publicznych.

 

 

 

 

Wyniki konkursu drogowego


halloween dzień języków obcych

Dnia 29.10.2013r. obchodziliśmy szkole Europejski Dzień Języków Obcych połączony z obchodami Halloween. Uczniowie brali udział w dyskotece halloweenowej i konkursach na najciekawszy kostium i ozdobę halloweenową, w których wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Zwycięzcami w konkursie na najciekawsze przebranie halloweenowe zostali: Jakub Celary Ic, Marzena Władarz IIc, Alicja Grzybowska i Paulina Winkler IIIb

W celu włączenia całej społeczności szkolnej w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych a także aby zmotywować uczniów, zachęcić ich do nauki języków obcych, oraz podkreślić jak ważna jest ich znajomość we wspólnej Europie dla wszystkich klas został zorganizowany konkurs językowy „1 z 9”. Konkurs obejmował ogólną wiedzę na temat kultury, zwyczajów, historii Wielkiej Brytanii i podstawową znajomość słownictwa z języka niemieckiego. Wspólne „songowanie” wprawiło wszystkich uczestników imprezy w doskonały nastrój  natomiast „tongue –twister” – łamańce językowe cieszyły się dużym zainteresowaniem i wywołały sporo emocji. Była to świetna forma relaksu, zabawy i nauki.

   

Galeria

IX miejsce w województwie

21 października 2013 r. w Sosnowcu pani dyrektor Halina Winkler z rąk Śląskiego Kuratora Oświaty odebrała dyplom oraz puchar za zajęcie IX miejsca w Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym Szkół Gimnazjalnych za rok 2012/2013. To ogromne wyróżnienie i pierwsze w historii naszego gimnazjum. Gratulujemy przede wszystkim nauczycielom wychowania fizycznego, bo to ich zasługa: p. Aleksandrze Pustołce, p. Łukaszowi Budce, p. Teresie Chrószcz i p. Mireli Majtyka.
W tym samym dniu pani Aleksandra Pustołka odebrała puchar za zajęcie II miejsca w kategorii: Najlepszy trener w roku 20102/2013. Gratulujemy.

wizyta w tvp katowice

15 października 2013r. grupa gimnazjalistów z klas III  była w Telewizji Katowice - w ramach projektu "Mówię i godom" popularyzującego śląską mowę i kulturę regionu. Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Podczas spotkania gimnazjaliści poznali pisarza  Marka Szołtyska, który opowiadał o zbójach śląskich, takich jak: Ramża, Eliasz i Pustulka. W drugiej części spotkania dr Joanna Przyklenk mówiła o polskich rycerzach jako średniowiecznych dżentelmenach oraz słów kilka o kulturze rycerskiej zaklętej we współczesnym języku polskim. Po ciekawym spotkaniu edukacyjnym uczniowie degustowali słodkie banany w migdałach przygotowane według receptury Remigiusza Rączki - prezentera programu kulinarnego „Rączka gotuje”.

Bohaterami programu „Mówię i godom” byli: Krzysztof Respondek (aktor, wokalista i kabareciarz), Robert Talarczyk (aktor, scenarzysta i dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach) oraz Przemysław Jędrosik znany fotograf promujący Śląsk w fotografii.

Z wymienionymi bohaterami został przeprowadzony wywiad, z którego mogliśmy dowiedzieć się więcej o ich pracy, rodzinie o tradycji gwary dawniej i dziś. Program  „Mówię i godom”, w którym uczestniczyła młodzież gimnazjalna kilku zaproszonych szkół - miał charakter edukacyjny i został dobrze oceniony przez uczestników.


