Dni Marklowic


25 maja nasze gimnazjum, jak co roku uczestniczyło w paradzie  zorganizowanej z okazji Dni Marklowic. Młodzież przebrała się za reprezentantów różnych krajów Unii Europejskiej nawiązując do zbliżającego się Euro. Po paradzie na Tropikalnej Wyspie odbyły się występy uczniów
marklowickich szkół i przedszkola. Pogoda i humory dopisały.

 

 

Trzecie spotkanie
 w ramach projektu Comenius
 

„Food culture exchange 2011 – 2013”

 W dniach 13 – 18 maja 2012 r. grupa 4 uczniów i 3 nauczycieli po raz kolejny spotkała się ze swoimi partnerami ze Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i oczywiście Włoch w ramach projektu Comenius, tym razem w przepięknej miejscowości Piglio we Włoszech, nieopodal Rzymu.Uczniowie mieli zapewnionych wiele atrakcji, dzięki czemu 5 dni upłynęło wszystkim bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili szkoły (w Piglio oraz Trevi nel Lazio) oraz najbliższe okolice tych dwóch, górskich miasteczek, gdzie również odbyły się spotkania z burmistrzami. Ponadto odbyła się wycieczka do parku rozrywki Rainbow Magicland w Valmontone, gdzie wszyscy mieli zapewnione niesamowite przeżycia oraz całodniowa wycieczka do Rzymu.
W Rzymie zobaczyliśmy Koloseum, Hiszpańskie Schody,
 Panteon, Fontannę di Trevi oraz oczywiście Bazylike
Św. Piotra i Muzeum w Watykanie. Dzieci miały też niezłą
frajdę uczestnicząc w raftingu, czy przygotowując pizzę
oraz tradycyjny, włoski makaron. Cały pobyt był bardzo
udany–uczniowie wspaniale integrowali się z kolegami z innych państw, doskonale się bawili i nie mieli ochoty wracać do
domu. Następne spotkanie odbędzie się w październiku - tym razem to my będziemy gościć wszystkie państwa partnerskie,
u nas w Marklowicach.

 

 

Olimpus sesja wiosenna


W sesji wiosennej ogólnopolskiego konkursu Olimpus nasi gimnazjaliści odnieśli następujące sukcesy:
Magda Polończyk z klasy III c zajęła 3 miejsce w konkursie
z języka angielskiego.
Natomiast z matematyki Katarzyna i Aleksandra Fojcik z klasy
III b zajęły 1 miejsce, Krzysztof Guderley z klasy III c zajął
3 miejsce, Piotr Guderley zajął IV miejsce, Radosław Marszolik
z klasy II c zajął V miejsce, a Paweł Pękała z klasy I c
6 miejsce
. Gratulujemy uczniom i nauczycielom.

 

 

Podsumowanie projektu
z Czechami

 

17 maja odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Razem w Europie” realizowanego przez ostatnich 9 miesięcy ze szkołą partnerską w Stonavie. Na uroczystość przybył Wójt Gminy Marklowice pan Tadeusz Chrószcz, przewodniczący Rady Gminy pan Andrzej Brychcy, wicestarosta Stonavy pan Tomasz Bażak oraz wielu innych zaproszonych gości. Uczniowie zaprezentowali się w programie artystycznym, który dotyczył realizowanych działań, np. biwaku w Czyżowicach, warsztatów ceramicznych, festiwalu kultury czy spotkania z Mikołajem. Na koniec w sali gimnastycznej zaprezentował się zespół taneczny Promenada oraz uczennice w układzie gimnastycznym. Podczas podsumowania padło wiele ciepłych słów na temat stale rozwijającej się współpracy między Marklowicami a Stonavą oraz życzenia dalszych sukcesów  w pracy.
Projekt „Razem w Europie” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice

 

 

