Życzenia

„Już słychać kolędy, już pachnie świętami... Syn Boży się rodzi,
 by zamieszkać z nami.”
Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia; dużo uśmiechu, wytrwałości, sukcesów
w pracy, tylko słonecznych dni,
 przyjaźni, miłości.
Niech ten Nowy Rok 2012 będzie
                                       dla Każdego najlepszym.
Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom
oraz pracownikom życzy Dyrekcja szkoły.

 

 

INTEGRACJA   PRZEZ   ZABAWĘ

          Niedawno gościliśmy w naszej szkole uczniów  i  opiekunów Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w  Wodzisławia Śl. Przygotowaliśmy dla zaproszonych gości ciekawe zajęcia plastyczne „Miss Jesieni 2011”.

Pracując w zespołach i w rytm muzyki relaksacyjnej młodzież   przygotowała ciekawą propozycję jesiennej piękności. Podczas spotkania i wspólnego poczęstunku młodzi ludzie mieli okazję bliższego poznania się i wspólnej rozmowy z naszą gimnazjalną młodzieżą. Uczniowie  SOSzW, którzy nas odwiedzają wymagają szczególnej troski i bardzo sobie cenią odwiedziny w naszej szkole.

 

 

Jesienno – zimowe  spotkania edukacyjne,warsztaty  kulinarne.

     W grudniowych spotkaniach edukacyjnym, które organizowała świetlica szkolna i biblioteka Gimnazjum w Marklowicach wzięła udział klasa IIc oraz zaproszeni goście. Działanie to jest  realizowane w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Śladami kultury naszego regionu”.

      Podczas spotkania edukacyjnego uczniowie obejrzeli film fabularny „Chłopi”. Adaptacja filmowa miała na celu wprowadzenie widzów w klimat jesiennych i grudniowych tradycjach. Gimnazjaliści dowiedzieli się, jak obchodzono wiele tradycji  ludowych dawniej, dyskutowano w jakiej formie przetrwały do dzisiejszych czasów. Kiedy zaczyna się i kończy astronomiczna jesień ?, jak długo trwa zima ?, czym różnią się te dwie pory roku?  - na takie i podobne pytania odpowiadali uczniowie klasy IIc - a  za prawidłowe odpowiedzi otrzymywali upominki. 

Na tym spotkaniu młodzież brała udział w warsztatach plastycznych, podczas których z dużą fantazją wykonywała strój z elementami jesiennych liści . Uczniowie  pracowali w zespołach, a na zakończenie otrzymali w nagrodę drobne gadżety.

Ostatnim działaniem spotkania były warsztaty kulinarne. Ochotnicy z dużym zadowoleniem przygotowali kolorowe, jesienne kanapki, którymi częstowali rówieśników. Przez cały czas  panowała ożywiona atmosfera, klimat był przyjazny i radosny.

Gimnazjum w Marklowicach składa podziękowanie Urzędowi Gminy w Marklowicach  za sponsorowanie spotkania. Za stronę organizacyjną odpowiadała  Bożena Szlufik  i  Agnieszka Marczykowska.   
            

 

 

FILM DOKUMENTALNY PT.: „PO – LIN.OKRUCHY PAMIĘCI” ORAZ SPOTKANIE DYSKUSYJNE W WODZISŁAWSKIM DOMU KULTURY

     Uczniowie klas pierwszych byli uczestnikami dyskusji oraz projekcji filmu dokumentalnego „Po-Lin. Okruchy pamięci”.
Odbiorcy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia, obyczajów i tradycji żydowskich w dawnej Polsce. Film miał charakter dokumentalny, był  oparty na opowiadaniach ludzi – świadków tamtych czasów. Po-lin,hebrajska nazwa Polski, znaczy dosłownie "tu zamieszkamy". Jak głosi legenda, słowo to wypowiedzieli Żydzi uciekający z Europy Zachodniej przed prześladowaniami. Po-lin miało pozostać ich nowym domem aż do wybuchu II wojny światowej.
"Po-lin. Okruchy pamięci" to dokument szczególny, niemal w całości zmontowany z fragmentów archiwalnych filmów, realizowanych przez Żydów z USA, którzy w latach 30. XX wieku odwiedzali swych polskich krewnych. Żmudnego zadania odnalezienia tych zapomnianych nagrań podjęła się ceniona operatorka JOLANTA DYLEWSKA, która pracowała m.in. przy filmach "Rozmowa z człowiekiem z szafy" i "Głośniej od bomb". "Dzięki tym materiałom dostrzegłam szansę, by stworzyć choć nikły obraz żydowskiego życia" - wyjaśniała. "Chciałam sprawić, by komuś zrobiło się żal, że tego świata, tych ludzi, tak pełnych życia i planów na przyszłość, nie tylko nie ma w dzisiejszej rzeczywistości, ale prawdopodobnie nie ma ich też w naszej pamięci".