   
  


 

pasje kulinarne drogą do sukcesu

W  roku szkolnym 2013/2014 Marklowickie Gimnazjum realizuje innowacje pedagogiczną „Pasje kulinarne – drogą do sukcesu zawodowego”. Autorami innowacji są: po  stronie gimnazjum Bożena Szlufik i Agnieszka  Marczykowska oraz Judyta Lamża i Remigiusz Rączka  nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. Innowacja ma na  celu integrację młodzieży oraz  wymianę doświadczeń. W ramach pierwszego działania  na terenie Gimnazjum w Marklowicach  odbyło się spotkanie młodzieży obu zaprzyjaźnionych szkół. Gościem honorowym był Remigiusz Rączka, znany prezenter programu kulinarnego TVP Katowice „Rączka gotuje”. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali  prezentera, który opowiadał o swojej pasji  kulinarnej. Mówił też  o branży gastronomicznej, podkreślał, że  w dzisiejszych czasach bardzo dynamicznie się ona rozwija i będzie szansą na nowe miejsca pracy dla młodych ludzi. W dalszej części spotkania  Bożena Szlufik  przedstawiła uczniom poszczególne działania innowacyjne, które będą realizowane przez cały rok szkolny. Nauczycielka zawodu Judyta Lamża z ZSzE i Agnieszka Marczykowska oprowadzały uczniów po szkolnej stołówce. Młodzież  miała okazję zapoznania się z wyposażeniem kuchni, zasadami dobrej praktyki gastronomicznej i dobrej praktyki higienicznej. Młodzi ludzie zadawali pytania, dyskutowali, a spotkanie miało charakter zawodoznawczy.

   Na zakończenie była degustacja mufinek, które upiekli i przynieśli goście z ZSzE w Wodzisławiu Śl. Następnym działaniem obu szkół jest wspólny wyjazd do TVP Katowice.
           


 

"to nie tak"

8 października 2013r.Teatr Best z Krakowa zaprezentował pod takim tytułem przedstawienie profilaktyczne dla uczniów Gimnazjum w Marklowicach.

  Spektakl zawierał kilka problemów z  którymi młodzi ludzie spotykają się w życiu codziennym. Przedstawienie było inne niż wszystkie, bo z udziałem jednego aktora, który z pomocą młodzieży zaprezentował w kilku scenach - takie problemy jak: papierosy, alkohol, narkotyki, anoreksja i Internet. W każdej scenie gimnazjaliści uczyli się ról, które kiedyś mogą odgrywać w życiu. Zaprezentowany program trafił do odbiorców, był dobrą zabawą i dużą lekcją zrozumienia.  

 

  
 

spotkanie "Od dziewczynki do kobiety-edycja 2013"

Uczennice klas I uczestniczyły w prelekcji z zakresu profilaktyki zdrowotnej „Od dziewczynki do kobiety”.Organizatorem warsztatów była Firma Johnson and Johnson, którą prezentowała  - Joanną Zieleźnik.
Spotkania z Firmą mają charakter cykliczny i są organizowane w naszej szkole w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Gimnazjalistki podczas prelekcji miały okazję usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat faz rozwojowych młodego organizmu, obejrzały również  pouczający film edukacyjny. Realizacja  programu „Od dziewczynki do kobiety”  odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wszystkie uczestniczki spotkania otrzymały
 
od Firmy praktyczne gadżety.
 


                

 

dzień edukacji narodowej

W piątek 11.10.2013r. wszyscy uczniowie i pracownicy gimnazjum mieli okazję obejrzeć inscenizację przygotowaną dla nich z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzież przedstawiła kilka śmiesznych scenek z życia nauczycieli i uczniów przeplatanych piosenkami  z wesołymi tekstami. Na koniec samorząd szkolny obdarował, w 9 kategoriach, wybranych nauczycieli sympatycznymi statuetkami, a wszystkich pracowników symbolicznym kwiatkiem.

Imprezę przygotowała p. Agnieszka Marczykowska wraz z samorządem szkolnym.

