Szachiści z Marklowic Najlepsi w Powiecie

Powiatowy Turniej Szachowy Szkół Gimnazjalnych odbył się w tym roku w Rydułtowach. Rozgrywki przebiegały na bardzo wysokim, wyrównanym poziomie. Spośród kilkunastu drużyn chłopców i dziewcząt najlepsi okazali się gimnazjaliści z Marklowic. Uczniowie: Radosław Marszolik ( z 4 kategorią  szachową) oraz Piotr Skupień wywalczyli I miejsce i będą reprezentowali powiat wodzisławski w dalszym etapie rozgrywek. Celem turnieju jest popularyzacja gry szachowej wśród młodzieży gimnazjalnej na terenie całego powiatu oraz krzewienie piękna gry wymagającej wysiłku umysłowego, umiejętności koncentracji i zdrowej rywalizacji. Turniej drużynowy rozgrywany był w systemie szwajcarskim w tempie 15 minut na każdego zawodnika. System rozgrywek według obowiązujących przepisów gry szachowej FIDE.  Organizator zapewnił arbitralny przebieg poszczególnych partii utrzymywanych w duchu sportowej rywalizacji.

 

 

Warsztaty ceramiczne
II edycja

29.02.2012 r. odbyła się druga tura warsztatów ceramicznych, realizowanych w ramach projektu współpracy transgranicznej z Czechami "Razem w Europie" . W pracowni p. Zbigniewa Mury grupa 12 uczniów poznawała dorobek artysty ceramika, wykonywała przedmioty z gliny, ozdabiała wazoniki, świetnie się przy tym bawiąc i nawiązując  nowe przyjaźnie. Organizatorkami działania były panie B. Szlufik i A. Marczykowska.

Projekt "Razem w Europie" współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa "Przekraczamy granice"

 

 

Dni Bezpiecznego Internetu

 Miesiąc luty w naszym gimnazjum przebiegł pod hasłem "Dni Bezpiecznego Internetu". Akcję rozpoczęła audycja radiowa wygłoszona przez szkolny radiowęzeł. Na terenie szkoły zostały wywieszone plakaty z logo DBI i ogłoszono konkurs na plakat lub film pod hasłem "Wspólnie odkrywamy świat internetu. Bezpiecznie". W związku z powyższym hasłem gimnazjaliści odwiedzili SP1 w Marklowicach
i w klasach 1-3 przeprowadzili zajęcia
 o bezpiecznym Internecie. Swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci uczniowie gimnazjum poszerzali na lekcjach informatyki. Podsumowaniem akcji była prelekcja zorganizowana w auli szkoły, na której uczniowie obejrzeli kilka filmów, przypomnieli sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zapoznali się ze skutkami prawnymi jakie grożą za używanie Cyberprzemocy.
Organizatorkami akcji były p. M.Majtyka i p. A.Marczykowska

 

 

Powiatowe Zawody
w Tenisie Stołowym

 

Drużyna Gimnazjum w Marklowicach w składzie Szymon Spandel, Frąckowiak Piotr, Pustołka Kacper zajęła I miejsce w Powiatowych Zawodach Tenisa Stołowego chłopców, które odbyły się w Lubomii. Chłopcy uzyskali awans do zawodów rejonowych.
Indywidualnie Spandel Szymon zajął -I miejsce

Pustołka Kacper - VI miejsce na 54 uczestników

Opiekunem chłopców jest p. Łukasz Budka. Gratulujemy

 

 

Nasze gimnazjum
 BEST of THE BEST

V
edycja Międzyszkolnej Ligi Języka Angielskiego
organizowana przez Gimnazjum Dwujęzyczne nr 17
w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku

objęta honorowym patronatem
Dyrektora Delegatury w Rybniku Kuratorium Oświaty w Katowicach
„Międzyszkolna Liga Języka Angielskiego” to konkurs umożliwiający gimnazjalistom sprawdzenie nie tylko swojej znajomości gramatyki, słownictwa, realioznawstwa angielskiego obszaru językowego czy umiejętności czytania ze zrozumieniem – to jedna z nielicznych imprez w regionie, gdzie można rywalizować z rówieśnikami także w zakresie słuchania ze zrozumieniem i mówienia. Część ustna była dla finalistów nie lada wyzwaniem – trzeba było nie tylko przygotować wypowiedzi na 30 nietuzinkowych tematów, lecz także umiejętnie przemówić na scenie, pokonując tremę i barierę językową.Na wynik końcowy składały się punkty z wszystkich 5 części – słowo „liga” w nazwie tegoż konkursu nawiązuje do sportu – więc, tak jak w zawodach sportowych, mistrzami zostają najlepsi. Do konkursu zgłosiło się 56 gimnazjalistów z 17 szkół. W tegorocznej edycji bezkonkurencyjna okazała się nasza gimnazjalistka Magdalena Polończyk zdobywając I miejsce, uzyskując tym samym tytuł laureata. Natomiast Katarzyna Fojcik uzyskała tytuł finalisty. Obie uczennice przygotowywane były do konkursu przez panią J. Bochenek.Gratulujemy!