Spotkanie autorskie

W maju 2012r. zaprosiliśmy do naszej szkoły autorkę książek dla dzieci panią Ewę Winkler. Ta fascynująca, ciekawa i barwna osoba zainteresowała swoją pasją gimnazjalistów z klasy IIc. Pani Ewa Winkler spotkanie rozpoczęła od pytania - co to znaczy być kimś ciekawym i wyjątkowym?...  Prelegentka wyjaśniła, że wyjątkowość człowieka ściśle związana jest ze spełnianiem własnych marzeń, z podejmowaniem ważnych decyzji i słusznych życiowych wyborów. A gimnazjaliści – to właśnie ta grupa młodych ludzi, która stoi przed ważnymi  wyborami. Autorka podkreślała, że na własną wyjątkowość trzeba cierpliwie pracować, trzeba również nie zapominać o własnym szczęściu, które nadaje sens istnienia każdemu człowiekowi. Dla urozmaicenia spotkania pani Winkler czytała uczniom bajkę o „Zielonym Kapturku”. Wyjątkowość tej bajki polegała na tym, że była ona napisana w stylu humorystycznego, młodzieżowego slangu. Autorka napisała kilka ciekawych książek dla dzieci („Dawne czasy”, „Znaki są ważne”, „Jest takie miejsce”, „Rozmowa z wójtem” i „Melodia”), które pokrótce omówiła. Obecnie pracuje ona nad powieścią dla dorosłych. Tematyką nowej książki mają być ciekawe wydarzenia i zjawiska w magicznym miejscu dawnego przedszkola w Marklowicach oraz zwierzenia i własne przeżycia autorki.

   
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji działań innowacji pedagogicznej „Śladami kultury naszego regionu”.

 

 

Powiatowe Zawody w LA

10 maja drużyna chłopców w Powiatowych Zawodach LA wywalczyła II miejsce i uzyskała kwalifikacje do zawodów rejonowych. Tymoteusz Łatyszonek w pchnięciu kulą na odległość 10,10 m zajął I miejsce indywidualnie. Chłopców do zawodów przygotowała p. Aleksandra Pustołka.
Gratulujemy.

 

 

Tenis stołowy
sukces w województwie
 

9 maja nasza drużyna w składzie: Szymon Spandel, Kacper Pustołka i Piotr Frąckowiak w Wojewódzkich Zawodach w Tenisie Stołowym wywalczyła VII miejsce. Indywidualnie Szymon Spandel z kl. II a zajął III miejsce w województwie. Opiekunem uczniów jest p. Łukasz Budka. Gratulujemy ogromnego sukcesu.

 

 

Młodzież kibicuje bezpiecznie

 Pod takim hasłem 7 maja wszystkie klasy gimnazjum spotkały się z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji
w Wodzisławiu Śl. Uczniowie poznali konsekwencje prawne związane z niewłaściwym zachowaniem na boiskach, zobaczyli filmy edukacyjne dotyczące różnych form kibicowania.
Była to doskonała przyspieszona edukacja przed EURO 2012.
 

 

 

Kolejne sukcesy gimnazjalistów

Aleksandra Pająk z klasy I a zajęła III miejsce w IV Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego „ENGLISH IS FUN”
Martyna Frysztacka z klasy I c uzyskała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Maska twarzą aktora”
Katarzyna i Aleksandra Fojcik z klasy III b zajęły I miejsce w Ogólnopolskim konkursie „Logiczne myślenie”
W tym samym konkursie Paweł Pękała z klasy I c i Radosław Marszolik z klasy II c zajęli miejsce VI w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Kangur, na szczeblu województwa, Paweł Pękała z klasy I c zajął I miejsce, Katarzyna Fojcik
z klasy III b zajęła III miejsc, a Radosław Marszolik z klasy II c zajął miejsce V.  Gratulujemy

 

 

Szkolny konkurs "Mam Talent

 
Dnia 04.05.2012r. miał miejsce w naszej szkole II konkurs „Mam Talent”. W drodze eliminacji do konkursu zakwalifikowało się 12 uczniów naszego gimnazjum. Cała społeczność szkolna miała okazję podziwiać swoich kolegów i koleżanki, którzy zaprezentowali się w repertuarze muzyki rozrywkowej, instrumentalnej, klasycznej. Był również taniec współczesny i beatboxing. Zwycięzcą II edycji konkursu „Mam talent” został Łukasz Przyczynek, II miejsce zajęła Justyna Gruszka, III miejsce zajął Jakub Szubski. Ponadto w konkursie zostali wyróżnieni; Piotr Skupień, Paulina Stuchlik i Martyna Pękala. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Marklowice.Koordynatorami imprezy były p. E. Skupień i p. Joanna Czech.