   

 

ogłoszenie

Informuję, że poniedziałek 14.10.2013 r. jest dniem dodatkowo wolnym. Uczniowie nie przychodzą do szkoły, mają dzień wolny. Szkoła jest otwarta i zapewni opiekę uczniom, których rodzice zgłoszą taką potrzebę w sekretariacie szkoły lub w świetlicy szkolnej do czwartku 10.10.
                                                                                  Dyrektor szkoły

 

   

integracja przez zabawę

Na początku października wszyscy nasi uczniowie świetnie bawili się podczas zajęć integracyjnych zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Był tor przeszkód, slalom z piłką, rzutki do celu, skoki dodawane, rywalizacja zręcznościowa na rowerach. Emocji było bardzo dużo, ale ostatecznie wygrała klasa IIIb, później była IIc, trzecie miejsce zajęły klasy: Ia, Ic i IIIa. Nagrodą dla wszystkich były wafelki ufundowane przez Radę Rodziców.

   

Galeria

porozumienie podpisane

2 października 2013 r. w obecności starosty powiatu wodzisławskiego  pana Tadeusza Skatuły zostało oficjalnie podpisane porozumienie między Gimnazjum w Marklowicach (dyr. H. Winkler) a II Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śl. (dyr. A. Białek). Współpraca dotyczy dwóch dziedzin:  artystycznej oraz matematyczno-fizycznej.  Dzięki temu młodzież będzie mogła uczestniczyć we wspólnych warsztatach rysunku i malarstwa, w przedsięwzięciach plenerowo-konkursowych, wymianie doświadczeń oraz wyjazdach na uczelnie wyższe ASP w Krakowie czy do Cieszyna w celu poznania profesjonalnego warsztatu malarskiego. Dodatkowo wszyscy ścisłowcy będą uczestniczyć w wykładach profesorów AGH w Krakowie organizowanych na terenie wodzisławskiego liceum, wyjazdach na AGH połączonych z pokazami  doświadczeń fizycznych.  Porozumienie związane jest z otwarciem klas artystycznych i matematycznych w naszym gimnazjum oraz z planowaną kolejną ofertą edukacyjną na następny rok szkolny.

 

 

ogłoszenie stypendium

Informuję, że 26 września komisja ds. przyznawania stypendium naukowego im. prof. Moniki Gruchmanowej rozpatrzyła podania i przyznała stypendia na I półrocze 2013/2014 następującym uczniom:
1) Paweł Pękała - kl. III c
2) Alicja Grzybowska - kl. III b
3) Agata Płaczek - kl. II c
Gratulujemy uczniom oraz ich rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów w nauce.                                                                                            

                                                                                               Dyrektor szkoły 

 

ogłoszenie

Dyrektor Gimnazjum w Marklowicach na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 5 października 2010 r. w sprawie organizacji roku szkolnego informuje o dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktycznych- w roku szkolnym 2013/2014 (bez konieczności odpracowania):
14.10.2013 r. (poniedziałek),
23-24-25.04.2014 r.
(dla klas III egzamin gimnazjalny, dni wolne dla klas I i II),
2 maja 2014 r. (piątek)
20 czerwca 2014 r. (piątek)

25 i 26 czerwca 2014 r. (środa, czwartek)
W dni dodatkowo wolne szkoła jest czynna, będą organizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów, którzy przyjdą do szkoły po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu w świetlicy szkolnej.
                                                                                           Dyrektor szkoły
 

 

najlepsi w powiecie

    W miesiącu wrześniu 2013 r. nasza szkoła dwukrotnie odbierała laury za uzyskanie tytułu najlepszego gimnazjum w powiecie wodzisławskim.

Po podsumowaniu całorocznej rywalizacji sportowej szkół powiatu wodzisławskiego za rok szkolny 2012/2013 okazało się, że nasze Gimnazjum po raz pierwszy w historii szkoły uzyskało najwyższe wyniki punktowe  i pokonało wszystkie pozostałe gimnazja w tym szkoły sportowe. To ogromny sukces, na który składają się wyniki uzyskiwane we wszystkich dyscyplinach sportowych w ciągu całego roku szkolnego. W rankingu wojewódzkim ostatecznie zajęliśmy  IX miejsce – to również najlepszy wynik w historii szkoły.

