Warsztaty ceramiczne

 

31 października odbyły się warsztaty ceramiczne jako działanie
II realizowanego projektu współpracy z Czechami: "Razem w Europie". 16-osobowa grupa uczniów polsko-czeskich w pracowni pana Mury poznawała tajniki pracy artysty ceramika, lepiła z gliny,
a następnie wypalała swoje przedmioty w piecach. Była to świetna okazja do poznania elementów polskiej kultury,  folkloru, a jednocześnie dobrej zabawy i wspólnej integracji. Organizatorkami zajęć były panie: Bożena Szlufik i Agnieszka Marczykowska.

Projekt "Razem w Europie" współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa "Przekraczamy granice".

 

 

Prezydencja Polski
w Radzie UE
 

24.10.2011 r. w naszym Gimnazjum odbyła się konferencja na temat prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, połączona z targami programów europejskich i międzynarodowej współpracy szkół. Gościliśmy u siebie 13 szkół z całego województwa śląskiego oraz prelegentów, którzy opowiadali o mobilności międzynarodowej w ramach różnych projektów.Wystąpił również europoseł pan Bogdan Marcinkiewicz, który przedstawił pracę posłów w parlamencie europejskim.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

13 października samorząd szkolny przygotował "Galę nauczycielskich Oskarów". "Belferki 20011" byli nominowani
w 7 kategoriach: "Złoty Kaganek" zdobyła oczywiście nasza p. Dyrektor - H. Winkler, aż 3 "Belferki" otrzymała p. Teresa Chrószcz w kategoriach: "Złoty wykładowca", "Nauczyciel komandos" i "Leon Zawodowiec". "Bratnia dusza" przypadła naszemu wspaniałemu księdzu Leszkowi Swobodzie. W kategorii "Złote lusterko" wygrała p. Ewa Skupień zaś "Debiut roku" powędrował do p. Ewy Dziuk. Najlepszy uśmiech ma p. Joanna Dziwok i ona wygrała w kategorii " Gorący uśmiech"

Nagrodzonym gratulujemy i wszystkim nauczycielom życzymy wiele radości na co dzień

 

 

Prezydencja bliżej nas

18.10.2011r. uczniowie klas I uczestniczyli w lekcjach przeprowadzonych przez pracownika Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach pt." Prezydencja bliżej nas". Młodzież zapoznała się z podstawowymi pojęciami związanymi z prezydencją w Unii Europejskiej. Pod koniec zajęć wszyscy mieli okazje sprawdzić swoja wiedzę uczestnicząc w drobnych konkursach, w których nagrodami były gadżety naszej prezydencji.

 

 

Ogłoszenie!

Informuję, że 14 X 2011 r. (piątek) jest dniem dodatkowo wolnym dla uczniów. W sekretariacie szkoły i w świetlicy przyjmowane są zgłoszenia uczniów, którym w tym dniu należy  zapewnić opiekę. Ze względu na organizowaną gminną akademię opieka będzie zapewniona w godz. 8.00-12.00.
                    
                                                     Dyrektor szkoły

 

 

Projekty edukacyjne
- rok szkolny 2011/2012

Propozycje projektów znajdziesz tutaj

 

 

Our meeting in Slovenia 
W dniach 4.10-8.10.2011. troje nauczycieli wyruszyło do Słowenii, do malowniczej miejscowości Skofja Loka i wzięło udział w spotkaniu przygotowawczym w ramach realizowanego projektu Comenius- FOOD CULTURE EXCHANGE.  Na spotkanie przybyli również inni partnerzy: Włochy, Hiszpania oraz Słowacja. Podczas pobytu  nauczyciele wzięli udział w licznych warsztatach projektowych m.in.: w warsztatach komputerowych przygotowując stronę projektu - http://www.food-culture-exchange.org/. Oprócz pracy nad projektem nauczyciele mieli możliwość zobaczenia okolicznych miejscowości, stolicy- Lubljany i rozpościerającego się pośród gór jeziora Bled. Szkoła słoweńska składa się z 2 budynków położonych niedaleko siebie, liczy ok. 600 uczniów i ok. 45 nauczycieli. Uczniowie uczą się przedmiotów obowiązkowych takich jak matematyka, angielski oraz wybierają zajęcia dodatkowe w skład których wchodzą języki: niemiecki, hiszpański, włoski, francuski. Kolejne spotkanie projektowe zostało zaplanowane do Słowacji.