 

 

ŚLADAMI   HISTORII  NASZEGO  REGIONU
    Wyjazd do Muzeum w Wodzisławiu Śl. oraz zwiedzanie wystaw połączone z wykładem o historii naszego regionu – były dla młodzieży gimnazjalnej kolejną, żywą lekcją historii.    Gimnazjaliści zdobywali wiedzę oraz zobaczyli następujące  wystawy:
1.  Makietę XX wiecznego zameczku rodziny Dietrichsteinów
(obecnie mieści się tam Muzeum oraz USC, a dawniej wodzisławski  Ratusz).
2.  Makietę wodzisławskiej Baszty w dawnej, pierwotnej wersji.
3.  Makietę Grodziska w Lubomii oraz ocalałe pamiątki po żyjących  tam  plemionach.
4.  Zapoznali się z historią oraz pamiątkami i narzędziami z  zakresu:  rzemiosła, bednarstwa, kowalstwa, kołodziejstwa i stolarstwa na Śląsku.
5.  Poznali historię Wodzisławia u progu XX wieku (Plebiscyty, powstania śląskie, II Rzeczypospolita, II Wojna światowa oraz jej  koniec, odbudowa Wodzisławia oraz pobliskich okolic).
6.  Zwiedzili nową wystawę „Wodzisław 100 lat temu”.
7.  Zobaczyli również wystawę malarstwa współczesnego, która obecnie znajduje się w Muzeum.
       Żywe lekcje historii są inną, bardziej ciekawą formą zajęć szkolnych. Wzbogacają one i uzupełniają wiedzę teoretyczną zdobytą w szkole. Pozwalają na bliski kontakt z pamiątkami, eksponatami, filmem i fotografiami, które są dokumentem minionych lat.Bezpośredni  kontakt z żywą historią działa emocjonalnie na  odbiorcę, pobudza do lepszego zapamiętywania, pozwala na powiązanie zdobytej wiedzy z praktyką.

 

 

Miłoszowskie potyczki z językiem

„Zawsze mamy nadzieję, że jakoś to się ułoży,
bo inni są lepsi od nas.”
                                                 Czesław Miłosz

W dniu 19.12.2011 odbył się w naszej szkole II etap konkursu „Miłoszowskie potyczki z językiem”. Konkurs został zorganizowany z okazji 100 rocznicy urodzin Czesława Miłosza
i Roku Czesława Miłosza. W konkursie wzięło udział 9 drużyn, które odpowiadały na pytania zawarte w prezentacji przygotowanej przez p. Jadwigę Brachmańską oraz recytowały wiersze Czesława Miłosza i W. Szymborskiej. Najlepszą wiedzą wykazał się zespół w składzie Aleksandra Tomiczek i Dobrawa Radecka z kl. III A- I miejsce, II miejsce zdobyły Dominika Kowalczyk i Agata Skatuła z kl. II B , III miejsce Aleksandra Pająk i Wiktoria Strączek z kl. I A. Uczestników oceniało Jury
w składzie: p. Barbara Stasiowaka, p. Jolanta Węglorz i Bożena Szlufik. Organizatorami konukrsu Były p. A. Marczykowska
i p. J. Brachmańska

 

 

Sukcesy Gimnazjalistów

W ogólnopolskim konkursie Multitest 2011 z matematyki laureatami zostali: Katarzyna Fojcik z klasy III b (2 miejsce), Aleksandra Fojcik z klasy III b i Radosław Marszolik z klasy II c  (4 miejsce), Paweł Pękała z klasy I c (5 miejsce), Magdalena Gonsior z klasy III a  (8 miejsce) i Aleksander Margała z klasy I a (9 miejsce).