Dodatkowo 18 września podczas uroczystości  15-letniej działalności Euroregionu Silesia nasze Gimnazjum uzyskało dyplom podziękowania za wieloletnią współpracę transgraniczną jako szkoła, która zrealizowała najwięcej najciekawszych projektów w powiecie wodzisławskim ( 6 projektów z ZS w Stonavie  na ogólną wartość ponad 100 tys. EUR).

 

mówię i godom

Od października 2013 r. młodzież z Gimnazjum w Marklowicach będzie brała udział w projekcie „Mówię i godom” organizowanym  pod patronatem TVP Katowice i Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Realizacja tego projektu zostanie połączona z innowacją pedagogiczną gimnazjum „Pasje kulinarne drogą do sukcesu zawodowego” autorstwa pani Bożeny Szlufik i Agnieszki Marczykowskiej. Gimnazjaliści będą uczestniczyć w prelekcjach Marka Szołtyska, językoznawców z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz w promocji śląskich tradycji kulinarnych.  Związane jest to z hasłem przewodnim projektu: „Warto godać po Śląsku (kto poradzi), ale wstyd nie mówić poprawnie po polsku”. Dodatkowo gimnazjaliści we współpracy z Technikum Gastronomicznym w Wodzisławiu Śl. oraz mistrzem kuchni śląskiej Remigiuszem Rączką wezmą udział w konkursach kulinarnych, będą pracować pod okiem fachowców w restauracji „Rączka gotuje”  oraz w pracowniach gastronomicznych wodzisławskiego technikum. Będzie to dla nich pierwszy krok w drodze do właściwego wyboru zawodu i rozwijania kulinarnych zainteresowań.

 

wybory do szkolnego samorządu

W dniu 20.09.2013 odbyły się demokratyczne wybory do samorządu szkolnego. Kandydaci przez 4 dni prowadzili swoje kampanie próbując zyskać poparcie u jak największej liczby uczniów naszej szkoły. W piątek w bibliotece szkolnej odbyły się wybory na liście znalazło się 7 kandydatów, na których głosowali uczniowie i nauczyciele szkoły. Komisja po zliczeniu głosów ogłosiła wyniki, najwięcej głosów zdobyli:

Paulina Adamczak - 57 głosów

Paulina Winkler - 51 głosów

Aleksandra Pająk - 39 głosów

   

Galeria

osobliwości fizyki

Już po raz szósty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach połączonych z pokazami na Uniwersytecie Śląskim pod tytułem „Osobliwości Świata Fizyki”. W tym roku  pojechały klasy trzecie, które obserwowały doświadczenia przeprowadzane przez naukowców o świetle oraz trzech zasadach dynamiki Newtona. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni .

 

 

biegi na nartorolkach

              ZAPOWIEDŹ ZAWODÓW

  Urząd Gminy Marklowice,

Ministerstwo Sportu,            

Samorząd Województwa Śląskiego,

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim,

Śląsko Beskidzki Związek Narciarski

                                    Polski Związek Narciarski UMKS Marklowice

 

                  zapraszają do uczestnictwa w zawodach:

 

                          OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE UKS       

                      w BIEGACH na NARTOROLKACH

 

pod honorowym patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego

Bogdana Marcinkiewicza

 

                                           PUCHAR ŚLĄSKA

w BIEGACH na NARTOROLKACH

warsztaty teatralne

W dniu 16.września 2013 r. klasa II a uczestniczyła w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora sceny cieszyńskiej (dla zainteresowanych link http://www.tdivadlo.cz/index_pl.php?body=lide_view&id=1195497540).