 

 

 

Walentynki

 

 

Samorząd Uczniowski 14 lutego obchodził Walentynki  na czerwono. Szkoła poczerwieniała
z radości i przeróżnych walentynkowych niespodzianek.

 

 

Nagroda Główna w konkursie plastycznym

Uczennica naszej szkoły Anna Wróbel z kl. III c w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Malowane poezją" zdobyła Nagrodę Główną i tytuł laureata. Do konkursu przygotowywała ją pani Bożena Szlufik. Gratulujemy wspaniałego osiągnięcia.

 

 

Narciarze - II m. w województwie

15 lutego na Kubalonce odbyła się Wojewódzka Gimnazjada
 w Narciarstwie Klasycznym. Naszą szkołę reprezentowały dwie sztafety: chłopców i dziewczyn. Obie wywalczyły II m. w województwie.Sztafeta chłopców w składzie: Filip Kroemer, Wojciech Fojcik i Kacper Pustołka.
 Sztafeta dziewczyn w składzie: Agata Warło, Oliwia Mutwil, Alicja Grzybowska i Paulina Winkler.
 Gratulujemy uczniom oraz trenerowi pani Aleksandrze Pustołka.

 

 

Trzecia edycja konkursu

Ciekawa historia
Ach ta unia!

 

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do potwierdzenia tezy, że historia jest ciekawa. Uznając, że jej podręcznikowe przedstawienia nie zawsze trafiają do uczniów proponujemy przygotowanie krótkich filmów (np. przy zastosowaniu darmowego programu Stop Mation Animation) odnoszących się do wydarzeń historycznych. W roku 2012 oczekujemy prac, których wspólnym mianownikiem będzie "unia"(do 25.05.2012r.). Pojęcie to można rozumieć bardzo i szeroko i w dowolnym kontekście historycznym lub współczesnym.

więcej informacji na temat konkursu można znaleźć tutaj

 

 

Najlepsi gimnazjaliści
 

W styczniu 2012 roku zostali wyłonieni najlepsi uczniowie w szkole, którym za wyniki dydaktyczne Rada Pedagogiczna przyznała medale PRIMUS INTER PARES 
Medal złoty otrzymała  Aleksandra Fojcik z klasy III b  - średnia ocen 5,33
Medal srebrny: Katarzyna Fojcik z klasy III b – średnia ocen 5,27 oraz  Magda Polończyk z klasy III c – średnia ocen 5,2
Medal brązowy:  Magdalena Gonsior z klasy III a,  Marta Klocek
z klasy III c, Radosław Marszolik z klasy II c, Martyna Pękała
z klasy I a, Paweł Pękała z klasy I c.
Uczniowie Ci uzyskali średnią ocen minimum 5,0.

 Ponadto w lutym zakończyły się rejonowe etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w których finalistami zostali:
Z matematyki
: Aleksandra i Katarzyna Fojcik z klasy III b, Magdalena Gonsior z klasy III a, Radosław Marszolik z klasy II c oraz Paweł Pękała z klasy I c.
Z języka angielskiego
Katarzyna Fojcik z klasy III b
Z chemii
Aleksandra Fojcik z klasy III b
Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesów, a finalistom życzymy powodzenia w III etapie. Gratulujemy również nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursów, w szczególności: pani Bernadecie Pukowiec, Joannie Dziwok, Annie Czogała i Justynie Bochenek.

 

 

Miesiąc bezpiecznego internetu
 

 

Miesiąc luty jest miesiącem bezpiecznego internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku nasze gimnazjum przystępuje do tej akcji i z tej okazji do końca lutego odbędą się w naszej szkole konkursy i imprezy związane z tymi dniami.

Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z sieci można znaleźć na stronach:
 

Dzień bezpiecznego internetu
Cyberprzemoc

Dziecko w sieci
Sieciaki

 

 

Ferie Zimowe 2012

W ty roku ferie rozpoczęły się 30 stycznia i trwają do 10 lutego. Zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej feryjnym wypoczynkiem było duże

Tylko w pierwszym dniu 30 stycznia do kina Cienema City Plaza w Rybniku wyjechało 90 gimnazjalistów. Tam, uczniowie obejrzeli przygodowy film „Sherlock Holmes”, a po powrocie do szkoły czekał na nich ciepły posiłek. W następnych dniach: młodzież  wyjechała na lodowisko do Pszowa, uczestniczyła w warsztatach kulinarnych i licznych konkursach z nagrodami - które organizowane były w świetlicy szkolnej. Uczniowie  skorzystali również z oferty halowych rozgrywek sportowych. Uczestnicy zajęć codziennie otrzymywali ciepły posiłek.