 

 

Olimpus sesja jesienna

W ogólnopolskim konkursie Olimpus  sesja jesienna 2011 z matematyki laureatami zostali: Katarzyna i Aleksandra Fojcik z klasy III b (1 miejsce), Paweł Pękała z klasy I c (4 miejsce) oraz Radosław Marszolik z klasy II c (9 miejsce). Gratulujemy uczniom i nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursów

 

 

Wizyta w Słowacji
Comenius – FOOD
CULTURE EXCHANGE
W dniach od 11 do 15 grudnia 2011 r. grupa 4 nauczycieli i 5 uczniów przebywała w miejscowości Malacky w Słowacji. Była to druga wizyta partnerów w ramach realizowanego projektu.  Słowacka szkoła im. Jozefa Derera w Malackach miesci się w dwóch budynkach - w jednym uczą się  dzieci młodsze w drugim starsze oraz oddzielnej jadalni. W szkole uczy się ok. 600 uczniów i pracuje 38 nauczycieli. System szkolny jest podobny do naszego. Uczniowie szybko zaprzyjaźnili się ze swoimi kolegami ze Słowacji oraz innych państw partnerskich. Bardzo wiele czasu spędzali razem – piekli i dekorowali miodowe pierniczki, wspólnie z kucharzami przygotowywali typowe dla Słowacji potrawy, wykonywali ozdoby choinkowe oraz świąteczne dekoracje. Ubierali choinkę oraz śpiewali kolendy. Odwiedzili Urząd Miasta, gdzie wpisali się do pamiątkowej księgi oraz zobaczyli występy zespołów folklorystycznych.  Mieli okazję poznać świąteczne zwyczaje panujące w poszczególnych krajach dzięki przygotowanym przez uczniów poszczególnych państw prezentacjom. Zwiedzili najbliższą okolicę oraz stolicę Słowacji – Bratysławę. Gościli w słowackim Parlamencie, zobaczyli Zamek Bratysławski z XIV/V wieku usytuowany na granitowym wzgórzu nad brzegiem Dunaju oraz typowy świąteczny jarmark. Następne spotkanie planowane jest  we Włoszech, w maju przyszłego roku.

 

 

IV Charytatywny Turniej Mikołajkowy

 

11 grudnia w budynku Gimnazjum w Marklowicach odbył się IV Turniej Mikołajkowy organizowany pod patronatem Gminy Marklowice. Tym razem został połączony ze zbiórką pieniędzy dla 7-letniego Wiktora z Marklowic chorego na zespół Downa. Pomysłodawcą akcji był Robert Salach absolwent naszego gimnazjum, obecnie student Politechniki Śląskiej, który potrafi wokół siebie zebrać ludzi dobrej woli. W sportowo-świątecznej akcji wsparli go nauczyciele gimnazjum: pani Teresa Chrószcz, Mirela Majtyka, Aleksandra Pustołka, Joanna Dziwok, Łukasz Budka, Weronika Kocoń oraz pani Halina Winkler-dyrektor szkoły. Do charytatywnych działań włączył się także pan Wojciech Jędraś – sędzia Śląskiego Związku Piłki Siatkowej w Katowicach, który zrezygnował ze swojego honorarium na rzecz chorego chłopca. Do turnieju siatkowego zgłosiło się 20 drużyn. Ostatecznie wygrała grupa „Młode żelki”, która odebrała z rąk pani dyrektor oraz chorego chłopca puchar ufundowany przez Gminę Marklowice, II m. zajęła „Brazylia”, III m. grupa „Forteca”.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom tej wspaniałej akcji
i zapraszamy za rok

 

 

Mikołajkowe Spotkanie

 
6 grudnia w naszej szkole odbyło się Działania V projektu współpracy transgranicznej „Razem w Europie”. Przybyła do nas 50-osobowa grupa czeska, która wspólnie z naszymi uczniami spotkała się z Mikołajem. Imprezie towarzyszyły występy szkolnych artystów, ale największą niespodziankę przygotowała dyrekcja szkoły, która wystąpiła w anielskich strojach. Mikołaj niegrzecznych upominał, grzecznych chwalił i dla każdego miał coś słodkiego. Działanie zakończyło się wręczeniem paczek wszystkim uczestnikom spotkania. Koordynatorami imprezy były panie: Bożena Szlufik i Teresa Chrószcz, autorem projektu jest pani Halina Winkler – dyrektor szkoły.

Projekt „Razem w Europie” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

 

 

Konkurs sportowy

 

  2 grudnia w naszym gimnazjum odbył się sportowy konkurs,
w którym rywalizowali przedstawiciele pierwszych klas. Konkurs odbył się pod kierownictwem p. Weroniki Kocoń, a w skład jury wchodziły p. B.Szlufik i p.A. Marczykowska.
 Zwycięzcami została klasa IC w składzie:
Arkadiusz Barteczka, Bartosz Szramek, Paulina Adamczak, Aleksandra Bura

 II miejsce zajęła IA,  III miejsce I B