Warsztaty składały się z kilku etapów. Najpierw rozgrzewaliśmy się ruchowo, potem ćwiczyliśmy dykcję i poznaliśmy podstawy emisji głosu. Pan Grzegorz pomógł nam opanować tajniki gry aktorskiej podczas etiud aktorskich; pracowaliśmy też w pocie czoła nad przedstawieniem interpretacji wiersza. Taka forma lekcji zdecydowanie ożywiła wszystkich uczestników. Organizatorką zajęć była J. Brachmańska-Patraszewska (dzięki uprzejmości Rady Rodziców i szkolnej świetlicy, które przeznaczyły na ten cel środki finansowe).

 

dożynki 2013

14 września klasa III a reprezentowała nasze gimnazjum w dożynkach gminnych. Hasło przewodnie brzmiało: "Czarujące Gimnazjum". Trzecioklasiści przekonywali, że w naszym gimnazjum „ Nauczyciele czarują i talenty szlifują”. Ostatecznie w konkursie pojazdów zajęli  VI miejsce. Za zaangażowanie uczniom Urząd Gminy opłacił przejazd autokarem na Uniwersytet Śląski na wykłady połączone z pokazami „ Osobliwości świata fizyki”.

 Gratulujemy uczniom i opiekunom: p. Łukaszowi Budce i p. Joannie Dziwok.

Podanie o stypendium

Uczniowie klas II i III mogą składać podanie o stypendium naukowe im. Prof. M. Gruchmanowej  do 25 września 2013r. w sekretariacie szkoły lub u wicedyrektora. Wnioski do odbioru u wicedyrektora.

                                                                                                 Dyrektor szkoły

ogłoszenie - zebranie z rodzicami

Informuję, że 12 września 2013 r. (czwartek) o godz. 17.00 w auli gimnazjum odbędzie się zebranie z rodzicami. Porządek spotkania:

a) omówienie planu pracy szkoły ze szczególnym uwzględnieniem kół zainteresowań i zajęć wyrównawczych

b) wyniki ewaluacji zewnętrznej (badania kuratoryjnego)

c) sprawy bieżące, składki, najbliższe imprezy.

Po spotkaniu z dyrektorem spotkania z wychowawcami klas.

                                                                                           Dyrektor szkoły

uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014

 2 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014  z udziałem zaproszonych gości, rodziców oraz uczniów gimnazjum. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie a następnie zostali pasowani na gimnazjalistów przez wicewójta gminy pana Piotra Galusa oraz dyrektora szkoły. Naukę w klasach pierwszych rozpoczyna 74 uczniów podzielonych na 3 oddziały: dwie klasy artystyczne z rozszerzonym językiem angielskim oraz jedna klasa matematyczno-informatyczna.
Wszystkim uczniom oraz nauczycielom życzymy wiele wytrwałości i jak najwięcej sukcesów w rozpoczynającym się nowym roku szkolnym.


   

Galeria

 

rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

 Informuję, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się 2 września 2013 r. o godz. 9.00 w auli gimnazjum.

                                                                                                              Dyrektor szkoły

ogłoszenie dla pierwszoklasistów

  Informuję, że 27 sierpnia 2013 r. (wtorek) o godz. 12.00 w auli gimnazjum odbędzie się spotkanie dla uczniów przyszłych klas pierwszych w sprawie uroczystości pasowania i rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014. Obecność obowiązkowa.                                                                       

                                                                                                          Dyrektor szkoły.

ogłoszenie dla nauczycieli

    Informuję, że:
a)  27.08.2013 r. (wtorek) od godz. 10.00 – obowiązkowe badania lekarskie
b) 28.08.2013 r. (środa) w godz. 9.00-11.00 – konferencja organizacyjna zmiana terminu!!!
c) 30.08.2013 r. (piątek) od godz. 8.00 – konferencja szkoleniowa
                                                                                                           Dyrektor szkoły

 

 

Następne strony