 

 

Film historyczno - edukacyjny

"Bitwa Warszawska 1920"
 
6 października 2011r. trzy klasy IIc, IIIc i IIa wyjechały na film historyczno – edukacyjny do Rybnika. „Bitwa Warszawska 1920” to film Jerzego Hoffmana w technologii 3D.Ta superprodukcja jest wielkim freskiem historycznym o jednej z osiemnastu  najważniejszych bitew w dziejach świata. Bitwa warszawska 1920 roku była jedyną od XVII wieku zwycięską bitwą stoczona samodzielnie przez Polaków, która zdecydowała o wygranej wojnie. Bitwa ta na 19 lat zachowała świeżo odzyskana niepodległość Polski i zahamowała pochód Armii Czerwonej na Europę, zmuszając Lenina do rezygnacji z rozpalania „płomienia światowej rewolucji”. Film był dla gimnazjalistów niezapomnianą filmową lekcją historii. Dzięki technologii stereoskopowej 3D można było wirtualnie znaleźć się w centrum groźnej bitwy, albo też przebywać w towarzystwie Józefa Piłsudskiego. Film robi niezwykłe wrażenie wizualne, odwołuje się do świadomości historycznej, do wydarzeń, które nie powinny ulec zapomnieniu.

 

 

Klub Hobbystyczny
  "Historia i Militaria XX Wieku"

Spotkanie z założycielami i sympatykami Klubu Hobbystycznego „Historia i militaria XX wieku” – to kolejne działanie w ramach innowacji pedagogicznej „Śladami kultury naszego regionu”. Podczas wyjazdu integracyjnego naszej społeczności gimnazjalnej do Czyżowic Klub Hobbystyczny zaprezentował się w strojach żołnierzy z czasów II wojny światowej. Gimnazjaliści mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat stroju i wyposażenia żołnierza polskiego i rosyjskiego okresu wojennego. Klub przygotował dla uczniów inscenizację walki wojennej polsko – rosyjskiej. Podczas pokazu wybuchały imitowane granaty, rozbrzmiewały strzały z broni maszynowej – było dużo huku i dymu. „Po walce” gimnazjaliści żywo interesowali się militariami II wojny światowej, robili zdjęcia i oglądali broń. Największą atrakcją dla młodzieży był przejazd wojskowym gazikiem. Na zakończenie Prezes Klubu Hobbystycznego zachęcał młodzież i ich rodziny do współpracy z Klubem, mówił o pasji i zainteresowaniach żywą historią.
 

 

 

Warsztaty Teatralne

W ramach działań innowacyjnych uczniowie klasy IIc uczestniczyli w ciekawych  warsztatach teatralnych, które prowadził aktor Teatru „Best” z Krakowa pan Tomasz Jesionka. Dialog aktora z młodzieżą przeplatany był scenkami z życia codziennego. Prowadzący spotkanie – opowiadał uczniom o pracy aktora o predyspozycjach do tego zawodu. Mówił o poprawności wymowy i błędach językowych oraz o codziennych ćwiczeniach aparatu mowy. Dużo humoru i emocji było podczas kiedy - młodzi gimnazjaliści wychodzili na scenę i odgrywali wymyślone scenki z życia wzięte. Po spotkaniu uczniowie mówili, że dopiero na scenie uświadomili sobie, jak trudnym zawodem jest aktorstwo. Gra na scenie wymaga dużej wyobraźni, kreatywności, koncentracji oraz talentu i odwagi. Prowadzący warsztaty zachęcał uczniów do pracy w szkolnych kołach teatralnych, zachęcał do wysiłku intelektualnego i działań zmierzających do rozwoju talentu aktorskiego.

 

 

Pierwsza Pomoc w Praktyce

Dzięki praktycznym ćwiczeniom udzielania pierwszej pomocy  - gimnazjaliści przypominają sobie, jakie są podstawowe czynności ratujące życie.Ważne, aby nie tracić głowy i bez wahania ratować poszkodowanego. Aby pomóc, należy wiedzieć, jak to  zrobić. Podstawowe czynności ratujące życie to proste działania, których może nauczyć się i wykonywać każdy, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Warto więc opanować lekcję ratowania życia na szóstkę.

 

 

Szkoła Promująca Zdrowie
SPOTKANIE „OD DZIEWCZYNKI DO KOBIETY”

Uczennice klas II uczestniczyły w spotkaniu z zakresu profilaktyki zdrowotnej „Od dziewczynki do kobiety”. Prelekcja odbyła się z przedstawicielem Firmy Johnson and Johnson
y. Gimnazjalistki miały okazję usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat faz rozwojowych młodego organizmu żeńskiego, obejrzały również niezwykle pouczający film edukacyjny. Realizacja programu „Od dziewczynki do kobiety” patronowana jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Firma Johnson and Johnson podarowała wszystkim uczestniczkom spotkania praktyczne gadżety. Prelekcja odbyło się w szkole w ramach  realizowanego Programu Szkoły Promującej Zdrowie 2011/2012

 

 

Turniej pływacki
w Karwinie

5 października nasza 50-osobowa grupa startowała w Turnieju pływackim w Karvinie w ramach Działania VII realizowanego projektu współpracy z Czechami  "Razem w Europie". Do zawodów przystąpili nie tylko uczniowie, ale również nasi nauczyciele: p. A. Pustołka, Ł. Budka, W. Kocoń, E. Dziuk. Szczegółowe wyniki będą znane już niedługo.
Projekt "Razem w Europie" współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa "Przekraczamy granice